Copy
Novinky říjen 2015
Pokud se vám e-mail nezobrazuje správně, klikněte zde

Milí příznivci fair trade,

organizace Fairtrade International představila tento měsíc návrh, jakými konkrétními kroky bude postupovat směrem k uskutečnění sedmnácti cílů udržitelného rozvoje světa (SDGs), které byly přijaty více než 150 nejvyššími představiteli států a vlád v září 2015 na summitu OSN v New Yorku a které představují program rozvoje světa na následujících 15 let (2015 – 2030). O tom a mnohém dalším se dočtete v našem newsletteru. 

Váš tým Fairtrade ČS

Oznámení dlouhodobého plánu pro dosažení udržitelného rozvoje a naplnění cílů boje proti chudobě   

 
Světovou výstavu Expo 2015 v Miláně od května navštívilo odhadem 20 milionů návštěvníků z celého světa. Tématem je „Uživit planetu, energie pro život“, což dává skvělou příležitost zamyslet se nad tím, jak významnou roli může hrát fair trade v dosahování čerstvě uvedených cílů udržitelného rozvoje (SDGs), jež byly přijaty na Summitu OSN v září 2015 a na jejichž vytvoření se podílely všechny členské státy OSN. Fairtrade International využila výstavy Expo a právě zde v říjnu představila své dlouhodobé plány pro naplnění SDGs. Ve svém blogu, který jsme pro vás přeložili zde, je stručně pro širokou veřejnost přiblížila Marike De Peña, předsedkyně Fairtrade International.  

Setkání ve Vídni 

20. října se ve Vídni konalo setkání obchodních partnerů Fairtrade Rakousko. Pozváni jsme byli i my. Mezi mluvčími nás nejvíce zaujal Joaquín Vásquez z Ekvádoru, prezident družstva UROCAL, které pěstuje kakako a banány a které - stejně jako ostatní drobní pěstitelé u nich - musí čelit výzvám souvisejícími se změnou klimatu. Rádi touto cestou předáme jeho hlavní vzkaz směřující k evropským spotřebitelům: "Váš zájem o fairtradové produkty je pro nás životně důležitý. Každý člověk může svými každodenními nákupy farmářům na Jihu velmi pomoci!" 

Nový Fairtrade klimatický standard

 
Změna klimatu - skutečnost, které čelí farmáři po celém světě - vyvolává řadu aktivit napříč všemi společenstvími. Mezi ně se zařadil nový Fairtrade standard, který umožňuje pěstitelům zvýšit svou odolnost vůči klimatickým změnám. Zároveň jim umožňuje, aby sami aktivně přispívali ke snižování emisí. Více zde.
 

Novinky z obchodu


Fairtradový Mikuláš


Výrobce čokoládových produktů  Riegelein dodal do vybraných obchodních řetězců (např. Globus či Kaufland) pravou mikulášskou nadílku. Fairtradoví Mikulášové a čerti dostanou šanci potěšit děti i dospělé v opravdu každé rodině. Stačí jim dát šanci.... 

Kaufland a Fairtrade

 
Na českém trhu se objevila první fairtradová vlaštovka pod privátní značkou. Společnost Kaufland si globálně dala závazek, že v rámci své privátní značky K-Classic přejde na kakao s certifikací Fairtrade. Jako první výrobky z této řady lze na našem trhu zakoupit 7 druhů 200 g čokolád s logem Fairtrade programu pro kakao. Drobní pěstitelé tak mají možnost prodat více svého kakaa za Fairtrade podmínek.

Fairtradová města / školy / sbory


Káva s Eimarem a Walfredem

Minulý týden navštívila dvojice pěstitelů fairtradové kávy Eimar a Walfred řadu řídicích skupin v České republice. Eimar Velazquez Mazariegos je členem pěstitelského družstva ISMAM na jihu Mexika, Juan Walfred Martinez je z družstva Peňa Roja na severozápadě Guatemaly. Pro ty, kdo neměli možnost se s nimi potkat naživo, přinášíme odkaz na záznam z Dobrého rána na ČT či z pořadu On Air na ČRo Radio Wave.
foto Stanislav Komínek

spojte se s námi na Facebooku
navštivte náš web
napište námzrušit odběr  změnit nastavení