Noortevaldkonna uudised, sündmused, inimesed ja meediakajastused.

 

 
Noorsootöö nädalal pöörati tähelepanu sallivusele ja sõbralikkusele

Noorsootöö nädalal (2.-8. novembril) pöörasid paljud noortega tegelevad organisatsioonid tähelepanu sallivuse ning dialoogi pidamise oskuse olulisusele. Üle kogu Eesti korraldatati mitmeid põnevaid ettevõtmisi, nende seas noortele suunatud osaluskohvikuid, kus noored said arutleda mitmetel nende jaoks aktuaalsetel teemadel. Lisaks toimus noorsootöö nädala jooksul fotonäitusi, filmi- ja kultuuriõhtuid, noortekonverentse, mõttekodasid jpm. Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus korraldas fotokampaania "Näoga noorte poole", millega sooviti tuua esile inimesi, kes igapäevaselt noortega tegelevad. Kampaaniapiltidega saab tutvuda siin. Noorsootöö nädalal toimunud mõttekoja "Noorsootöö roll sõbraliku Eesti kujundamisel" materjalid leiab siit.
Ülly Enn noorsootöö nädala mõttekojast

Noortevaldkonna ekspert ja noortevaldkonna novembrikuu uudiskirja persoon Ülly Enn SA Archimedes Noorteagentuurist vedas selle aasta noorsootöö nädalal koos Eesti Noorsootöö Keskusega eest mõttekoda, kus arutatati ühiselt noorsootöö rolli üle sõbralikuma Eesti kujundamisel.

Ülly toob välja, et hiljutise ühiskondliku algatuse “Sõbralik Eesti” ideega haakuv ettevõtmine tugineb usule, et kujunenud olukord eeldab ka noorsootöölt uusi lähenemisi, selget seisukohavõttu ja panust. “Olulised ühiskondlikud arengud toovad alati kaasa erinevaid arvamusi. Murettekitav on aga see, et näeme Eestis üha teravamalt levimas teadmatusele ja hirmule tuginevaid hoiakuid, agressioone ja võimetust pidada dialoogi." Loe Ülly Enni mõtteid ja kokkuvõtet mõttekojas kuuldu ja kogetu kohta siit.


Noorteühingute aastatoetuse taotlemine järgmiseks aastaks on alanud
 
Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi kinnitas noorteühingute aastatoetuste eraldamise 2016. aasta hindamiskriteeriumid ja hindamisjuhise.
Aastatoetust võivad taotleda noorteühingud, millel on vähemalt 500 liiget, kellest kaks kolmandikku on noored ning mis tegutseb vähemalt viies maakonnas. Noorsootöö ja noortepoliitika järgmise aasta prioriteet on suurendada võimalusi noorte loovuse arendamiseks, omaalgatusteks ja ühistegevusteks. Toetuse taotlusi võtab vastu Haridus- ja Teadusministeerium kuni selle aasta 1. detsembrini. Sellel aastal saavad riigieelarvelist toetust 17 üleriigilist noorteühingut kogusummas ligi pool miljonit eurot. Loe lähemalt siit.


Valime ühiselt noorsootöö aasta sündmuse!

Haridus- ja Teadusministeerium tunnustab ka sel aastal tublimaid noortevaldkonna tegijaid ja ettevõtmisi. Noorsootöötajate tunnustuskonkursil 2015 on uus kategooria "Aasta sündmus noorsootöös", mille võitja selgub avaliku hääletuse tulemusena. Tutvu kandidaatidega siin ja hääleta oma lemmiku poolt! Hääletamiseks on aega 7. detsembrini 2015 (k.a.).


Noorteinfomess Teeviit toimub sel aastal 4. ja 5. detsembril

4. ja 5. detsembril toimub Eesti suurim ja oluliseim noori inspireeriv sündmus Teeviit, mille eesmärk on läbi oma tegevuste anda noortele mõtteainet oma ideede ja mõtete realiseerimiseks. Teeviit 2015 raames toimub esmakordselt inspiratsioonikonverents “Otsusta õigesti!”. Tallinna Ettevõtlusamet osaleb messil Teeviit eriprojektiga „Ettevõtlusameti Kutselabor 2015“. Noortele annavad nõu ja jagavad oma kogemusi paljud tuntud oma ala tipptegijad. Muusikat teevad Liis Lemsalu ja Karl-Erik Taukar.

