Koro Kültürü Derneği 2014
View this email in your browser
                                             
Değerli Koro Müziği Dostları,
 
2014 yılının 3. bültenini sizlere sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye'deki koro dünyasını birbirine daha da yaklaştırmak amacıyla başladığımız bültenlerimize gelen olumlu dönüşler bizleri sevindiriyor. Karşılıklı nitelikli bilgi akışımızı hızlandırarak koro müziği alanında daha etkili sonuçlar elde edebileceğimizi biliyoruz.
 
Herkese İstanbul'dan selamlarımızla,

Burak Onur Erdem
Dernek Başkanı

İÇİNDEKİLER:
1. GRAMMY ödüllü dünyaca ünlü koro şefi Eric Whitacre ilk kez Türkiye'de!
2. Yaklaşan Etkinlikler
         a. Polyfollia ve CAMP-Choral Art Management Programı
         b. European Choral Association Genel Kurulu ve VOICE Konferansı    
         c. Europa Cantat Festivali Başvuruları
3. Korofest 2014 gerçekleşti
4. Söyleşi: Maud Hamon-Loisance
5. Nota Kullanımı ve Teknoloji üzerine - M. Selim Yavuz
 

1. GRAMMY ödüllü dünyaca ünlü koro şefi Eric Whitacre ilk kez İstanbul'da! 

                                 

Klasik müziğin popüler ismi, koro dünyasının Grammy ödüllü yıldızı, dünyaca ünlü koro şefi ve besteci Eric Whitacre, Odeabank sponsorluğunda 8 Kasım’da, Zorlu Center PSM’de Rezonans ile aynı sahneyi paylaşacak. 

ZORLU Center PSM Ana Tiyatro
8 Kasım 2014, 20.00
Eric Whitacre & Rezonans

 
Detaylı bilgi için tıklayınız:
Biletler için: http://www.biletix.com/etkinlik/RLKD1/ISTANBUL/tr
Eric Whitacre'ı daha yakından takip etmek için: http://ericwhitacre.com/
 

2. Yaklaşan Etkinlikler 

a. CAMP-Choral Art Management Programı

                                            

Polyfollia ve ECA-EC tarafından 21-26 Ekim’de düzenlenen CAMP, vokal müzik alanında ya da organizatör olarak çalışmak isteyen herkesi Paris’e bekliyor. Üniversitelerin sanat yönetimi programlarında uluslararası koral etkinlik düzenlemesiyle ilgili ders sunulmadığından dolayı ECA-EC ve Polyfollia bu alandaki bilgi birikimlerini yenilikçi bir eğitim programı olarak genç yöneticilerle buluşturmak istiyor.

Program hakkında detaylı bilgi için:
http://tinyurl.com/olrduu9
 
 b. General Assembly 2014 ve Voice Konferansı  

                                         

                                  
ECA (Europa Cantat)’nın düzenlediği General Assembly 2014 ve Voice Konferansı “Reach Out” 21-23 Kasım’da Barcelona’da gerçekleşecek. Bu konferanslarda 2014-2018 stratejileri belirlenirken koro dünyasının da “ötesine gitmeyi” hedefleyen proje sunulacak.

Detaylı bilgi için:
http://tinyurl.com/okckg7n
 
 c. Europa Cantat Festivali

                                  

Önümüzdeki sene 24 Temmuz-2 Ağustos tarihler arasında Macaristan’ın Pecs şehrinde gerçekleştirilecek olan Europa Cantat’ın başvuruları başladı. Uluslararası bir koro festivali olan Europa Cantat’a şarkı söylemeyi seven başlangıç seviyeden ileri seviyeye kadar tüm şarkıcılar ve korolar davetli. Yarışmak yerine sadece bir arada şarkı söylemenin zevkini yaşamak, yeni repertuar ve teknikler öğrenmek, dünyanın her yerinden önemli koro şefleriyle çalışma fırsatı bulmak, 55 atölye arasından size en uygun olanları seçmek ve daha pek çok eğlenceli ve eğitici etkinlik için Europa Cantat sizi çağırıyor. 

Festival hakkında bilgi edinmek ve başvurular için:
http://ecpecs2015.hu/en/

3. Korofest 2014 gerçekleşti

                           
                           
Geçtiğimiz ay Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü tarafından beşincisi düzenlenen Korofest, yine ünlü şef ve koroları Boğaziçi Üniversitesi’nde ağırladı. “Çağlar Boyu Koro Müziğinde Ritm” atölyesiyle Alman şef Markus Detterbeck ve “Yaşamın Küçük Tatları” adlı atölyesiyle Fransız şef Maud Hamon-Loisance Korofest’te yoğun ilgi gören şeflerden. Festivale katılan korolar arasında Türkiye’den olanların yanı sıra Almanya, Bulgaristan, Estonya, İsviçre, İran ve Polonya’dan korolar da vardı. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kapanış konserinde tüm katılımcıların festival boyunca üzerinde çalıştıkları eserler seslendirildi. St. Espirit Kilisesi ve Üç Horan Ermeni Kilisesi de festival konserlerinin gerçekleştirildiği diğer mekanlar arasındaydı. Koro atölyelerinin yanı sıra sokak konserleri, swing dans ve yoga gibi etkinlikler de festivale renk kattı.
 
Daha önceki Korofest’lere katılan koroların videolarına ulaşmak için:
http://www.korofest.com/#!videos/c1bqi

4. Söyleşi: Fransız Koro Şefi Maud Hamon-Loisance

                              

Korofest'e katılan ünlü koro şefi Maud Hamon-Loisance ile koro müziği hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşiyi okumak için tıklayınız:

5. Nota Kullanımı ve Teknoloji Üzerine - M. Selim Yavuz


Müzikolog M. Selim Yavuz lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nde John Dowland üzerine hazırladığı tez ile Tarihsel Müzikoloji yüksek lisans diplomasını aldı. Şu anda Royal Holloway, University of London'da etnomüzikoloji alanında eğitime devam etmektedir. M. Selim Yavuz'un Europa Cantat bülteninde yayınlanan teknolojinin koro performansına sağlayabileceği kolaylıklardan bir örnek hakkındaki yazısını sizinle paylaşmak istiyoruz. Okumak için tıklayınız:
Editör: Canan Özgür
Katkıda bulunanlar: Sevim Oran, Fehmi Cesur Özdemir

Periyodik bültenlerimizi almak ve dernek hakkında duyurulardan haberdar olmak için lütfen tıklayınız…
 
www.korokulturu.org
info@korokulturu.org