Copy

HALDA NOVINEK

ZÁŘÍ 2019
Pokud se zpráva nezobrazuje správně, klikněte sem

Začínáme sklízet letošní úrodu. A prosíme o pomoc s vydáním Pohádek k dočmárání

Milí příznivci Haldy,
prázdniny neskutečně utekly – a my během nich rozhodně nezaháleli. Zvládli jsme poslat do tiskárny knihu Kladenská sametová, pracujeme na čtvrtém dílu Průvodce historií kladenských hostinců tak, aby vyšel ještě do Vánoc, v závěrečné fázi příprav je opět jeden velký projekt o historii jazzových kytar (publikace ještě rozsáhlejší než Sídliště Kladno-Rozdělov) i kniha Paměť Podprůhonu, s níž pomáháme Spolku Podprůhon. Ke 250. výročí Podprůhonu jsme pomáhali vyrobit také novou naučnou stezku, jejíž tabule se ve čtvrti začínají zvolna objevovat...

Jeden projekt se ale trochu vymyká: Pohádky k dočmárání kladenské autorky Martiny Pupcsikové. Tahle knížka má totiž přinášet radost hlavně dětem do nemocnic. Aby mohla vyjít, potřebujeme nejprve sehnat finance na tisk. V newsletteru se dozvíte, jak nám s tím můžete pomoct.

A samozřejmě se na vás těšíme na haldě akcí. V září máme naplánované vycházky i Science Café.

– tým Haldy
Pomozte nám vydat Pohádky k dočmárání

Kladeňačka Martina Pupcsiková napsala pohádkovou knížku, kterou chce rozdávat radost dětem a podněcovat jejich kreativitu. Že se do knížek nečmárá? Do téhle je to povoleno. Ostatně ilustrace do ní pocházejí od dětí, kterým ji četla.

Pohádky k dočmárání jsou ale hlavně knížkou, která má ukrátit dlouhé chvíle dětí v nemocnicích. Martina díky projektu Dr.Klaun jezdí pohádky pravidelně předčítat dětem do nemocnic. A protože nemůže být všude, chce je teď  vydat také knižně – s tím, že víc než polovina nákladu půjde právě na dětská oddělení českých nemocnic, kde mohou zpříjemnit často hodně náročné chvíle dětských pacientů. 

S vydáním knížky Martině pomáháme. Aby se ale všechno povedlo, potřebujeme nejprve vybrat prostředky na tisk. Pomozte nám tím, že si knížku předplatíte ve sbírce na Darujme.cz.
Předplatit a pomoci knížce na svět

Pořádáme v září

14. září (so) od 13:00
Vycházka Pozůstatky dolů v centru Kladna
sraz na zastávce MHD Vojtěcha Lanny


Další výprava s průvodcem Jiřím Suchomelem povede tentokrát širším centrem Kladna. Možná vás překvapí, kolik pozůstatků důlních děl se v místech, kudy běžně chodíme, vlastně nachází :-) 

Sraz ve 13:00 na zastávce MHD Vojtěcha Lanny.  Zakončení na náměstí Svobody

Co vše bude k vidění?
důl Průhon – důl František – Bachrovna – důl Herget – důl Abrahám – hornické učiliště – Váňův kámen – důl Amálie (a mnohem víc ;-))
Přidejte si událost do vašeho kalendáře:
24. září (út) od 19:00
Science Café: Chytré polymery aneb Jak čeští vědci přispěli k diagnostice a léčbě nádorů
Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, nám. Sítná 3105

Hostem bude Mgr. Martin Hrubý, DSc., z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i., oddělení Nadmolekulárních polymerních systémů.

Hybridní polymery spojují výhody přírodních polymerů (např. cukrů) a polymerů uměle vyrobených. Podrobněji se podíváme na dvě možnosti jejich využití – zobrazení zhoubných nádorů a jejich metastáz ve spádových lymfatických uzlinách, které usnadňuje práci chirurgů, a kombinaci radio- a imunoterapie zhoubných nádorů.

Science Café pořádáme ve spolupráci s FBMI ČVUT.
Přidejte si událost do vašeho kalendáře:
29. září (ne) od 13:30
Historická vycházka Podprůhonem II
sraz na náměstíčku Viktora Stříbrného v Podprůhonu

Malebná čtvrť Podprůhon si v letošním roce připomíná 250 let od svého založení. Což je také příležitost pro zužitkování dlouhodobé spolupráce mezi Haldou a Spolkem Podprůhon.

V rámci oslav můžete v září zavítat na historickou vycházku čtvrtí se Zdeňkem Pospíšilem. V červnu jsme se společně s ním vydali do západní části čtvrti, tentokrát půjdeme na druhou stranu – od náměstíčka Viktora Stříbrného směrem na východ. Podíváme se tak, kde býval například hostinec Taverna, jak vypadaly ulice zaniklé při stavbě silnice pod zámkem nebo kde vznikly úplně první podprůhonské domky.

Vstupné 50 Kč. Kapacita omezena na 50 míst. Předprodej vstupenek v Městském informačním centru.
Přidejte si událost do vašeho kalendáře:

Stolní kalendář Pálená krása: historické cihly Kladenska

V hornickém skanzenu na Mayrovce ve Vinařicích můžete od soboty 21. září vidět výstavu historických cihel Jaroslava Zelenky. Loni jsme s panem Zelenkou dávali dohromady kalendář pivních lahví, letos jsme mu ve spolupráci se Sládečkovým vlastivědným muzeem pomohli navázat stolním kalendářem historických cihel. V distribuci od 21. září. Na našem e-shopu si ho ale můžete koupit už teď. A neváhejte, není jich moc ;-)
Objednat

Další chystané akce

čt 24. 10. od 19:00 // Science Café na téma Jak proměnit vzduch ve vodu (host Vladimír Zmrhal) // FBMI ČVUT, nám Sítná 3105

st 13. 11. od 18:00 // Koncert Vladimíra Merty & křest knihy Kladenská sametová // Středočeská vědecká knihovna v Kladně (předprodej vstupenek ve Středočeské vědecké knihovně a vinotéce Pod Věžákem)

út 26. 11. od 19:00 // Science Café na téma Počítačové hry za železnou oponou (host Jaroslav Švelch) // FBMI ČVUT, nám Sítná 3105

Další kladenské akce

  • Mayrovka znovu ožije Taškafestem,  festivalem na podporu lidí s postižením. Těšte se na bohatý program a dorazte v sobotu 14. 9. od 13 hodin. Více >>>
  • Nedělní večer 15. 9. můžete strávit ve společnosti černošských spirituálů. V bývalé synagoze od 18 hodin. Více >>>
  • Středočeská vědecká knihovna připravila besedu se Stanislavem Motlem, spojenou s promítáním jeho dokumentu o kladenském rodákovi a někdejším starostovi Chicaga Antonínu Čermákovi. Ve středu 18. 9. od 17:30. Více >>>  
  • Ještě jednou Mayrovka. V sobotu 21. 9. bude v 15 hodin zahájena výstava historických cihel ze sbírky Jaroslava Zelenky. K výstavě jsme vydávali kalendář, ale stojí za to cihly vidět in natura. Více >>>
web
web
Facebook
Facebook
e-mail
e-mail


Tady můžete upravit údaje pro posílání newsletteru. Nebo se také můžete odhlásit, ale to nás bude mrzet.

Email Marketing Powered by Mailchimp