Messi Teeviit 2015 üheks oluliseks tõmbenumbriks on kindlasti ka eksponentide tehnikapark, mis oma väljapanekult on erakordne. Sellel aastal on eksponeeritud Päästeauto, Tollibuss, Tallinna Kiirabi, Piirivalvebuss ning esmakordselt lüpsirobot. Loe täpsemalt siit.


Avatud on taotlusvoor noorte konkurentsivõime tõstmiseks ja tööle aitamiseks

Alates 2. novembrist saab Innovest toetust taotleda Euroopa Sotsiaalfondi meetme „Töölesaamist toetavad teenused" avatud taotlusvoorust. Loe, milliseid projekte toetatakse siit.


Projektikoolitus vene keelt kõnelevatele noortele Formula 2
 
11.-13. detsembril toimub Lätis, Baltezersi linnas projektikoolitus Formula 2 vene keelt kõnelevatele noortele. Koolituse fookuses on anda noortele teadmised rahvusvaheliste projektide kirjutamisest, eeskätt keskendutakse rahvusvahelistele noortevahetustele. Koolitusel kohtuvad vene keelt kõnelevad noored Eestist ja Lätist, kes saavad omavahel vahetada projektiideid ning leida projektipartnereid. 
 
Koolituse töökeeleks on inglise keel ning tagatud on venekeelne tugi. Kandideerima oodatakse noortegruppe, kus on vähemalt üks täisealine grupijuht ning kaks liiget vanuses 15-30. Loe koolituse kohta käivat lisainfot siit.


Kaante vahele on jõudnud järjekordne noorsootööajakiri Mihus
 
Taas on kaante vahele jõudnud järjekordne noorsootöötajatele mõeldud ajakiri Mihus, mis sedapuhku keskendub terviseteemadele. Numbris käsitletakse muuhulgas selliseid teemasid nagu toitumine, uni, vaimne tervis, seksuaaltervis, erivajadustega noorte tervis ja palju muud põnevat. Peatselt jõuab Mihus ka kõigi tellijate postkasti. Sina võid aga juba täna lapata Mihuse netiversiooni.


Tulemas on töötuba huviharidustöötajatele: töö oma juhtumitega
 
Töötoas analüüsitakse huviharidustöötajate reaalseid juhtumeid ning mõeldakse üheskoos, kuidas huviharidustegevustesse kaasata erinevaid noori. Töötoaga soovitakse leida igale huviharidustöötajale tema vajadustele vastavad lahendused. Töötoad toimuvad 27. novembril Tallinnas ja 14. detsembril Tartus. Registreeri end enne 25. novembrit siin.


Otsitakse projektipartnerit meedialaagri läbiviimiseks
 
Baltic Sea Youth Office otsib projektipartnereid 10-päevase noortele suunatud meedialaagri läbiviimiseks. Laager toimub Saksamaal ajavahemikul 19.-29. august 2016.
 
Baltic Sea Youth Media Camp toimub juba 12. korda. Laagri jooksul külastatakse mitmeid kohalikke tele -ja raadiokanaleid Kielis, Hamburgis ja Rostockis. Noored saavad osaleda audio-, video-, või multimeedia- teemalistes töötubades. Grupitöödena saavad osalejad TV- raporteid, raadiouudiseid ja muid põnevaid meediavorme ka ise produtseerida.
Huvilistel palutakse kontakteeruda aadressil: markus.krajc@ljrsh.de hiljemalt 31. jaanuariks.
_____________________________________________________________________

 

EMP toetuste programm "Riskilapsed ja -noored"


Euroopa Majanduspiirkonna toetuste programmi „Riskilapsed ja -noored“ eesmärk on laste ja kuni 26-aastaste noorte heaolu parandamine. Programmi viivad ühiselt ellu kolm ministeeriumi: Haridus- ja TeadusministeeriumJustiitsministeerium ja Sotsiaalministeerium. Programmi rakendusüksus on Eesti Noorsootöö Keskus. Tutvu toetatud projektidega SIIN. Vaata ka programmi Facebooki lehekülge.


