Noortevaldkonna uudised, sündmused, inimesed ja meediakajastused.

 

 
Noored pakuvad Arvamusfestivali mõlemal päeval kõneainet. Tule kõnele kaasa!

Tänavusel Arvamusfestivalil 12.-13. augustil võetakse noori puudutavad teemad vaatluse alla mõlemal päeval ja mitmel laval.
 
Reedel, 12. augusti pärastlõunal arutletakse riigipotentsiaali laval teemal “Kas teeme riigikorda või riigi korda?”. Luubi all on haldusreform, selle erinevad elluviimisvõimalused ja teenuste parandamine selle käigus ja tulemusena. Üheks fookuseks on just noored ja noorsootöö.
 
Samuti 12. augustil toimub Arvamusfestivali noortealal Paides noortepäev, mida veab Järvamaa noortekogu.
 
13. augustil on noortealal täispikk arutelupäev, kus teemadeks on “Kui kõik ei lähe plaanitult – kuhu edasi, noor?”, “Kust algab noorte stardiplats?”, “Erivajadusega noore väljakutsed hariduses ja tööelus”, “Noored juhid – kuidas kasvada tõeliseks liidriks ja vallutada maailma?” ning “Noorteettevõtlus: müüdid ja tegelikkus”. Päeva modereerib inspiratsioonikoolitaja, ettevõtja, videograaf Harald Lepisk. Loe lähemalt.

Uuring: Eesti noored on noorsootööga rahul, kuid soovivad rohkem võimalusi ja valikuid

Pea 90% Eesti noorest on noorsootööga rahul, kuid suur osa ootab mitmekülgsemaid ning kaasaegsemaid valikuid, selgus äsja valminud uuringust. 
Uuringu kohaselt on noorsootööga rahul 87% noortest ja 95% arvab, et on noorsootöös osaledes palju uusi teadmisi omandanud. Haridus- ja Teadusministeeriumi noorteosakonna juhataja Reelika Ojakivi sõnul kinnitavad tulemused, et noored vajavad ja hindavad noorsootööd ning saavad osaledes nii teadmisi, oskusi kui kogemusi edasiseks tööeluks ja ühiskonnas toimetulekuks. Jätka lugemist.

Eesti Noortemalevad tähistavad 50. juubelit suure konverentsi ja kontserdiga

Malevaliikumise 50. juubeli tähistamiseks korraldatakse augustis esinduslik konverents, mille peateemaks on malevate tulevik ja mineviku õppetunnid.

Konverents kannab pealkirja "Noortemalevad – kas, kuidas ja kuhu edasi?" ning toimub 26. augustil. Konverents on suunatud eelkõige tööandjatele ning malevakorraldajatele. Konverentsile järgneb kontsert-kokkutulek 27. augustil, millega kulmineerub juubeliaasta tähistamine. Jätka lugemist

Tuhanded rasketes oludes lapsed ja noored said abi

Rohkem kui 20 tuhat last ja noort osales kolme aasta jooksul huvitegevuses, huviringides, laagrites ja koolitustel, mis said neile kättesaadavaks tänu riskilaste ja -noorte programmile.

Eestis on kokku üle 50 tuhande riskioludes elava noore, kelle toetamiseks loodud Euroopa majanduspiirkonna programmi "Riskilapsed ja -noored" tegevused võeti kokku 8. juunil telemajas toimunud konverentsil. Jätka lugemist.

Alustab 7-26 aastaste noorte ideede toetusfond Nopi Üles

Noorte piirkondlike ideede projektifond Nopi Üles! alustab 7-26 aastaste noorte omaalgatuslike ideede elluviimise rahalist toetamist.

Tegevused edendavad noorte aktiivset eluhoiakut, panustades kodukoha arengusse. Iga projekt, milleks võib olla näiteks sündmus, üritus, koolitus või vahendi soetamine, leiab toetust kuni 2000 euro väärtuses. Projekte rahastatakse kuni 2018. aastani. Sel aastal on projektifondi suurus 35 180 eurot. Tänaseks on esitatud juba mitukümmend ideed, millega saab tutvuda FacebookisJätka lugemist.

