Noortevaldkonna uudised, sündmused, inimesed ja meediakajastused.

 

 
Arvamusfestival juba sel reedel ja laupäeval Paides!

Tänavusel Arvamusfestivalil võetakse noori puudutavad teemad vaatluse alla mõlemal päeval ja kahel laval. 

Reede, 12. augusti pärastlõunal arutletakse riigi potentsiaali laval teemal “Kas teeme riigikorda või riigi korda?”. Luubi all on haldusreform, selle erinevad elluviimisvõimalused ja teenuste parandamine selle käigus ja tulemusena. Üheks fookuseks on just noored ja noorsootöö.
 
Samuti 12. augustil toimub Arvamusfestivali noortealal Paides noortepäev, mida veab Järvamaa noortekogu.
 
13. augustil on noortealal täispikk arutelupäev, kus teemadeks on “Kui kõik ei lähe plaanitult – kuhu edasi, noor?”, “Kust algab noorte stardiplats?”, “Erivajadusega noore väljakutsed hariduses ja tööelus”, mõttetalgud “Kuidas kasvada tõeliseks liidriks ja vallutada maailm?” ning “Noorteettevõtlus: müüdid ja tegelikkus”. Päeva modereerib inspiratsioonikoolitaja, ettevõtja, videograaf Harald Lepisk.

Noorteteemad Arvamusfestivalil
12.08 kell 15.00: Kas teeme riigikorda või teeme riigi korda?

Eesti Noorsootöö Keskus ja Eesti Noorteühenduste Liit kutsuvad Sind 12. augustil kell 15.00 kaasa mõtlema Arvamusfestivali riigi potentsiaali alale haldusreformi teemadel. Tule ja haara ideid oma kodukoha edukaks haldusreformiks. Just praegu on parim hetk kaasa rääkida, et meie kõigi riik saaks korda. Jätka lugemist ja uuri lähemalt Facebookist.

Arvamusfestivali noorteala võtab vaatluse alla põletavad teemad 

Tänavuse Arvamusfestivali noortealal keskendutakse teemadele, mille edukast lahendamisest sõltub oluliselt Eesti tööhõive nii täna kui homme.

Laupäeval, 13. augustil toimuval arutelupäeval võetakse põhjalikumalt vaatluse alla noorte kaasamine tööturule, avatakse noorte erinevaid töökogemuse omandamise võimalusi, analüüsitakse erivajadusega noorte väljakutseid hariduses ja tööelus, vaetakse, kuidas noortest kasvaksid paremad juhid ning selgitatakse noorte ettevõtluse müüte ja tegelikkust. Jätka lugemist ja uuri lähemalt Facebooki sündmuse lehelt.

13.08 kell 10.30: Kui kõik ei lähe plaanitult – kuhu edasi, noor?

Mida teha, kui noorel ei lähe elus kõik plaanitult? Milline on lähedalseisja roll NEET-noore suunamisel ja kuidas saaksid erinevad institutsioonid nende toetamisel paremini koostööd teha? Teemat aitab avada Tartu Lille Maja foorumteater.

13.08 kell 12.15: Kust algab noorte stardiplats?

Noorte töökogemuse omandamise võimalusi on nii palju, kui on noori. Arutelu käigus mõtestatakse õpikogemusi, mitteformaalset kogemust ja seostatakse haridust ning tööelu. Samuti seda, kuidas tööandjad noorte väljaspool koolisüsteemi omandatud kogemusi paremini mõistaksid.

Arutelus osalevad Madis Milling (Riigikogu liige ja EÕM50 konverentsi modereerija), SA Omanäolise Kooli Arenduskeskuse STEP-programmi arendusjuht Mihkel Velström, Rajaleidja keskuse esindaja Järvamaa Rajaleidja keskus Sirli Kriisa, Marju Lauristin, ENTK esindaja Liisi Noode, SA Õpilasmalev esindaja Ott Väli, ettevõtte Vaidawood OÜ personalijuht Tiiu Pirsko, Noori toetava programmi Tugila esindaja Heidi Paabort.

Tiiu Pirsko: maapiirkonna noored on harjunud tööd tegema

Vaidawood OÜ käitub teistmoodi, kui paljud teised ettevõtted. Nende juures saavad võimaluse noored, kelle senine elu on pakkunud keskmisest keerulisemaid olukordi.