2. detsembril toimub Tallinnas kaasava hariduse teemaline konverents

Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Noorsootöö Keskus korraldavad Euroopa Majanduspiirkonna toetuste programmi “Riskilapsed ja –noored” raames rahvusvahelise konverentsi „Kaasav haridus – kõikide laste huvides!“. Konverents toimub 2. detsembril 2015 kell 9.00 – 17.00 Park Inn By Radisson Meriton Tallinn hotellis (Toompuiestee 27/Paldiski mnt 4, Tallinn). Registeeri end konverentsile hiljemalt 22.11 siin ja tutvu konverentsi päevakavaga siin.


Noortekeskuste spetsialistid tutvuvad Islandi noorsootöö parimate praktikatega

Eesti noortekeskuste ja Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse (Eesti ANK) esindajad tutvuvad kahepoolsete suhete arendamise fondi raames 16.-20. novembrini Islandil noorte heaks tehtava tööga. Kavas on külastada erinevaid noortega töötavaid asutusi ning tutvuda hariduslike ja sotsiaalsete programmidega. Erilise fookuse alla võetakse noortekeskuste koostöö jätkumise võimalikkus pärast visiiti. Eesti delegatsiooni võtab vastu Islandi noortekeskuste esindusühing Samfés. 

Õppevisiiti korraldab Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus ja sellest võtavad osa Sõmeru, Hiiu valla, Vastseliina ja Tartu Tähe noortekeskuste esindajad. Loe õppevisiidist lähemalt siit.


Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus ja SA Archimedes Noorteagentuur kutsuvad Heade näidete seminarile

Seminar toimub 24. novembril Tartu Loomemajanduskeskuses (Kalevi 17 saalis, Tartus). Seminar algab 10:30 ja lõppeb 16:00. Seekordse seminari eesmärk on võimaldada avastada sarnasusi ja koostöövõimalusi huvihariduses ja noorsootöös kahe projekti "Riskilaste toetusprogrammi rakendamine läbi noortekeskuste" ja "Huvikoolide Kaasamise ja Arenguprogramm" näitel.

Seminaril on käsitletavateks teemadeks on: seikluskasvatuse võimalused (Üllar Põld, Saue noortekeskus), mobiilne huvikool (MTÜ VitaTiim ja Pärnu Linnavalitsus), integratsioon noortelaagris (Kurtna Noortekeskus, Ida-Virumaa), noorsootöö põhimõtete - noorte osalus ja kaasamine - rakendamine, huvihariduses (MTÜ Urban Style). Loe seminarist lähemalt siit.
___________________________________________________________________

 

Tööpakkumised

Tallinna Konstantin Pätsi Vabaõhtukooli otsitakse raamatukoguspetsialist-huvijuhti (Kandideerimise tähtaeg 25.11.2015)
 Noortevaldkond meedias

 