Kohalike omavalitsuste koostöögrupid on jõudnud teise etapi tegevuste algusesse

Kohalike omavalitsuste koostöögruppide tegevussuunaga on jõutud II etapi tegevuste algusesse.  
See tähendab, et üle Eesti olid juunikuu alguses taaskord käimas esmakohtumised, kuhu olid oodatud nende omavalitsuste esindajad, kellele Eesti Noorsootöö Keskus on saatnud koostööettepaneku noorsootöö valdkonna arendamiseks omavalitsuste koostöös. Sarnaselt I etapi kohtumistele jaanuaris-veebruaris 2016, oli omavalitsuste esindajate tagasiside kohtumistel positiivne. Jätka lugemist

Noortekoolitus EuroPeers: jaga oma rahvusvahelisi kogemusi teiste noortega
 
Oled osalenud Euroopa vabatahtlikus teenistuses, mõnes noortevahetuses või korraldanud ise rahvusvahelise noortealgatuse? Kindlasti oled nii saanud osa põnevatest kogemustest ja näinud Euroopat teistsuguse nurga alt. Kui tahad oma kogemusi ka teistega jagada, siis kutsume sind koolitusele Saksamaal ja liituma “EuroPeers” rahvusvahelise võrgustikuga! Koolituse jooksul õpid, kuidas oma kogemusi efektiivselt jagada erinevate infoürituste, online kanalite jt tegevuste kaudu. Koolituse üheks osaks on ka oma esimese EuroPeers ürituse välja töötamine. Koolitus toimub 12.-16. septembril Saksamaal. Koolituse sihtgrupiks on vähemalt 18-aastased noored. Koolituse töökeeleks on inglise keel. Koolitusele kandideerimise tähtaeg on 10. juuli 2016. Lisainfo

Kandideeri Maltal toimuvale meetodimessile!

Noortevaldkonnas juba tuntud ja oodatud koolitus Tool Fair tuleb taas. Meetodimess Tool Fair XI keskendub kaasamismeetoditele noorsootöös, et toetada marginaliseerumisohus ja sotsiaalselt tõrjutud noori.

Koolituse keskmes on osalejate endi poolt läbiviidavad töötoad oma meetodite jagamiseks, mis võimaldab uurida, mida põnevat on kaaskoolitajate meetodisalves ning arutada, kuidas neid meetodeid erinevates kontekstides kasutada ja edasi arendada. Ja millised uued meetodid sünnivad siis, kui inspireerivas keskkonnas kohtuvad oma ala helgemad pead? Sedalaadi avastusvõimalust meetodimess pakubki. Usutavasti mahub selle 6 päeva sisse veel paljugi muud, mida programm otseselt ette ei näe. Koolitus toimub 7.-12. novembril Maltal. Kandideerimise tähtaeg on 9. juuli. Lisainfo

Rahvuskaaslaste noortevahetuse korraldajaks sai Seiklejate Vennaskond

Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Noorsootöö Keskuse korraldatud noortevahetuse korraldaja leidmise konkursi võitis Seiklejate Vennaskond.

Seiklejate Vennaskond on noorte- ja kodanikuühiskonna organisatsioon, mille eesmärgiks on aidata noorte head ideed teoks teha, toetada vabatahtlikkust ja kultuuride vahelist õpet. Jätka lugemist.


Tugila programmis osaleb juba üle 750 noore

Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse programmis Noorte Tugila osaleb juunikuu viimase nädala alguse andmetel 763 noort. Programmist on edukalt väljunud ehk leidnud endale sobiva rakenduse 234 osalejat, kellest kümme on juba läbinud ka kuuekuulise Noorte Tugilaga kontakti hoidmise aja. Jätka lugemist.

