Koro Kültürü Derneği 2014
View this email in your browser
                                             
Değerli Koro Müziği Dostları,
 
Derneğimizin 2014 yılı ile başladığı 3 aylık bültenleri sürüyor. Ülkemizdeki koro müziği platformunu birbirine daha yaklaştırmak ve enformasyon akışını hızlandırmak amacıyla hazırladığımız bu bültenlerimize sizler de duyuru ve haberlerinizle katkıda bulunabilirsiniz.
 
Herkese İstanbul’dan selamlarımızla,

Burak Onur Erdem
Dernek Başkanı

İÇİNDEKİLER:
1. Yaklaşan Etkinlikler ve Başvuru Tarihleri
      a. XIX. Europa Cantat Festivali
      b. World Choir Games
      c. Jo-Michael Scheibe ile Salzburg'ta bir Koro Festivali
     
2. Söyleşi: Tiyatro Sanatçısı ve Tobav Başkanı Tamer Levent
3. Jo Michael Scheibe ile Türkiye'de bir Koro-Dans Projesi
4. World Youth Choir 2014 İptal Oldu
5. Polyphonos Composition Competition Sonuçları
6. International Amadeus Contest of Choral Composition Sonuçları
7. The American Prize in Choral Composition Sonuçları

1. Yaklaşan Etkinlikler & Başvuru Tarihleri

a. XIX. Europa Cantat Festivali

2015’te Macaristan’da düzenlenecek olan Europa Cantat Festivali, konserler, eğitim turları, seminerler ve atölyelerden oluşan on günlük cezbedici ve heyecan dolu bir program sunuyor. Bu sayede dünyanın dört bir yanından gelen korolar birbirleriyle tanışma fırsatı bulurken, koro sevdalıları yepyeni müziklere açılacak. Festival kapsamında yer alan video ödülleri, müzik fuarı ve festival şarkıları kitabında paylaşılacak olan eserlerin tüm katılımcılar tarafından hep bir ağızdan seslendirileceği “Open singing” katılımcılara unutulmaz anlar yaşatacak. Genç katılımcılar için festivalde bulunmanın ekonomik bir yolu ise gönüllü olarak festival ekibine katılmak.

 
                      
Ayrıntılı bilgi için: http://ecpecs2015.hu/en/
b. World Choir Games

                                            

8. Dünya Koro Olimpiyatları 9-19 Temmuz tarihleri arasında Interkultur tarafından Letonya’nın Riga şehrinde gerçekleştiriliyor. Riga’nın 2014 yılının Avrupa Kültür Başkenti olması ve aynı zamanda Dünya Koro Müziği Başkenti olması da etkinliği daha anlamlı kılıyor. Türkiye'den 2000 yılında Avusturya'da düzenlenen olimpiyatlara Orfeon Oda Korosu, 2010’da Çin’de ve 2012’de Amerika’da gerçekleşmiş olan etkinliklere ise Boğaziçi Caz Korosu katılıp ödüllerle ülkemize geri dönmüştü. Yarışma, amatör ve profesyonel korolara 29’dan fazla kategoride katılım fırsatı sunarken, düzenlediği konser ve atölyelerden de faydalanma fırsatı sunuyor.
                                    
Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.interkultur.com/world-choir-games/
           
c. Jo Michael Scheibe ile Salzburg'ta bir Koro Festivali

                            
 
Geçen ay ülkemize gelerek Aksanat Çağdaş Vokal Günleri kapsamında Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde konuk şeflik yapan Jo-Michael Scheibe, 24-28 Haziran 2015’te Salzburg’ta Mozart içerikli bir koro festivaline ilgili koristleri davet ediyor.

Ayrıntılar için Jo-Michael Scheibe'nin twitter hesabını takip edebilirsiniz:

2. Söyleşi: Tiyatro Sanatçısı ve Tobav Başkanı Tamer Levent

 
                                      

Devlet Tiyatroları’nda oyunculuk, yönetmenlik, rejisörlük ve genel müdürlük yapmış, yönettiği oyunlarla Rusya, Kanada, İran, Kıbrıs ve Güney Kore’deki festivallere davet edilmiş, “Tepenin Ardı” adlı filmde oynadığı rolle film festivallerinde en iyi erkek oyuncu seçilen Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV başkanı Tamer Levent’le “Sanata Evet” çağrısı ve konseriyle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sohbeti görüntülemek için lütfen tıklayın...
 