Vaidawood OÜ personalijuht Tiiu Pirsko räägib ettevõtte värbamispõhimõtetest ja sellest, millised noored maapiirkonnas elavad. Jätka lugemist.

Madis Milling: noored vajavad laiemat silmaringi ja analüüsivõimet

Noortealal arutellu astuv riigikogu liige Madis Milling räägib enda malevakogemusest ja sellest, mida on ise õpetajana kogenud. 

Kas peate õpilasmalevas saadud kogemust töökogemuseks? Miks?

Kindlasti pean. Tänapäevast malevat on minul ehk veidi keeruline hinnata, sest enda malevakogemusest on möödas aastakümneid, kuid põhimõte ei ole ju muutunud. Maleva puhul pole niivõrd oluline see konkreetne töö, mida seal tehakse, vaid see, et individualistlikkus ja egokeskses maailmas õpitakse meeskonnatööd, teineteisega arvestamist. Usun, et see on kõige olulisem. Jätka lugemist.

13.08 kell 14.00: Erivajadusega noore väljakutsed hariduses ja tööelus

Lihtsaid lugusid elust enesest räägivad erivajadusega noored ise ning tööandja, kellel on olnud julgus võtta tööle erivajadusega noor. Arutatakse, millised on erivajadustega noorte võimalused ja väljakutsed teel koolist tööle. Osalejateks õppivad noored, Praxisest Hanna-Stella Haaristo, tööandjate ja töötavate noorte esindajad, kellel on erivajadused. Arutelus osalevad Jakob Rosin, Jari Pärgma ja Helen Bokmann. 

Jari Pärgma: iga erivajadusega noor vajab omamoodi toetust

Jari Pärgma võib olla küll kuulmispuudega, kuid oma sõna suudab ta kuuldavaks teha vägagi edukalt. Uurisime Euroopa Kurtide Noorte Organisatsiooni juhatusse kuuluvalt Pärgmalt, mida on andnud talle vabatahtlik tegevus ja mida on tarvis teha erivajadusega noorte toetamiseks koolis ja tööelus. Jätka lugemist.

13.08 kell 15.45: Mõttetalgud “Kuidas kasvada tõeliseks liidriks ja vallutada maailm?”
 

Uurime liidriks kasvamise ja olemise põnevaid tagamaid - mis on see miski, mis tagab edu? Mõtiskleme kuidas sünnivad ideed, mis muudavad maailma ning loovad positiivseid muutuseid. Räägime arengukiirendusest täna ja tulevikus ning jagame parimaid praktikaid, et innustada ettevõtlike inimesi viima oma unistusi ellu. Moderaator Peeter Tars.

Kaire Valge: neli nõuannet maailma vallutamiseks

Kaire Valge soovis seitse aastat tagasi saada koolitajaks. Võttis kätte ja saigi. Muu hulgas oskab ta anda nõu, kuidas jõuda oma unistuste täitmiseni ning JCI Estonia presidendina töötab iga päev selle nimel, et ka teisi sel teel aidata.

Millised on Teie nõuanded teel tõeliseks liidriks ja maailmavallutajaks.
See on hea küsimus! Siin võiks nii mõnegi asja välja tuua, kuid antud vastuse puhul lähtun ma isiklikust kogemusest. Kõige eelduseks on suur tahe, usk, et kõik on võimalik. Ja võime pühenduda. Jätka lugemist. 

13.08 kell 17.30: Noorte ettevõtlus: müüdid ja tegelikkus
Mis on takistanud tuhandeid noori oma ideede elluviimisel? Kas seda takistavad hirmud on põhjendatud? Paljud säravad ideed jäävad kahjuks realiseerimata. Leiame üheskoos noorte ettevõtjate ning tunnustatud ekspertidega lahenduse noorte ettevõtlust takistavatele teguritele.

Isiklikule ettevõtluskogemusele tuginedes tulevad noorte ettevõtlikuses leiduvatest müütidest ja tegelikkusest rääkima Spoony tegevjuht Juhan Kokla ja turundusguru Kaspar Kuus. 


Eesti Noortemalevad tähistavad 50. juubelit suure konverentsi ja kontserdiga

Malevaliikumise 50. juubeli tähistamiseks korraldatakse augustis esinduslik konverents, mille peateemaks on malevate tulevik ja mineviku õppetunnid.