Avasta eneses uus vaatenurk koos coachiga
 
Töötajad lükkavad mõnikord tööülesannete täitmist edasi või jätavad need suisa tegemata, sest nende usk iseendasse või olukorra muutmise võimalikkusesse on löönud kõikuma. Mõnda inimest häirivad ka varasemad ebaõnnestumised.
 
Lahendusi pakub tegelikke vajadusi selgemalt teadvustav ja keeruliste olukordade lahendusi planeeriv coaching. Töötaja sisemist motivatsiooni tõstev teenus on kulukas ja jõukohane vähestele organisatsioonidele.
 
Selle aasta lõpuni on noorsootöö valdkonna juhtidel ja spetsialistidel võimalik valida kümne noorsootöö tausta ja väljaõppega coachi hulgast endale tasuta sobiv nõustaja. Sobiva coachi leiad coachide pangast http://www.eny.org.ee/coachidepank/. Eesti ANK projekti „Coachi mind!“ rahastab Hasartmängumaksu Nõukogu.

Tõrva noortevolikogu õppis Viljandi valla kolleegidelt

Põhjusel, et 2017. aasta lõpus ühinevad Tõrva linn ning Helme, Hummuli ja Põdrala vald, otsustasid Tõrva noortevolikogu noored korraldada reisi, et tutvuda Viljandi valla noortevolikogu kogemusega, sest neil on noortevolikogude ühinemine selja taga. Jätka lugemist.

Noorteagentuur otsib kaasava noorsootöö projektijuhti ja koolitustegevuste kvaliteedijuhti
 
Kaasava noorsootöö projektijuhi ülesandeks on soodustada vähemate võimalustega noorte osalemist noorsootöös. Täpsemad tööülesanded ja kohustused on loetletud siin. Kandideerimiseks saada enese ja oma varasemate kogemuste tutvustus koos selgitusega, miks Sind sedalaadi väljakutse huvitab ühes lepingutasu sooviga 11. juuliks e-posti aadressile reet.kost@archimedes.ee. Töö toimub võlaõigusliku töövõtulepingu alusel perioodil 08/2016-12/2017.

Koolitustegevuste kvaliteedijuhi tegevuseks on noortevaldkonna Eesti-siseste ja rahvusvaheliste koolitustegevuste arendamine, kvaliteedijuhtimine ning koordineerimine. Täpsemad tööülesanded ja kohustused on loetletud siin. CV koos motivatsioonikirja ja palgasooviga palume saata hiljemalt 11. juuliks 2016 e-posti aadressil: sandra.raim@archimedes.ee. Tööle asumise aeg oleks hiljemalt septembris.
_____________________________________________________________________

 

EMP toetuste programm "Riskilapsed ja -noored"


Euroopa Majanduspiirkonna toetuste programmi „Riskilapsed ja -noored“ eesmärk on laste ja kuni 26-aastaste noorte heaolu parandamine. Programmi viivad ühiselt ellu kolm ministeeriumi: Haridus- ja TeadusministeeriumJustiitsministeerium ja Sotsiaalministeerium. Programmi rakendusüksus on Eesti Noorsootöö Keskus. Tutvu toetatud projektidega SIIN. Vaata ka programmi Facebooki lehekülge.

Kolme aastaga kaasati noorsootöösse kümned tuhanded riskioludes noored

Viimase kolme aasta jooksul on kümned tuhanded lapsed ja noored osalenud koolitustes huvitegevustes, huviringides, laagrites ja teistes noorsootöö tegevustes, mis neile ilma EMP toetuste programmita “Riskilapsed ja -noored” oleks jäänud kättesaamatuks. Jätka lugemist.

Valmis kogumik projekti HUKK-AP tulemustest ja mõjust

SA Archimedese noorteagentuuri eest veetud Huvikoolide Kaasamise- ja Arenguprogrammiga (HUKK -AP) kaasati aastatel 2014-2016 huvitegevustesse hinnanguliselt 2500 sellest seni kõrvale jäänud noort (sh puuetega noored ja riskinoored), nõustati 442 lapsevanemat ja loodi 69 uut huviringi. Projekti kaasati kokku 76 huvikooli ja muud organisatsiooni üle Eesti ning koolitati 1647 spetsialisti.

