Noortevaldkonna uudised, sündmused, inimesed ja meediakajastused.Küünlasära silmadesse
jõulurõõmu südamesse
usk ja lootus, jõulurahu hinges
uude aastasse nii minge.

Eesti Noorsootöö Keskus


 

Haridus- ja Teadusministeerium tunnustas 2014. aasta tublimaid noorsootöötajaid ja noortevaldkonna algatusi

11. detsembril tunnustas Haridus- ja Teadusministeerium 2014. aasta parimaid noorsootöötajaid ja noortevaldkonna algatusi. Tunnustussündmus toimus Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus Erinevate Tubade Klubis. Tänavusele konkursile laekus üle Eesti kokku 48 kandidaati neljas kategoorias, tunnustusauhinna pälvisid neist 13. Tunnustusauhinnad andis üle Haridus- ja Teadusministeeriumi noorte ja välissuhete asekantsler Madis Lepajõe.

„On märgata tegijate pühendumust ja innustust ning innovaatilist lähenemist oma ideede elluviimisel,“ märkis haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski. „Haridus- ja Teadusministeeriumil on hea meel tunnustada ja tõsta esile noorsootöötajate tehtud tööd ja väärt algatusi nii kohalikul, maakondlikul kui üleriigilisel tasandil.“

Laureaatidest täpsem informatsioon ja pildid SIIN. Veel pilte sündmusest SIIN.


Toimus neljas üle-eestiline noorsootöö nädal


1.-7. detsembrini tähistati juba neljandat korda üle-eestilist noorsootöö nädalat. Seekordne noorsootöö nädal kandis pealkirja „Noorsootöö kaasab mind“, millega sooviti tähelepanu pöörata noorte suuremale kaasamisele noorsootöösse, teisalt noorsootöö võimalustele ebavõrdsust vähendada. Üle-eestilisel noorsootöö nädalal viidi üle Eesti asuvates noortekeskustes, huvikoolides, noorteinfo keskustes ja noorteühingutes läbi erinevaid noori kaasavaid sündmusi.

Kokku toimus noorsootöö nädala raames üle kogu Eesti ligikaudu 70 erinevat sündmust. Nende seas ka Eesti Noorsootöö Keskuse korraldatav noorte infomess "Teeviit". Loe noorsootöö nädalast täpsemalt SIIT ja tutvu noorsootöö nädala raames toimunud sündmustega noorsootöö nädala kalendris.


Rahvusvaheline konverents "Laste ja noorte heaolu parandamine ja sotsiaalse tõrjutuse ennetamine"

5. detsembril toimus Tallinnas rahvusvaheline konverents, mille arutelu keskmes oli laste ja noorte heaolu mõjutavad tegurid. Konverentsil arutleti lapsi ja noori puudutavate riskitegurite ning erinevate ennetuslike teenuste ja süsteemide üle. Häid praktikaid tutvustasid valdkonna eksperdid Iirimaalt, Inglismaalt, Belgiast, Norrast ja Islandilt.

Konverentsi oli võimalik jälgida ka otseülekandena Postimehe ja Delfi veebiväljaannetest ning Eesti Noorsootöö Keskuse koduleheküljelt. Esinejate ettekannetest valmisid ka videoklipid, mis on järelvaadatavad SIIN.

Pilte konverentsist näeb SIIT. Konverentsist saab täpsemalt lugeda SIIT.


Esimene Noorteparlamendi istung

5. detsembril toimus Noorteparlamendi esimene istung, kus osalenud noored tutvusid nii omavahel kui ka Riigikogu üldise töökorraldusega ning jagasid end järgmiseks aastaks komisjonidesse. Noorteparlamendi esimese istungi avasid Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves ja Riigikogu juhatuse esimees Eiki Nestor. Loe edasi SIIT, SIIT ja SIIT. Noori tervitas ka õiguskantsleri ja lasteombudsmani asetäitja Nele Parrest, kõne saab lugeda SIIT.


Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus korraldas noorsootöö nädala raames fotokampaania

Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus (Eesti ANK) korraldas noorsootöö nädala raames fotokampaania, kus noored väljendasid, mida erilist nad enda jaoks noortekeskustes on kogenud ja õppinud. Kampaanias osalesid noortekeskused teadvustavad fotodega noortekeskuste tegevuse sügavamat eesmärki nii poliitikutele, lapsevanematele kui ka kõikidele teistele kogukonna liikmetele. Fotokampaania pilte saab vaadata SIIT.