3. Jo-Michael Scheibe ile Türkiye'de koro ve dansı buluşturan bir proje


                           

Mayıs ayında Aksanat Çağdaş Vokal Günleri kapsamında bir koro-dans projesinde koro şefliği yapan Jo-Michael Scheibe ile proje kapsamında seslendirilen eserler hakkında sohbet ettik. American Choral Directors Association (ACDA) başkanı olan Scheibe, Eric Whitacre'ın ilk eserlerinden biri olan Cloudburst'ün müziğinde bir geçiş ve gelişme dönemi olduğunu söyledi. "Water Night müziğin kendini tamamen ifşa etmediği, kapalı bir eserken, Leonardo Dreams of His Flying Machine adlı eser ise koroyu küçük parçalara bölen, zamanla metne dayalı olarak farklı bölümlerin ortaya çıktığı bir eser. Sleep'te akorlar Water Night'a göre daha ön planda ve eser daha karmaşık." şeklinde eserleri tanıtan Scheibe, repertuvar seçilirken koronun hedeflerine yönelik doğru eserler seçmenin önemini vurguladı. 

4. World Youth Choir 2014 İptal Oldu

                                                
Önceki bültenimizde duyurusunu yapmış olduğumuz, Türkiye ön seçmelerini Koro Kültürü Derneği ve Sevda Cenap And Vakfı’nın yürüttüğü 2014 Dünya Gençlik Korosu, Hırvatistan’daki son dakika finansal zorluklardan dolayı iptal edilmek zorunda kaldı. Haber sitenin sayfasında basın açıklamasıyla duyuruldu. World Youth Choir’i düzenleyen Jeunesses Musicales International, European Choral Association-Europa Cantat ve International Federation for Choral Music, gelecek yıllar için çalışmalarını sürdürüyor.

2015 yılının World Youth Choir projesi hakkında bilgi için:

http://www.worldyouthchoir.org/
 

5. Polyphonos Composition Competition Sonuçları

                                         

POLYPHONOS Kompozisyon Yarışması 2014-2015 kazananlarını açıkladı. Genç besteci dalında Michael Gilbertson, ulusal besteci dalında Karen Siegel ve uluslararası besteci dalında Türk ve Dünya koro repertuvarına değerli eserler kazandıran bestecimiz Hasan Uçarsu ödül aldı. Kazananlar 2015'in Ekim ayında düzenlenecek olan Subtilior adlı konser serilerinde icra edilmek üzere yeni birer eser besteleyecekler. 
 
Yarışmayla ilgili detaylı bilgi için:
http://www.theesoterics.org/
Hasan Uçarsu'yu yakından takip etmek için:
http://www.hasanucarsu.com/

6. International Amadeus Contest of Choral Composition Sonuçları

                                
19 Haziran 2014 tarihinde Association Amadeus Choir of Puebla de la Calzada tarafından gerçekleştirilen 8. Uluslararası Amadeus Koro Müziği Kompozisyon Ödülleri sahiplerine ulaştı. Avrupa ve Amerikalı üyelerden oluşan jüri tarafından değerlendirilen eserler arasından en iyi bestecilik ve Extremeduraca konulu eser ödülü, İtalyan besteci Giuseppe di Bianco’nun Pajarito que cantas ve Tengan uhteh buenah noche(s) adlı eserlerine verildi.

Yarışmayla ilgili detaylı bilgi için:
http://www.coroamadeus.es/

7. The American Prize in Choral Composition Sonuçları          

                          
 
Amerikan Ödül Ofisi; oda müziği, orkestra, koro ve tiyatro müzikleri konulu bestecilik yarışmasının yarı finalistlerini açıkladı.

Yarı finalistler hakkında bilgi sahibi olmak, bir sonraki yarışmaya katılım koşulları ve 2015’te düzenlenecek olan yarışmalardan erken haberdar olmak için: http://www.theamericanprize.org/
                     
 
Periyodik bültenlerimizi almak ve dernek hakkında duyurulardan haberdar olmak için lütfen tıklayınız…
 
www.korokulturu.org
info@korokulturu.org