HUKK-APi mõjuuuringus selgus, et projekt avaldas olulist mõju noorte teadmistele ja oskustele ning hoiakutele nii huviringis kui väljaspool. Noored muutusid enesekindlamaks ja iseseisvamaks, neis taastus eneseusk, nad eemaldusid halbadest sõpradest või harjumustest jpm. Muutusi märgati ka noortega tegelenud spetsialistide teadmistes, oskustes ning hoiakutes. Täpsemalt õpiti noorte vajadusi ja erisusi rohkem märkama ja nendega arvestama, saadi juurde julgust ja oskusi vähemate võimalustega noori kaasata ning leidlikkust luua uusi huvitegevuse vorme.

Uuringu käigus koguti ka kogemuslugusid, mis peegeldavad projektiga hõlmatud noortes toimunud muutusi sügavamalt õpetajate pilgu läbi.

Mõju-uuringu tulemused, projekti käik ning osalejate kogemuslood on kokku koondatud kogumikuks “Kõik on võimalik! Kokkuvõte Huvikoolide Kaasamise ja Arengu Programmi HUKK-AP kogemustest, tegevustest ja tulemustest“.

Eesti jagas Leedu ja Tšehhiga kogemusi riskis olevate noorte võimaluste parandamisel

Eesti on viimase kolme aasta jooksul teinud riskioludes noorte võimaluste parandamisel suuri edusamme. Juuni alguses toimunud kohtumisel Leedu ja Tšehhi kolleegidega jagati häid kogemusi ja väärtuslikke õppetunde. Jätka lugemist.

__________________________________________________________________

Tööpakkumised


Nõmme Vaba Aja Keskus; noorsootöötaja
Kiili Gümnaasium; huvijuht
Järvamaa Kutsehariduskeskus; noortejuht

