Koro Kültürü Derneği 2018
View this email in your browser
                                             
 
2018 yılının ilk bülteniyle karşınızdayız. Kurulduğu günden bugüne dünyanın çeşitli yerlerinden koro haberlerini siz koro destekçileriyle paylaşmayı hedefleyen derneğimizin 11. bültenini sizinle paylaşıyoruz. Bu yıl da Türkiye'nin pek çok şehrinde düzenlenecek olan koro festivalleri koro müziğine gönül vermiş insanları bir araya getirecek. Keyifli okumalar dileriz.İÇİNDEKİLER:

 
- Yaklaşan Etkinlikler   
    a. Korolar Maratonu (7-8 Nisan)
    b. 11. Ulusal 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği (21-22 Nisan)

    c. Pera 2. Uluslararası Korolar Festivali (26-29 Nisan)
    d. Çanakkale Çocuk Koroları Şenliği (27-29 Nisan)
    e. 6. Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali (3-6 Mayıs)
    f. 3. Uluslararası Pamukkale Üniversitesi Korolar Festivali (9-12 Mayıs)
    g. 4. İzmir Polifonik Korolar Festivali (17-20 Mayıs)
    h. Türkiye Korolar Şenliği (2-10 Haziran)
    i. 3. KKTC Uluslararası Korolar Festivali (9-14 Temmuz)
    j. Ayvalık Koro Festivali (4-9 Eylül)

- musicanet.org Koro Kültürü Derneği'yle İş Birliğinde
- 4. Genç Koro Şefleri Akademisi Düzenlendi
- 3. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı Gerçekleşti
- 3. 100 Ses Korolar Şenliği Yapıldı
- World Youth Choir ve Eurochoir Seçmeleri Yapıldı
- 4. Uluslararası "Sing Me In" Proje Toplantısı Düzenlendi 

Yaklaşan Etkinlikler 

a. Korolar Maratonu


Derneğimizin yıllardır düzenlediği Korolar Maratonu bu sene de koroları ağırlayacak. 7-8 Nisan'da İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi'nde onlarca koronun sahne alacağı bu maratonda sahne performanslarının yanı sıra söyleşiler ve paneller gibi etkinlikler de düzenlenecek. Dünya Koro Günü'nü kutlamak amacıyla düzenlenen bu maratonu izlemek istiyorsanız Biletix'ten biletlerinizi almayı unutmayın.
Biletler için tıklayınız. 
b. 11. Ulusal 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği 


Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 21-22 Nisan'da Atatürk Kongre Merkezi'nde 11. Ulusal 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği'ni düzenliyor. Profesyonel veya amatör her türlü çocuk korosuna açık olan festivalde korolar en fazla beşer ser seslendirilebilir. Katılımcı korolardan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili kendi seçtikleri birer eserin de seslendirilmesinin istendiği festivalle ilgili daha fazla bilgi ve başvuru formu için tıklayınız
c. Pera 2. Uluslararası Korolar Festivali 


26-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek ve her türden müzik yapan koronun başvurabileceği bu festival korolarını Kenter Tiyatrosu'nda ve Surp Hovhan Vosgeperan Kilisesi'nde ağırlayacak. Festivalde pek çok eğitimciyle çalıştay ve atölyeler yapılacak. Kübra Şenyaylar'ın koordinatörlüğünü yaptığı festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız
d. Çanakkale Çocuk Koroları Şenliği

 
27-29 Nisan tarihlerinde Çanakkale'de çocuklar için yepyeni bir organizasyon gerçekleştirilecek. Çanakkale Çocuk Koroları Şenliği Polifonik Sanat ve Korolar Derneği tarafından düzenleniyor. Korolar "Şenlik Değerlendirme Sistemi" kapsamında teknik ve müzikal bir değerlendirmeye tabi tutulacak. Sanatsal ödüllerin verileceği şenlikte "eğitsel gelişim odaklı" bir yaklaşım benimsenmektedir. Ön başvuruların devam ettiği şenlikle ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.
Başvuru formu için tıklayınız
e. 6. Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali 


