Copy
Novinky březen 2015
Pokud se vám e-mail nezobrazuje správně, klikněte zde

Milí příznivci fair trade,

v březnovém newsletteru Vám přinášíme informace o udělení dalšího titulu Fairtradová škola, kterým se nově může pochlubit Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži. Vezmeme Vás na skok do Fairtrade International v Bonnu, dozvíte se, co zajímavého se u nás i ve světě událo a upozorníme Vás na článek o tom, jak lze podpořit fair trade ve školních jídelnách. Hezký začátek jara!

Váš tým Fairtrade ČS

Jsme součástí celosvětové komunity

V posledním únorovém týdnu jsme se zúčastnili semináře ve Fairtrade International v Bonnu. Byli jsme v malém týmu složeného kromě nás i z kolegů z Filipín, Brazílie, Jižní Korei a Polska. Získali jsme mimo jiné nejnovější informace o fungování Fairtrade ve světě, setkali se se zástupci FLOCERT a načerpali řadu inspirací na návštěvě ve Fairtrade Německo v Kolíně. Zároveň jsme se my podělili o naše zkušenosti z ČR a Slovenska. Byť ve srovnání např. s Británií či Německem ještě nejsme daleko, zájem o fair trade u nás neustále roste, což vnímají i další fairtradová sdružení ve světě a vyjadřují nám svoji podporu.

Aktuální čísla od Fairtrade International


Fairtrade International zveřejnila v únoru na veletrhu BioFach v Norimberku první čísla z  rozsáhlé monitorovací zprávy o trendech a dopadech Fairtrade, která bude vydána v tomto měsíci:
  • V současné době existuje více než 1,5 milionu drobných farmářů a pracovníků na plantážích, kteří jsou členy certifikovaných organizací pěstitelů.
  • Počet fairtradových organizací pěstitelů vzrostl z 827 (2009) na ​​1210 (konec roku 2013).
  • Tito farmáři a pracovníci obdrželi 95.2millionů € (což je o 10% více než v předchozím roce) za sociální příplatek (Fairtrade Premium), který následně investovali do svých podnikatelských a sociálních projektů.
  • 96% sociálního příplatku generuje sedm produktů: banány, kakao, káva, bavlna, květiny, cukr a čaj.
  • Fairtradoví farmáři získali z prodeje fairtradových produktů téměř 1 miliardu € (944 millionů €).
  • Certifikovaní pěstitelé se nacházejí v 74 zemích Latinské Ameriky a Karibiku, Afriky, Asie, Středního východu a Oceánie.
  • Více než 50% fairtradových organizací pěstitelů má zároveň certifikaci bio (organic).

Fairtradová města / školy / sbory


Kroměříž má první Fairtradovou školu: studenti podporují pěstitele v rozvojových zemích

Střední škola hotelová a služeb Kroměříž získala 24. února titul Fairtradová škola. Připojila se tak ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade. Je již dvanáctou školou v Česku s tímto titulem, avšak první v Kroměříži. Ve Zlínském kraji titul Fairtradová škola už získaly dvě školy základní, a to ve Vsetíně a Rožnově pod Radhoštěm.
více

Školní jídelny za fair trade


V únoru vyšel na webu Jidelny.cz článek Veroniky Bačové o možnostech školních jídelen zapojit se do podpory fair trade díky využívání fairtradových surovin ve svých provozech. Věříme, že se školní jídelny této iniciativy ujmou a budeme mít více zajímavých příkladů i z ČR. Celé znění článku najdete zde.
 

Nová facebooková skupina


Na základě podnětů z Národní fairtradové konference byla založena facebooková skupina Podporujeme fair trade v našem městě, která by měla sloužit jako místo diskuse a sdílení zkušeností. Zapojte se a pochlubte se ostatním, co vaše město / škola / sbor v oblasti fair trade podniká!
spojte se s námi na Facebooku
navštivte náš web
napište nám

Nové posily ve Faitrade Česko a Slovensko


Počátkem roku se u nás udály personální změny. Naše řady opustila Veronika Bačová. Děkujeme jí za skvělou spolupráci a přejeme jí hodně úspěchů v novém působišti.  Namísto ní má komunikaci na starosti nová kolegyně Věra Rohanová. Další novou posilou týmu je Gábina Kozlová, obchodní manažerka. Aktuální kontakty najdete zde.


zrušit odběr  změnit nastavení