Vabaajaklubi SMILE administraator


Noortevaldkond meedias

Marten Juurik: kas poliitikud oskavad 16-aastase valijaga ümber käia? (arvamus.postimees.ee, 30.06.2016)
Otepääl hakkas tegutsema õpilasmalev (Valgamaalane, 30.06.2016)
Malevasse! "Läheme uusi sõpru ja kogemusi koguma!" (Õhtuleht, 29.06.2016)
Noorte võimaluste parandamiseks tuleb seljad kokku panna (Raplamaa Sõnumid, 29.06.2016)
JUUBEL! Eesti Noortemalevad tähistavad 50. juubelit suure konverentsi ja kontserdiga (Goodnews.ee, 28.06.2016)
GALERII: Täna avati Tallinnas Raekoja platsil Eesti õpilasmaleva 2016. aasta hooaeg (ohtuleht.ee, 27.06.2016)
Galerii ja video: Malevasuvi sai avapaugu (Aktuaalne Kaamera, 27.06.2016)
Kõo otsib noorsootöötajat-huvijuhti (Sakala, 27.06.2016)
Malevlased asuvad töövankrit vedama (Valgamaalane, 24.06.2016)
Rahvakoosolekul osales rekordiliselt vähe rahvast (Valgamaalane, 22.06.2016)
Noortekeskus võõrustab kaugeid külalisi (Järva Teataja, 21.06.2016)
MIDA TEHA? Noored tahavad töötada, aga tööandjad pelgavad neid palgata(pealinn.ee, 19.06.2016)
Noortekeskus korraldas koolilõpetajatele omalt poolt peo (Vooremaa, 18.06.2016)
Ranna noortekas avas uksed mängudega (Meie Maa, 18.06.2016)
Muhu valla noored loovad mini-rulapargi (Meie Maa, 18.06.2016)
Malevasuvi sai mõnele töörühmale läbi (Sakala, 18.06.2016)
Saagem tuttavaks: uued töötajad Muhu noortekeskuses (Meie Maa, 18.06.2016)
„Nopi Üles!" toetab 7-26-aastaste noorte ideid (Saue Sõna, 17.06.2016)
Töömalev on vanem kui noortekeskus (Saue Sõna, 17.06.2016)
Õpilasmalevlased tegid Are korda (Pärnu Postimees, 16.06.2016)
Simuna noortekeskus sai uue näo (Virumaa Teataja, 16.06.2016)
Noored lustisid noorteka sünnipäeva pidada (Järva Teataja, 16.06.2016)
Noortekeskuste külastatavus on kasvanud (Pealinn, 13.06.2016)
Uuring: Eesti noored on noorsootööga rahul, kuid soovivad rohkem võimalusi ja valikuid (Delfi, 10.06.2016)
Tallinna noortekeskuste külastatavus on kasvanud (Postimees Uudisvoog, 08.06.2016)
Õpilasliit tunnustab õpilaste ja õpetajate koostööd konkursiga (opleht.ee, 08.06.2016)
Kuusalu valla noorsootöö koordinaatoriks valiti Krista Allik (Sõnumitooja, 08.06.2016)
Edgar Schlümmer: noored tahavad miljonäriks saada (Pealinn, 06.06.2016)
Intervjuu: Noored kogunevad rekordit püstitama (Valgamaalane, 04.06.2016)
Eesti Avatud Noortekeskuse Ühenduse vahva üritus: üks päev, seitse keskust ehk droon, hipibuss ja mootorrattad (noortehaal.delfi.ee, 03.06.2016)
Noorsootöötajate seminar Viimsis (Viimsi Teataja, 03.06.2016)
Tähelepanu all olid kümned tuhanded riskioludes noored (Valgamaalane, 02.06.2016)
Õiguskantsler tunnustas lastekaitsepäeval noorsootöö edendajaid (Õhtuleht Online, 02.06.2016)
Lastekaitsepäeval jagati „Lastega ja lastele” tunnustusauhindasid(Goodnews.ee, 02.06.2016)
Huvikeskuse nimeks valiti Noortejaam (Meie Maa, 02.06.2016)
Noorsootöösse kaasati kümned tuhanded riskioludes noored (Põlva Koit, 02.06.2016)
Noortekeskuse uus juht asus ametisse (Saarte Hääl, 02.06.2016)
Kolme aastaga kaasati noorsootöösse kümned tuhanded riskioludes noored (Positmees Uudisvoog, 01.06.2016)
HÜVA NÕU: millele tuleb tähelepanu pöörata enne lapse laagrivahetuse algust? (perejalaps.delfi.ee, 29.05.2016)
Lapsevanema suvemure (Õpetajate Leht, 27.05.2016)
Enam kui pooli lapsi kiusatakse koolis (Meie Maa, 26.05.2016)
Фото: в нарвской школе открылись Олимпийские игры (rus.postimees.ee, 25.05.2016)
Новый дом для юных моряков: «к пуговице добавили пиджак» (Narva Prospekt, 25.05.2016)

Tulekul sündmused

12. august Rahvusvaheline noortepäev
12.-13. august Arvamusfestival
26. august EÕM50 konverents
27. august EÕM50 kontsert-kokkutulek
Õiguskantsler tunnustas lastekaitsepäeval noorsootöö edendajaid
Õiguskantsler Ülle Madise tunnustas lastekaitsepäeval aasta teo eripreemiaga Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendust ja Eesti Noorteühenduste Liitu, kes viimase kahe aasta jooksul onriigi toel andnud olulise panuse noorsootöö edendamisse. Jätka lugemist.
 

 
FACEBOOK
Kliki "Like" ja saad värskeima info läbi Facebooki.

UUDISKIRI
Uudiskirjaga liitumiseks anna sellest teada aadressil lennart@dalton.ee
Noortevaldkonna uudiskirja annab välja Eesti Noorsootöö Keskus.
Kontakt: lennart@dalton.ee