Eesti Noorteühenduste Liit korraldas novembris üle Eesti Osaluskohvikuid


Osaluskohvikute eesmärk oli tuua ühiste teemade ümber kokku väga erineva tausta ja kogemusega noored ning noortemeelsed, et panna paika, kuhu tulevikus liikuma peame. Nii kohtusid laudade taga noorte esindajad (õpilased põhikoolist, aktivistid keskkoolist, asjaarmastajad kutsekoolist, õpihimulised ülikoolist, noored emad ja isad, töötavad noored) ja otsustajad (vallavanemad, linnapead, firmajuhid, noorsootöötajad, maavanemad, ühiskonnaõpetajad, riigikogulased, koolijuhid). Loe edasi SIIT. Osaluskogudest informatsiooni SIIN.


Korduvrikkumiste ennetamiseks ja tõrjutud noorte kaasamiseks avanes lisataotlusvoor

Avanes lisataotlusvoor “Tõrjutud noorte sotsiaalne kaasamine ja õigusrikkumiste ennetamine”, mille raames jagatakse korduvõigusrikkumiste ennetamiseks ja tõrjutud noorte kaasamiseks 170 000 eurot. Asutustel ja ühendustel on võimalus taotleda rahastust oma organisatsiooni võimekuse tõstmiseks, et valdkondlike ekspertide pädevust suurendada ja noortele sobivate vahenditega ennetustööd teha.

Eesti Noorsootöö Keskuse direktor Edgar Schlümmer leiab, et lisaks nn esmasele ennetusele, mida noorsootöö peamiselt teeb ning mis võimalikud riskid ja probleemid ära hoiab, on oluline pöörata spetsiifilisemat tähelepanu ka neile noortele, kes mingil põhjusel siiski riski on sattunud. „Iga noor on väärtus ning noori peab nende positiivsel arenguteel toetama igal võimalikul moel, eriti siis, kui ümbritsev keskkond sunnib noori tegema ühiskonnas mitteaktsepteeritavaid tegusid,“ ütles Schlümmer.

Taotluse esitamise tähtaeg on 16. veebruar 2015 kell 16.00.

Taotlusvooru tingimuste ja dokumentidega saab tutvuda SIIN
.


Lõppes Eesti ja Moldova arengukoostöö projekt noortevaldkonnas
 
2.-6. detsembril toimus arengukoostöö projekti “Eesti ja Moldova noortepoliitika ja noorsootöö arendamine 2012-2014” viimane tegevus. Noortevaldkonna ekspertidest koosnev 10-liikmeline Moldova delegatsioon kohtus Haridus- ja Teadusministeeriumiga, Eesti Noorteühenduste Liiduga, SA Archimedes Euroopa Noored Eesti bürooga ja Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendusega. Arutati noortepoliitika viimaseid arenguid ning noorte osaluskogude rolli Moldovas ja Eestis, tutvustati Erasmus+ võimalusi edasiseks koostööks.
Loe edasi SIIT.


Lastekaitse Liit tutvustas uuringut "Laste ja noorte osalus ja kaasamine koolis"

Käesoleval aastal 01.06.-15.10. läbiviidud uuring keskendus keskkonnale, millega lapsed ja noored igapäevaselt kokku puutuvad – koolile. Uuringu “Laste osaluse toetamine ja kaasamine koolis” eesmärgiks oli laste ja noorte seas läbiviidava küsitluse käigus välja selgitada, mil määral kaasavad koolid lapsi koolielu puudutavatesse otsustesse, mil viisil ja mis teemadel nad seda teevad. Samuti, kas kaasamine on laste ja noorte arvates piisav, mis teemadel nad sooviksid sõna sekka öelda, ning mil viisil nad seda kõige meelsamini teeksid.