 
Sansev Derneği başkanı Nursel Öncül'ün koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan 6. Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali bu sene de yine Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde koroları ağırlıyor. 3-6 Mayıs tarihlerinde Türkiye'nin dört bir yanından yüzü aşkın koronun performans sergileyeceği festivalin onur bestecisi Saip Egüz. 
Festivalle ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız
f. 3. Uluslararası Pamukkale Üniversitesi Korolar Festivali 


Pamukkale Üniversitesi 3. Uluslararası Korolar Festivali için katılımcılarını bekliyor. 9-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde korolardan 20'şer dakika sahne performansı bekleniyor. Öğr. Gör. Dr. Aykut Önder Sarıçiftçi tarafından yürütülen festivale başvuru için mail adresi: sciftci@pau.edu.tr 
g. 4. İzmir Polifonik Korolar Festivali 
 

Mozart Akademi'nin düzenlediği 4. İzmir Polifonik Korolar Festivali 17-20 Mayıs tarihlerinde Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi'nde gerçekleşecek. Sempozyum, çalıştay, gösteri ve özel dinletilerin düzenlenmesi planlanan festivalde katılımcı korolara başarılarına göre 17 ayrı teşvik ödülü verilecek. Festivalin son başvuru tarihi 8 Nisan. 
Daha fazla bilgili için tıklayınız
Başvuru formu için tıklayınız
h. Türkiye Korolar Şenliği
2-10 Haziran tarihlerinde Ankara Altındağ'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda gerçekleşecek olan Türkiye Korolar Şenliği Türkiye Polifonik Korolar Derneği tarafından düzenleniyor. Her koronun kendi başarısına göre ödüllendirildiği şenlikte korolar 10-20 dakika aralığında performans sergileyecek.  
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız
i. 3. KKTC Uluslararası Korolar Festivali 


3. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Uluslararası Korolar Festivali 9-14 Temmuz tarihleri arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi organizasyonuyla Gazimağusa'da düzenlenecek. Koro konserlerinin yanı sıra oda müziği ve oda orkestrası konseri gibi sürpriz konserlerle renklenecek olan festivalde atölye çalışmalarıyla koro müziğinin farklı boyutları incelenecek. Doğu Akdeniz Üniversitesi organizasyonu olarak gerçekleşecek festivale tüm çoksesli korolar katılabilir. Festivale katılacak korolardan ek olarak birer çoksesli Kıbrıs halk türküsü seslendirmesi bekleniyor olacak. Genel direktörlüğünü Erkan Dağlı'nın yaptığı festivale son başvuru tarihi 1 Mayıs.
Festival hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.
Festivale başvurmak için tıklayınız
j. Ayvalık Koro Festivali


Ayvalık yepyeni bir festivale hazırlanıyor. 4-9 Eylül tarihlerinde Uluslararası Ayvalık Koro Festivali Ayvalık'ın tarihi dokusu ve doğal güzellikleri içinde dünyanın pek çok yerinden koristleri, şefleri ve bestecileri buluşturacak. Atölyeler, koro konserleri ve sokak konserleriyle renklenecek bu festival Başak Doğan koordinatörlüğünde Chromas korosu tarafından kuruldu. Koro başvurularının yanı sıra bireysel başvurulara da açık olan festivale son başvuru tarihi 27 Nisan.
Başvuru ve ayrıntılar için tıklayınız

musicanet.org Koro Kültürü Derneği'yle İş Birliğinde

             

