Copy
Novinky květen 2015
Pokud se vám e-mail nezobrazuje správně, klikněte zde

Milí příznivci fair trade,

Květen je krásný měsíc a navíc i významný. Každou druhou květnovou sobotu se slaví Světový den pro fair trade. Patří nejen happeningům, ale také dalším doprovodným akcím, které mají za cíl upozornit na problémy lidí ze zemí globálního Jihu. Květnový newsletter proto věnujeme krátkému ohlédnutí za nejdůležitějšími aktivitami.

Váš tým Fairtrade ČS
 

Host z Pobřeží slonoviny 

Na společné pozvání Fairtrade Česko a Slovensko a Ekumenické Akademie přijel do Česka podpořit fair trade kakaový farmář a předseda sítě Cocoa Network v rámci Fairtrade Africa, Fortin Bley. V průběhu týdne se setkal se studenty, zástupci firem, novináři i se širokou veřejností.  Podělil se o vlastní zkušenosti s produkcí kakaa, vysvětlil, jak Fairtrade pomáhá pěstitelům a jak konkrétně mohou pomoci právě spotřebitelé.

Čokoládový workshop

 
Fortin Bley byl hlavním hostem speciálního workshopu s tématem „fairtradové kakao a jeho obchodní potenciál v Česku a na Slovensku“. Sešli se na něm zástupci firem, kteří s fairtradovými produkty na našem trhu již obchodují nebo plánují jejich uvedení. Cílem workshopu bylo podělit se o své zkušenosti a navázat důležité kontakty. 

Tisková konference


Za přítomnosti České televize a dalších médií proběhla 5. května tisková konference. Dle nejnovějších údajů, které prezentovala Hana Chrováthová, ředitelka Fairtrade ČS, čeští zákazníci utratili v roce 2014 celkem 203 milionů korun za výrobky se známkou FAIRTRADE. Maloobchodní obrat se oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je již několik let po sobě káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun. Češi tak jen díky kávě vloni zaplatili více než 2 mil Kč pěstitelům ve formě tzv. sociálního příplatku. Tato část ceny kávy slouží k investicím do rozvoje komunit a o jejím využitíi rozhodují sami pěstitelé na základě rozhodování ve svých organizacích. Po kávě se dále nejvíc prodávaly produkty z fairtradové bavlny a čaj. S rostoucí spotřebou tak lidé stále více podporují drobné zemědělce a pracovníky z rozvojových zemí, což Fortin Bley doložil na tiskové konferenci příklady ze života jejich družstva.   
Tisková zpráva zde.

Rekordní Férová snídaně NaZemi


Do letošního piknikového happeningu na podporu fair trade a odpovědné spotřeby se zapojilo rekordních 136 míst v republice.  Na celém světě tak „spolu“ posnídaly tisíce lidí. Na snímku, který poskytla organizace NaZemi, je průběh snídaně v Brně. Více zde.

Fairtradová města / školy / sbory


Nová Fairtradová škola ve Vsetíně

Třináctou Fairtradovou školou v ČR se stala 7. května ZŠ Sychrov Vsetín. Certifikát převzal ředitel školy Mgr. Michal Molek od pana Fortina Bley, pěstitele kakaa a tajemníka fairtradového kakaového družstva z Pobřeží slonoviny. Město Vsetín tak má již dvě Fairtradové školy. Více zde.

Mezinárodní konference Fairtradových měst


Každoroční setkání zástupců Fairtradových měst z celého světa se letos uskuteční od 4. do 5. července v Bristolu (UK). Tématem tohoto ročníku je fair trade a udržitelnost. Registrace je otevřena, více informací zde.
spojte se s námi na Facebooku
navštivte náš web
napište nám

Dopad Fairtrade na farmáře a pracovníky ve východní Africe


V říjnu 2014 zátupci Fairtrade Foundation navštívili pěstitele čaje ve východní Africe. Konkrétně se vydali za družstvem Kibena Tea Estate v Tanzanii a Sireet POE v Keni, aby nashromáždili co nejvíce příběhů jednotlivých farmářů a vytvořili z nich film o jejich životě.  Jeden z krátkých sestřihů můžete zhlédnout na našem youtube kanále zde.

Týden pro fair trade na Facebooku


V letošním týdnu pro fair trade jsme připravili pro naše facebookové fanoušky soutěže a slevy na nákupy fairtradových produktů, do nichž se zapojila řada společností. Akce se vzbudila vlnu zájmů nejen mezi stávajícími příznivci, ale přitáhla i nové fanoušky, kteří se o fair trade zajímají. 


zrušit odběr  změnit nastavení