Uuringutulemused kinnitasid, et koolidel tuleb olla senisest aktiivsem õpilaste kaasamisel, osalemisvõimaluste loomisel ja laste ja noorte osaluse toetamisel. Kaasamine tugevdab ühtekuuluvust kooli tasandil, sest annab õpilaskonnale sõnumi, et ka nende arvamusel on kaal õpikeskkonna kujundamisel. Õpilaste poolt eelistatud teemad, kaasamise viisid ja kanalid aitavad muuhulgas aktiveerida õpilasi oma arvamust avaldama – eelneva tulemusena paraneb tervikuna koolisisene kommunikatsioon ja suureneb õpilaste rahuolu kooliga. Loe edasi SIIT.


MIHUSE värske number võtab luubi alla loovuse

Noortevaldkonna ajakirja MIHUS värske number vaatleb loovust noortevaldkonnas ja noorsootöös. Tegemist on selle aasta esimese ja viimase MIHUSega. “Ajakirjaga lükkame ümber müüdi, et loovus on ainult kunstiinimeste pärusmaa ja uurime, millised võimalused ja ootused on noorsootööle loovuse avamiseks ja kasutamiseks,” tutvustab ajakirja kandvat ideed peatoimetaja Marit Kannelmäe-Geerts. Ajakirja lugemiseks kliki SIIA.


Rahvusvahelise koostöö seminarid Tallinnas, Tartus ja Narvas

Esmakordselt ühendavad jõud kolm Euroopa Liidu rahastusprogrammi, et tutvustada ühiselt Erasmus+, Loov Euroopa ning Kodanike Euroopa programme. Lisaks programmide tutvustamisele, arutleme ka selle üle, kuidas astuda esimesi samme rahvusvahelise koostöö suunas ning milliseid võimalusi ja riske rahvusvaheline koostöö endas peidab. Seminarid toimuvad 14. jaanuaril Tallinnas, 20. jaanuaril Narvas (vene keeles) ning 22. jaanuaril Tartus. Loe pikemalt ja registreeri SIIN.


Abimaterjal „Kuidas teha rahvusvahelist koostööd Erasmus+: Euroopa Noored programmis?”

Tahaksid teha ise rahvusvahelist projekti või minna välisriiki vabatahtlikuks, aga ei tea täpselt, kust alustada? Euroopa Noored Eesti büroo uus abimaterjal annab juhtnööre ning aitab teha esimesi samme eduka rahvusvahelise koostöö suunas. Loe materjali veebis või lae see endale alla SIIT. Juhul, kui Sul on huvi saada materjale füüsilisel kujul oma noortekeskusesse, kooli, organisatsiooni või mujale, võta bürooga ühendust.


Tööpakkumised

Noortevaldkond meedias Noorsootöö nädala meediakajastusi:

Tulekul sündmused

10.-11. jaanuaril - Idee24 projektikoolitus noortele, Tartus
14., 20., 22. jaanuaril - “Koos on parem!” rahvusvahelise koostöö seminarid, Tallinnas, Narvas ja Tartus
17.-21. jaanuaril - Kuidas teha õiget noortevahetust? Rahvusvaheline koolitus „Keep it Real!“, Leedus 
Liivika Koobakene:  
Meie jõulukuu uudiskirja persooniks on Liivika Koobakene - 16aastane Rõugest pärit särasilmne noor ja aktiivne neiu, kes pälvis sel sügisel Hea eeskuju 2014 tiitli. "Põhitöö" on Liivikal Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi 10. klassis õppimine, kuid vabal ajal on ta - nagu heale eeskujule kohane - hõivatud väga paljude erinevate tegevustega: alates treeningutest lõpetades projektide kirjutamise ja juhtimisega. Lisaks töötab Liivika Rõuge TVs, on Rõuge Noorte Volikogu aseesimees, teinud kooli ajalehte ja võtnud osa paljudest rahvusvahelistest projektidest. "Kui noortel on idee, siis ei tule seda neile ette ära teha, vaid lasta ise teha ja olla kogu aeg kõrval ning anda nõu, aidata, julgustada," arvab Liivika. Loe Liivika intervjuud edasi SIIT

 
FACEBOOK
Kliki "Like" ja saad värskeima info läbi Facebooki.

UUDISKIRI
Uudiskirjaga liitumiseks anna sellest teada aadressil agne.adler@entk.ee
Noortevaldkonna uudiskirja annab välja Eesti Noorsootöö Keskus.
Kontakt: agne.adler@entk.ee