Copy
Novinky 10/2013
Vážení příznivci fair trade,

dovolujeme si Vám zaslat říjnové Novinky. Příjemné počtení!

Deklarace "Fair Trade Beyond 2015"

Na 200 starostů a starostek z celého světa se podepsáním deklarace Fair Trade Beyond 2015 přihlásilo k podpoře fair trade a jeho začlenění do nového rozvojového rámce. Vedle měst jako Rio de Janeiro, Paříž nebo Madrid se připojila také česká Fairtradová města Litoměřice, Volyně, Vsetín a Český Krumlov. Více informací na stránkách FTAO.
Foto: FTAO

Ozvěny mezinárodní konference Fairtradových měst

Sedmou mezinárodní konferenci Fairtradových měst hostilo letos norské Oslo. Prezentace a fotografie jsou k vidění na webu konference.
Foto: Fairtrade Norsko.

První oděvy s produktovou známkou WFTO

V květnu tohoto roku schválila WFTO nový garanční systém, který počítá i s tzv. produktovou známkou (WFTO Product Label). Tuto známku mohou na výrobcích používat fairtradové organizace, které úspěšně projdou auditem zaměřujícím se na naplňování všech deseti základních principů fair trade. Jako první ji na svých oděvech začne používat společnost People Tree. Více zde.
Foto: People Tree

Dopady epidemie kávovníkové rzi na drobné pěstitele

Cena kávy klesá, což je zvláště nepříjemná zpráva pro drobné pěstitele ze Střední Ameriky, Kolumbie, Ekvádoru a Peru, kteří se potýkají s šířící se rzí. Podle průzkumu CLAC (= síť fairtradových pěstitelů v Latinské Americe) bylo tímto houbovým onemocněním kávovníků zasaženo 81% drobných pěstitelů a jejich rodin. Začátkem října hostila Fairtrade Foundation spolu s Twin Trading na toto téma kulatý stůl, který měl za cíl předložit praktické návrhy na řešení problému. Přístup k financím je pro pěstitele největším problémem, FLO proto pro začátek vyčlenila 50 000 dolarů, další žádosti o financování přijímá Fairtrade Access Fund. Více zde.
Foto FLO


Fairtrade ČR na Rozvojovém dni v Bratislavě

Dne 18. října se zástupkyně Fairtrade ČR zúčastnily oslav Rozvojového dne v Bratislavě, který pořádala slovenská Platforma mimovládnych rozvojových organizácií při příležitosti oslav Mezinárodního dne proti chudobě a zároveň výročí 10 let slovenské rozvojové pomoci.

Fairtrade ČR zde představila svou dosavadní činnost, osvětové aktivity i práci s obchodníky a také informovala o plánech pro své aktivity na Slovensku.


Příjemné podzimní dny Vám přeje

Míša Nová
FacebookTwitter