Konverents kannab pealkirja "Noortemalevad – kas, kuidas ja kuhu edasi?" ning toimub 26. augustil. Konverents on suunatud eelkõige tööandjatele ning malevakorraldajatele. Konverentsile järgneb kontsert-kokkutulek 27. augustil, millega kulmineerub juubeliaasta tähistamine. Jätka lugemist.

Kui te ei ole veel jõudnud ennast sündmusele registreerida, palume seda teha SIIN.

Malevakorraldaja, tunnusta toredaid ettevõtteid!
 
Malevasuvi hakkab lõpule jõudma ning kutsume Teid üles tunnustama kõik toredaid ettevõtteid, kes on Teie poolt korraldatavates malevates noortele tööd pakkunud, et tähistada noortemalevate 50. juubeliaastat veelgi väärikamalt.
 
Ütleme üheskoos aitäh tööandjatele, kes on andnud omapoolse panuse noorte inimeste arengusse ja aidanud kaasa nende esmaste töökogemuste saamisel. Olgu see ettevõte väike või suur, tunnustame tema panust ja jagame positiivseid kogemusi ka teistega.
 
Ettevõtte tunnustamiseks palume ära täita küsimustiku, mis on leitav SIIN. Teie vastuseid ootame kuni 16. augustini (kaasa arvatud).
 
Täname aja ja panuse eest tunnustamaks tublisid ja toredaid Eesti ettevõtteid ning kohtumiseni juba konverentsil "Noortemalevad – kas, kuidas ja kuhu edasi?“.
 


Noortevaldkond meedias

August
Noored said malevas oma esimese töökogemuse (Vooremaa, 09.08.2016)
Mida teada oma lapse ja tema vaba aja kohta? (naistekas.delfi.ee, 08.08.2016)
Töölaager ootab noori tänapäevalgi (Virumaa Teataja, 06.08.2016)
Programm “Noortekohtumised” tõi saarele noored narvakad (Meie Maa, 06.08.2016)
Riik muudab noorte huvihariduse täiendavaks rahastamiseks seadust (Vooremaa, 06.08.2016)