Dernek olarak evrensel koro müziğinin ülkemizde yaygınlaşması için bu yıl yeni bir girişime imza attık. Artık Musica International Derneği'nin kurduğu musicanet.org ile iş birliği içindeyiz. Koro müziğine ait pek çok eseri barındıran bu dev kütüphane, derneğimize üye olan herkesin erişimine açık olacak. Faaliyetlerimizi desteklemek, koro dünyasıyla iletişime geçmek, iletişim ağına katılıp projelerimizde yer almak ve Genel Kurul'da oy vermek için derneğimize koronuzla üye olmanın yanı sıra bireysel olarak da üye olabilirsiniz.
Derneğimize üye olmak için tıklayınız
Musicanet ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız

4. Genç Koro Şefleri Akademisi Düzenlendi

            

Bu sene dördüncüsü düzenlenen Genç Koro Şefleri Akademisi Öğr. Gör. Çiğdem Aytepe ve Öğr. Gör. Dr. Atilla Çağdaş Değer önderliğinde akademi öğrencilerini ağırladı. Akademide Türkiye'nin pek çok yerinden gelen genç müzik eğitimcileri altı gün boyunca koro şefi Doç. Ahter Destan'la çalışma fırsatı buldu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda düzenlenen ve Bilkent Üniversitesi'nde verilen konserle son bulan akademiye müzik eğitimcileri yoğun ilgi gösterdi. 

3. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı Gerçekleşti

   

Devlet Çoksesli Korosu 29 Ocak - 3 Şubat tarihlerinde gerçekleşen 3. Walter Strauss Koro Şefliği Çalıştayı'nda ünlü İtalyan koro şefi Lorenzo Donati'yi ağırladı. Katılımcıların orkestra şefi Cemi'i Can Deliorman'ın dersiyle başladıkları çalıştaya Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanat Yönetmeni Rengim Gökmen konuk oldu. Katılımcılar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda verdikleri kapanış konserinde çalıştay boyunca öğrendiklerini uygulama fırsatı buldular. 

3. 100 Ses Korolar Şenliği Yapıldı

   

3. 100 Ses Korolar Şenliği şehit müzik öğretmeni Aybüke Şenay Yalçın anısına Antalya Kültür Merkezi'nde yapıldı. 29 Ocak-3 Şubat tarihlerinde çeşitli atölyeler ve konserlerle dolu bir program sunan ve 8.si düzenlenen "100 Ses Koro Okulu Antalya Kış Kampı" akademik kadrosu arasında Öğr. Gör. Mete Gökçe, Doç. Ahter Destan, Nikolay Merdzhanov vardı. Daha pek çok eğitmenin katkılarının bulunduğu kamp 9.sunu düzenlemek üzere hazırlıklara başladı. 

          

World Youth Choir ve Eurochoir Seçmeleri Yapıldı

    

Dernek olarak Türkiye seçmelerini gerçekleştirdiğimiz World Youth Choir ve Eurochoir seçmeleri 11 Şubat'ta İTÜ Müzik İleri Araştırmaları Merkezi'nde yapıldı. Jüri üyeleri arasında Recep Gül, Masis Aram Gözbek ve Volkan Akkoç'un bulunduğu seçmeler İngilizce olarak yapılırken korolar tarafından istenen zorunlu eserlerin dinletisi sunuldu. Bir sonraki World Youth Choir ve Eurochoir seçmeleri için derneğimizi takipte kalın. 
World Youth Choir'la ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.
Eurochoir'la ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız

4. Uluslararası "Sing Me In" Proje Toplantısı Düzenlendi

    

Dernek olarak partneri olduğumuz Sing Me In projesinin toplantısı Almanya Bonn şehrinde yapıldı. Genç göçmenlerin entegrasyon sürecinde toplu şarkı söylemenin kullanımına ilişkin uygulamalar geliştirmek amacıyla 10 ülkede gençliğe yatırım yapan 11 müzik derneğini bir araya getiren bu proje Erasmus + tarafından destekleniyor. Projeyle ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız

Editör: Canan Özgür

Periyodik bültenlerimizi almak ve dernek hakkında duyurulardan haberdar olmak için lütfen tıklayın.
 
www.korokulturu.org
info@korokulturu.org