Lasnamäe linnaosa külastas Kõrgõzstani Vabariigi delegatsioon (Postimees, 22.10.2015)
Eesti noortesõbralikem ajakirjanik töötab Postimehes (Postimees, 23.10.2015)
S1LMATEADE ennustab naeru, pisaraid ja ajakohast poeesiat (Virumaa Teataja, 23.10.2015)
Kodutütred alustasid vaheaega olümpiaga (Saarte Hääl, 24.10.2015)
Vaimastveres laetakse noorte akud täis (Vooremaa, 24.10.2015)
Haabersti noored lähevad oma kogunemiskohti korrastama! (Postimees, 26.10.2015)
Egge Kulbok-Lattik: kuidas on seotud kultuur, haridus ja kultuuri uurimine (Postimees, 27.10.2015)
Sillamäe noortekeskus aitab töötuid (Põhja Rannik, 28.10.2015)
Linnavolikogu arutab linnaeelarvest töötasu saavate õpetajate 12,5% palgatõusu (Pealinn, 29.10.2015)
Karjäärinõustaja aitab eesmärgid paika panna ja nende poole liikuda (Õhtuleht, 29.10.2015)
Jõgeva alevikus on uus noorsootöötaja (Vooremaa, 31.10.2015)
Mõnuainete kahjulikkusele keskenduval noortekonverentsil räägivad oma loo Mihkel Raud, Kethi Uibomägi ja Silver Kaljula (Delfi, 02.11.2015)
Pärnumaal alustab hooaega tosin NutiLabori IT-huviringi (Pärnu Postimees, 02.11.2015)
Noorsootöö nädalal pööratakse tähelepanu sallivusele ja sõbralikkusele (Postimees, 02.11.2015)
Kaisa Lõhmus: noorte mõju kiputakse tihti alahindama või sootuks unustama (Postimees, 03.11.2015)
Täiskasvanud keerasid näo noorte poole (Järva Teataja, 04.11.2015)
Hämmastavad noored: tunnustus inspireerib! Vabariigi parima noorte algatuse võitjatel on käsil uued ja huvitavad ettevõtmised (Delfi, 05.11.2015)
Noored said osa edust ja ebaõnnestumistest (Valgamaalane, 06.11.2015)
Erilised koerad õpetasid markama inimesi enda ümber (Vooremaa, 07.11.2015)
Noorteühingud saavad taotleda tegevustoetust (ERR, 09.11.2015)
Noored tunnustasid noori ja noortesõbralikke (Põhjarannik, 10.11.2015)
Võrumaa tunnustas oma noori (Võrumaa Teataja, 10.11.2015)
Riik annab laste trennide ja huviringide korraldamiseks 15 miljonit (ERR, 11.11.2015)
Teismelised tegid koolikiusamisele lõpu (Tartu Postimees, 11.11.2015)
Maakoolide lapsed vaimustuvad pilliõppest (Järva Teataja, 12.11.2015)
Koeru õpilased murdsid pagulaskeskuses müüte (Järva Teataja, 12.11.2015)
Noortekeskus unistab veel nurgadiivanist (Järva Teataja, 12.11.2015)
Tallinna Kesklinna noortekeskusel täitub esimene tegevusaasta (Postimees, 12.11.2015)
Kesklinna noortekeskus kutsub seltskonnatantsu kursustele (Postimees, 13.11.2015)
Noored: Pärnus pole tasemel haridust, tööd ega turvatunnet (Pärnu Postimees, 14.11.2015)
Lihula noortemaja võõrustab meedialaagrit (Lääne Elu, 14.11.2015)
Maakonna noored jagasid osaluskohvikus ideid ja kogemusi (Vooremaa, 14.11.2015)
Linn noortele: Ülikoolid ei soovi siia laieneda (Pärnu Postimees, 17.11.2015)
Noortekeskused koguvad põgenike lastele mänguasju (Tartu Postimees, 17.11.2015)

Tulekul sündmused

24.11 - Heade näidete seminar, Tartu
27.11 ja 14.12 - Töötuba huviharidustöötajatele: töö oma juhtumitega, Tallinn ja Tartu
2.12 - Rahvusvaheline konverents "Kaasav haridus - kõikide laste huvides!", Tallinn
4.-5.12 - Teeviit 2015, Tallinn
11.-13.12 - Projektikoolitus vene keelt kõnelevatele noortele Formula 2, Läti
15.-16.02 - Huvihariduskonverents "Tuulte keerises", Kuressaare
Ülly Enn on noortevaldkonna inimeste seas tuntud koolitaja, konsultandi, valdkonna arendaja ja kõneisikuna. Ülly on osanud enda tegemised sellisel viisil organiseerida, et tema päevad on väga erinevat nägu ja rutiini ei tekigi. Ettevõtlikkuse ja oma aja peremeheks olemisega on Ülly eeskujuks ka paljudele teistele praegustele ja tulevastele noorsootöötajatele. Ta naudib oma tööd, sest see arendab ja aitab inimesena kasvada. "Mulle meeldiks, kui noortevaldkonnas oleks enam mõtestatud, muutustele ja mõjule orienteeritud dialoogi väga erinevate osapoolte vahel," toob Ülly välja idee noortevaldkonna arendamiseks. Loe intervjuud siit.

 
FACEBOOK
Kliki "Like" ja saad värskeima info läbi Facebooki.

UUDISKIRI
Uudiskirjaga liitumiseks anna sellest teada aadressil agne.adler@entk.ee
Noortevaldkonna uudiskirja annab välja Eesti Noorsootöö Keskus.
Kontakt: agne.adler@entk.ee