Juuli
Huvikoolid said riigilt üle 10 000 euro toetust (Valgamaalane, 30.07.2016)
Noored hindavad malevast saadud töökogemust kõrgelt (Vooremaa, 30.07.2016)
Noored on rahul, aga sellest ei piisa (Harju Elu, 29.07.2016)
Huvikoolid said riigilt üle 10 000 euro toetust (Lõuna Leht, 28.07.2016)
Uus programm aitab noortel end leida (Sakala, 26.07.2016)
Intervjuu: Tugila aitab noortel raskusi ületada (Valgamaalane, 26.07.2016)
19 000 eurot toetust (Tartu Postimees, 25.07.2016)
Tartumaa huvikoolid said riigilt enam kui 19 000 eurot toetust (tartupostimees, 23.07.2016)
Rakvere, Tapa ja Kunda huvikoolid said riigilt toetust (Virumaa Teataja, 22.07.2016)
Viljandimaa huvikoolid said riigilt 9600 eurot toetust (Sakala, 21.07.2016)
Maakonna huviasutustele 15 000 eurot riigi toetust hobidele (Harju Elu, 22.07.2016)
Lõuna-Eesti huvikoolid said riigilt üle 10 000 euro toetust (vorumaateataja.ee, 22.07.2016)
Lõuna-Eesti huvikoolid said riigilt üle 10 000 euro toetust (Valgamaalane, 22.07.2016)
Pärnumaa huvikoolid said riigilt üle 14 000 euro toetust (Pärnu Postimees, 21.07.2016)
Robootikaringi puhutakse 7000 euro eest uus elu sisse (Järva Teataja, 21.07.2016)
Riik toetab huvikoole õppevahendite ostmisel (Põhjarannik, 21.07.2016)
Arvamusfestivali noortealal saab arutleda, kuidas kasvada tõeliseks liidriks ja vallutada maailm (noortekas.delfi.ee, 20.07.2016)
Järva- ja Raplamaa huvikoolid said kokku üle 13 000 euro riigi toetust (Raplamaa Sõnumid, 20.07.2016)
Kuusalu noortelaagris valmis ninja-teemaline lühifilm (Sõnumitooja, 20.07.2016)
Jõgevamaa huvikoolid said riigilt toetust (Vali Uudised, 20.07.2016)
Huvikoolid said riigilt toetust (Hiiu Leht, 19.07.2016)
Eesti lapsevanemad on laste nutitelefonide kasutuse osas passiivsed(Valgamaalane, 16.07.2016)
Läänemaa huvikoolid said riigilt 4700 eurot toetust (Lääne Elu, 15.07.2016)
Malevlased panid suvetöödele punkti (Valgamaalane, 16.07.2016)
Riik toetab mobiilse helistuudio loomist (Meie Maa, 16.07.2016)
Kolm Läänemaa huvikooli said riigilt kokku 4700 eurot toetust (laanlane.ee, 15.07.2016)
Grafitikunstnikud panid Paikusel oma sõnumid seinale (Pärnu Postimees, 15.07.2016)
Noortekabinetis tuleb rääkida ka pornost (Pärnu Postimees, 15.07.2016)
Harju arv: 15030 (Harju Elu, 14.07.2016)
Uuring: Eesti lapsevanemad on laste nutitelefonide kasutuse osas passiivsed(novaator.err.ee, 14.07.2016)
Välismaa noored teevad Viljandis laada (Sakala, 14.07.2016)
Riik suunab 1,5 miljonit noorte teadushuvi tekitamisse (Koit, 14.07.2016)
Istumine on tänapäeva epideemia, mis vajab ravi (Eesti Päealeht, 12.07.2016)
Linna noorte töömaleva lõpetas ühine laager (Meie Maa, 09.07.2016)
Noored oskavad tööd teha (Meie Maa, 09.07.2016)
Muhus väntavad noored krimipõneviku neljandat osa (Meie Maa, 09.07.2016)
Lüllemäe – kogu valla spordi- ja kultuurisüda (Valgamaalane, 09.07.2016)
Päästeala noortelaager harib ja lahutab meelt (Pärnu Postimees, 07.07.2016)
Linna malevasuvi sai hoo sisse (Meie Maa, 07.07.2016)
Noori tõmbas Mikitamäe suvekoolis eriti jalgpall (Koit, 07.07.2016)
Salme noorte algatus- kooli garaaĆŸist noorteklubi (Meie Maa, 06.07.2016)
Raasiku noortekeskus kogus 850 eurot (Sõnumitooja, 06.07.2016)
Noortefestival loodab järveranda meelitada üle poole tuhande noore (Sakala, 05.07.2016)
Kommentaar: Noored on rahul, aga sellest ei piisa (Tartu Postimees, 04.07.2016)
Noortekas sai juuli hakul 20 täis (Saarte Hääl, 02.07.2016)
Jõgeva linna malevas käisid töö ja lõbu käsikäes (Vooremaa, 02.07.2016)
Saaremaa Noorte Tugilal oli tegus poolaasta (Saarte Hääl, 01.07.2016)
Põltsamaa noorte- ja elukestva õppe keskuse lugu (Vali Uudised, 01.07.2016)
Noortekeskus ootab suvistel ettevõtmistel abilisi (Vali Uudised, 01.07.2016)
Malevasuvi sai sel nädalal hoo sisse (tartupostimees.ee, 01.07.2016)

Arvamusfestivali ajakava

12.08 kell 15.00 "Kas teeme riigikorda või teeme riigi korda?". Riigi potentsiaali ala
12.08 Rahvusvahelise noortepäeva tähistamine. Noorteala

Noorteala laupäeval, 13. augustil
10.30 "Kui kõik ei lähe plaanitult – kuhu edasi, noor?
12.15 "Kust algab noorte stardiplats?"
14:00 "Erivajadusega noore väljakutsed hariduses ja tööelus"
15.45 Mõttetalgud "Kuidas kasvada tõeliseks liidriks ja vallutada maailma?"
17.30 "Noorte ettevõtlus: müüdid ja tegelikkus"
FACEBOOK
Kliki "Like" ja saad värskeima info läbi Facebooki.

UUDISKIRI
Uudiskirjaga liitumiseks anna sellest teada aadressil lennart@dalton.ee
Noortevaldkonna uudiskirja annab välja Eesti Noorsootöö Keskus.
Kontakt: lennart@dalton.ee