Copy

GÜNAYDIN!

"Gündemin yoğunluğuna, güçlü bir değişim içerisinde olan günlük rutinlerimize uyum sağlamaya, çevrimiçi bilgi ve haber karmaşasına Sadece 5 Dakika mola! Güne birlikte başlayıp, neler olup bittiğine teyit edilmiş kaynaklardan hızlıca bir göz atacağımız bültenimizle, herkese günaydın!"

Bülten No: 180 | 26.09.2020
*Bu sırada arkada çalmasının keyifli olacağını düşündüğümüz parçayı da şuraya bırakıyoruz: Passenger - Heart's on Fire

Okuma-Dinleme Önerileri

Hafta sonuna kitaplarla ya da keyifli podcast serileriyle renk katmak, cümlelerin satır aralarında yeni serüvenlere yelken açmak isteyenler için kitap ve podcast önerileri hazırladık.
#haftanınfavorileri #geliştirkendini
       📖   Haftanın Yazarı: Samuel Beckett
İrlandalı romancı, oyun yazarı ve çevirmen Samuel Beckett, eserlerini kara mizah ekseninde temellendirir. Umutsuz bir dünyadaki yaşama uğraşını kendisine arka plan yapar. Buna rağmen Beckett karanlık değil, güldürücüdür. İnsanın anlam arayışında her çabanın saçma olduğuna yakın şeyler düşünür ve bu durum yazara göre insanı özgürleştirir. 1932 – 1937 yılları Londra’da yaşadığı yıllardır. İlk roman ve kısa hikâyelerini de bu yıllarda kaleme alır. 1946 – 1950 yılları arasında Molloy, Malone Ölüyor ve Adlandırılamayan adlı üçlemesini tamamlar. En bilinen ve defalarca sahnelenen Godot’yu Beklerken eseri, sesinin çokça duyulduğu bir başyapıttır. 1969 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Beckett, yirminci yüzyılın en önemli edebiyatçılarından biri olarak 1989’da Paris’te yaşama veda eder. Yazarın “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil.” sözü ise karamsarca ama ona tamamen teslim olmayan, karanlık ama neşeli, nafile ama yine de uğraş veren yanını en iyi özetleyen sözüdür.

İzleme Önerileri

Haftanın yorgunluğunu atmak, kendi kendinize ya da aileyle paylaşılan bir izleme keyfiyle kaliteli zaman geçirmek için önerilerimize bir göz atın.
#haftanınfavorileri #keyifliseyirler
   🎬 Haftanın Yönetmeni: Mike Leigh
İngiliz yönetmenler arasında saygın bir yeri olan Mike Leigh, yönetmenliğe başladığı 1971’den bu yana farklı türlerde birçok sevilen yapıma imza attı. İlk filminden sonra bir süre sinemaya ara vererek sayısız televizyon dizisi ve televizyon filmi yönetemen Leigh, 90’lardan itibaren en tanınan, ünü Avrupa’dan ABD’ye ulaşan en önemli yönetmenlerden biri haline geldi. Yönetmen 2000’lerden itibaren Londra’da ya da İngiliz kırsalında geçen, kimi zaman kişisel ve dramatik yönü güçlü hikayelerle, kimi zamansa incelikli bir İngiliz mizahıyla işlenmiş komedilerle karşımıza çıkmaya devam etti. Genellikle orta ve işçi sınıfın hayatlarına değinen yönetmenin çoğu kere inanılmaz derecede minimalist bir şekilde ele aldığı dram, filmlerine oldukça ağır ve duygu yüklü bir atmosferi de beraberinde taşır.

Online Eğitim / Gelişim Etkinlikleri

Çevrimiçi platformlarda ücretli/ücretsiz eğitimler alarak, forum, söyleşi ve canlı yayınlara katılmak isteyenler için en güncel önerileri listeledik.
#evdehayatvar #onlinekal
   🎭  Haftanın İlham Vereni: 21 yıllık yaşamı boyunca kanserle mücadele eden Neslican Tay, sosyal medyada yayınladığı videolar ile birçok insana yaşam sevinci aşıladı ve bir ilham perisi olarak aramızdan ayrıldı. Bugün sizlerle Neslican'ın hayata tutunmayı ve yaşamı sevmeyi muhteşem bir şekilde anlattığı ilham verici TEDx konuşmasını paylaşıyoruz: Neslican Tay – Ben Bir Bacaktan İbaret Değilim, Çok Daha Fazlasıyım

Müzik ve Sanat Etkinlikleri

Çevrimiçi müzeler, tiyatro oyunları, canlı yayınlanan konserler, favori dinleme listeleri ve daha pek çok sanat dolu içeriği sizler için derledik.
#haftanınfavorileri #sanatiyileştirir
🎵 Haftanın Sanatçısı: Lagartijeando - La Frontera (feat. Minük)
Bültenimize Henüz Üye Olmadınız Mı? Tıklayın Hemen Üye Olun.
Ne olursa olsun strese, telaşa, kayıtsızlığa kapılmadan doğru ve iyi bilginin arayışında olduğunuz ve yeni şeyler öğrenerek kendinizi beslediğiniz, bundan büyük bir keyif aldığınız güzel bir gün olması dileğiyle…
Sevgiler.
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Copyright © 2020 Sadece 5 Dakika | Murat Erdör, All rights reserved.

Our mailing address is:
Sadece 5 Dakika | Murat Erdör
Maslak
İstanbul 34000


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.