Copy

HALDA NOVINEK

BŘEZEN 2019
Pokud se zpráva nezobrazuje správně, klikněte sem

Máme kompletní plán akcí na jaro

Milí příznivci Haldy,
jaro sice začíná teprve 21. března, my už ale na celé jeho trvání máme připravenou haldu akcí. Budou hlavně venku, protože jaro si o to přímo říká. Kompletní přehled najdete na konci tohoto newsletteru. Tak si pište do kalendářů, rádi vás uvidíme!

Na úvod tohoto newsletteru ještě jedna smutná zpráva. Ve středu 27. února zemřel Luděk Švorc, "píšící fotograf", kterému Halda vydala čtyři pohádkové knížky. Vzpomínku na něj si můžete přečíst na našem webu >>>

Pořádáme v březnu

16. března (so) od 13:00
Od velkodolu k velkodolu. Naučná vycházka s Jiřím Suchomelem
sraz ve 13:00 na nádraží Kladno-Dubí, konec v osadě Cvrčovice-Ferdinandka

Vydejte se s průvodcem Jiřím Suchomelem za počátky důlní činnosti na katastru Kladna a k pozůstatkům dvou velkých kladenských dolů.

Na cca 8 kilometrů dlouhé trase uvidíte Důl Zápotocký s jámami František Josef, Tragy a Sofie (kladenské katedrály... ale dovnitř se bohužel nedostaneme); zbytky lanovky; výchoz uhelné sloje; jámu Císařská Barbora; důl Nový Jan; jámu Ludmila; jámu Václav; jámu Vítek a jednu ze dvou zabezpečených jam dolu Ferdinand.

Celá trasa zde https://mapy.cz/s/3mu7d
Přidejte si událost do vašeho kalendáře:
20. března (st) od 19:00
Science Café: Pozor, padá kamení! O asteroidech a Zemi
FBMI ČVUT, nám. Sítná 3105

Kde se berou blízkozemní planetky a jaké nebezpečí nám od nich hrozí? Jak se objevují a jak se počítají jejich dráhy? Jaká je pravděpodobnost srážky Země s takovým nebezpečným tělesem a co by to pro život na Zemi i Zemi samotnou znamenalo? Jak se jim můžeme bránit?

O tom bude na březnovém Science Café mluvit Petr Scheirich z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Science Café pořádáme ve spolupráci s FBMI ČVUT.
Přidejte si událost do vašeho kalendáře:

Nepropásněte Festival malých vinařů :-)

13. dubna (so) od 10:00
Kino Sokol, T. G. Masaryka 2320

Stejně jako v loňském roce pomáháme s organizací Festivalu malých vinařů. Tentokrát se do kina Sokol sjedou zástupci 17 rodinných vinařství z Čech i Moravy.

O odpolední program se postará cimbálovka Dúbrava.

Lístky (v předprodeji za 250 Kč) si můžete koupit ve vinotéce Pod Věžákem (T. G. Masaryka 2320). Doporučujeme neváhat, loni jich na místě bylo k dispozici jen 50 kusů.

Podrobnosti o akci >>>

Naše novinky na e-shopu

Přejít na e-shop

Další chystané akce

Rozplánováno máme až do konce června :-) Kompletní přehled najdete tady >>>
A ty nejbližší?
6. dubna (so) od 9:30
Ukliďme Lapák a sídliště: úklidová akce v rámci Ukliďme Česko
sraz u věžového vodojemu

Pojďme společně uklidit les na Lapáku a část sídliště Kladno-Rozdělov. Brigáda v rámci celostátního happeningu Ukliďme Česko. 

Sraz v 9:30 u nového vodojemu (naproti ZŠ Moskevská, přes ulici Sportovců do lesa, GPS pro jistotu: 50.1368675N, 14.0777161E).

S sebou: pevnou obuv, pracovní oděv a rukavice (nějaké můžeme zapůjčit, ale lepší je mít vlastní). Po úklidu (zasloužené) občerstvení a posezení. Svoz odpadu hradí Město Kladno (Děkujeme!)
Přidejte si událost do vašeho kalendáře:
14. dubna (ne) od 13:00
Za žraločími zuby do lesa u sv. Jana – přírodovědná vycházka
sraz na zastávce Kladno, Na Šestém (GPS: 50.1518897N, 14.1363497E)

Vydejte se s námi na dno moře za pozoruhodnými usazeninami pozůstatků druhohorních
žraloků, dírkonošců, mlžů, hvězdic a mořských hub.

sraz ve 13:00 na zastávce Kladno, Na Šestém (GPS: 50.1518897N, 14.1363497E)
náročnost: 3 hodiny / 5 km
půjdeme mimo cesty, počítejte s mírně náročným terénem

Vyrážíme za každého počasí. Pořádáme ve spolupráci s ČSOP Kladensko.
Přidejte si událost do vašeho kalendáře:
17. dubna (st) od 17:30
Josef Havlíček: Architekt kladenských věžáků
Středočeská vědecká knihovna

Autor prvního pražského mrakodrapu, vizionářský architekt Josef Havlíček, patřil v období první republiky k nejvýznamnějším představitelům avantgardy a průkopníkům funkcionalistické architektury. V Kladně se zapsal především projektováním sídliště Kladno-Rozdělov a linie věžových domů.

Přednáška Alexandra Němce a Romana Hájka – připravená k příležitosti 120 let od narození architekta – nabídne průhled Havlíčkovou prací, představí řadu jeho nerealizovaných odvážných vizí i zásadní okamžiky z jeho soukromého života.
Přidejte si událost do vašeho kalendáře:
23. dubna (út) od 19:00
Science Café: Fenomén trampingu
FBMI ČVUT, nám. Sítná 3105

Tisíce kluků a holek propadají krátce po vzniku Česko­slovenska novému fenoménu – trampingu. Co je na něm přitahovalo? Do jaké míry šlo o sexuální hnutí? A jak ovlivnil prvorepublikovou kulturu a politiku?

To jsou jen některá témata nově vydané publikace Český tramping v časech formování a rozmachu, z níž bude vycházet její spoluautor Jan Krško.

Science Café pořádáme ve spolupráci s FBMI ČVUT.
Přidejte si událost do vašeho kalendáře:

Další kladenské akce

  • Malá galerie Středočeské vědecké knihovny bude od 7. 3. do 23. 4. 2019 hostit dvě souběžné výstavy. První z nich: Motýla jsem tu neviděl - zapůjčilo Židovské muzeum v Praze a druhou: Výběr oceněných prací z Mezinárodní dětské výtvarné výstavy - poskytl Památník Lidice. Součástí slavnostního otevření výstavy 6. 3. 2019 v 17:30 bude provedení dětské opery Brundibár autorů Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera v provedení Dismanova rozhlasového dětského souboru. Více zde >>> 
  • Ve Sládečkově vlastivědném muzeu je k vidění výstava historických kol Seskokem seskok (více >>>) a na Mayrovce můžete až do 17. 3. obdivovat snímky hutí od fotografa Viktora Máchy (více >>>).
  • V neděli 17. března 2019 od 17 hodin vzpomeneme na utrpení českých Židů za 2. světové války v rámci tradiční akce Pamatuj! v budově někdejší synagogy (dnes motlitebna Církve československé husitské). Více >>>
web
web
Facebook
Facebook
e-mail
e-mail


Tady můžete upravit údaje pro posílání newsletteru. Nebo se také můžete odhlásit, ale to nás bude mrzet.

Email Marketing Powered by Mailchimp