Copy
Čtení o městech, kde se dobře žije
#4   8. ledna 

Nový rok, nové příležitosti


Dobrý den a ahoj,

máme tu nový rok, začíná i nové desetiletí. Jestli nám společně můžeme něco popřát, tak snad to, ať si umíme v každé situaci udržet nadhled a chuť věci posouvat kupředu. A náš newsletter ať k tomu pomáhá.

Třeba hned jednoduchou otázkou: kolik hodlají letos vaši radní investovat do lepšího pohybu lidí po městě? Kolik se postaví nových cyklostezek, kolik nových stojanů a parkovacích ploch na kola, kolik stromů vysadí podél cest a chodníků, aby vytvořily stín, zachytily déšť a celkově udělaly město zase o něco příjemnější? Kolik vaše firma věnuje na podporu těch, kteří chtějí přijet do práce na kole?

Zkušenost z byznysu mluví jasně: můžete zakládat komise, svolávat projekční týmy, posílat prezentace. Skutečné priority se poznají jinde: v rozpočtu.

Jaké priority má tedy na rok 2020 vaše firma, vaše město? Kolik peněž plánuje investovat do aut, a kolik do svých zaměstnanců a voličů, kteří se chtějí volně po městě pohybovat pešky či na kole?

Dobrá zpráva je, že řada měst i firem své rozpočty teprve skládá či dolaďuje a tak mohou prozíraví radní, starostky i manažeři ukázat, jaké mají priority. Cokoliv kolem kol a lidí je navíc mnohonásobně levnější než pro auta, takže za stejné peníze pořídí více. Třeba jim to také připomenete.

Koneckonců, v roce 2020 budou mít zastupitelé a radní za sebou polovinu svého aktuálního mandátu, do dalších komunálních voleb budou zbývat ještě další 2 roky a stihnout se dá ještě hodně. 

Paříž například chytrými opatřeními počet lidí, kteří se po městě pohybují na kole, za jediný rok zvedla o 50%. Sevilla před lety vybudovala za jedno volební období přes 80 km bezpečných cyklostezek a v ulicích to bylo  znát: "Vypadalo to, jako by si v každé rodině k Vánocům navzájem nadělili nová kola."

Zkrátka a dobře, když jsou nastavené priority, dá se toho stihnout hodně. Ať se to tedy - třeba s vaší pomocí, návrhy a kontakty - daří i ve vašem městě.

P.S. Jste mezi prvními odběrateli tohoto newsletteru, protože se zdá, že vás téma mobility a dobrých měst zajímá. Pokud chcete, aby ho četli i další vaši známí či kolegové, můžete jim newsletter snadno dole přeposlat.
"Lidé se mne často ptají, jak jsme to dokázali, že jsme v Kodani vybudovali tolik cyklostezek a že u nás dnes lidé tolik jezdí na kole.
Moje odpověď je vždy stejná: Jak jste to dokázali vy, že jste dosud mohli investovat do něčeho jiného než do cyklodopravy? Vždyť je to ten nejlevnější způsob, jak lidem - tedy i voličům - zajistit rychlý, komfortní a bezpečný způsob dopravy po městě. Tak se přece chová každý řádný hospodář."

Morten Kabell, dlouholetý náměstek starosty Kodaně pro dopravu a dnes CEO světově vyhledávané poradenské společnosti Copenhagenize Design Co.

Šest tipů ze Sevilly


Na začátku tisíciletí Španělsko královsky prosperovalo, i Sevilla rostla. Ruku v ruce s tím šly negativní jevy: lidé se stěhovali za město, což dramaticky zvyšovalo už tak intenzivní automobilovou dopravu. "Bralo se to tak, že jenom chudí jezdí na kole," vzpomíná Manuel Calvo, který nakonec vedl radikální transformaci Sevilly v město, kde denně lidé na kolech udělají 70 000 jízd. Nebáli se u toho nahradit parkování pro auta oddělenými cyklostezkami, použili daňové výnosy ze stavebního boomu a do budování cyklostezek zapojili politici i veřejnost - s jasným vzkazem, že stavět pro kola se bude, otázka je jen, jak a kde nejlépe. "Jakmile měli lidé k dispozici ucelenou síť, najednou docvakly výhody cyklodopravy i těm, kteří byli na začátku skeptičtí, nebo rovnou proti," vzpomíná Calvo a přidává v detailu 6 hlavních tipů, jak toho může dosáhnout každé město.

Příklady táhnou

"Slova přitahují, příklady táhnou." Tohle latinské přísloví platí i pro pohyb po městě na kole. Na kole přijela před pár dny převzít ministerstvo životního prostředí nová rakouská ministryně Leonore Gewessler, běžně tak jezdí na jednání primátorka Amsterdamu Femke Halsema či fotbalové reprezentantky ("OranjeLeeuwinnen"). Nizozemský premiér Mark Rutte dokonce nedávno vytáhl na diplomatické jednání na kole svého litevského kolegu. V Dánsku vozí samozřejmě i korunní princezna Mary své děti do školky na kole. Na tradiční novoroční audienci u rakouského prezidenta na Hofburgu přijel dánský velvyslanec také na kole. Jinde zase využívají kolo policisté, nebo například pošťáci. A jak je to ve vašem městě? Kdo z politiků a osobností používá po městě kolo jako běžný dopravní prostředek?

Boleslav jezdí i v zimě

Velký úspěch, který mělo zkušební nasazení flotily sdílených kol společnosti Rekola do ulic Mladé Boleslavi v roce 2019, pokračuje i v novém roce. Ve městě automobilů díky podpoře Nadačního fondu ŠKODA AUTO a magistrátu postupně vznikla komunita přes 4 000 aktivních uživatelů rekol, kteří od července do poloviny listopadu využili kola k více než 51 000 jízd po městě. Pro lepší představu, každé kolo z flotily udělalo denně mezi 5 a 8 jízdami. Kolik z nich by původně bylo autem, kolik z nich tím pádem městu ulevilo od hluku, smogu a ponechalo silnici volnější těm, kteří skutečně autem jet potřebovali? I to je totiž výhoda městské cyklistiky. Rekola jezdí v Boleslavi i přes zimu, lidé si kola komfortně odemykají přímo v mobilní aplikaci. Zkušenější doporučují vzít rukavice, jinak nic netřeba. Na kole, ať už vlastním, nebo sdíleném, je to často nejrychlejší způsob, jak se ve městě pohybovat, navíc svobodně.

Proměny: Kodaň

Kodaň je už několik let brána za jedno z nejlepších, ne-li přímo za nejlepší město na světě, pokud jde o cyklodopravu. Na kole tam dnes jezdí do práce či do školy 6 z 10 obyvatel města. Každý den. A nové možnosti, jak komfortně zaparkovat své kolo, byly vedle bezpečných a oddělených cyklostezek jedna z hlavních příčin tohoto nárůstu za poslední roky. Takhle se například proměnilo náměstí Gammeltorv/Nytorv: v 60. letech minulého století i dnes nabízí lidem v Kodani stejné množství parkovacích míst. Jen ta dnešní jsou pro kola. No řekněte sami, jaké náměstí byste si ve svém městě přáli více? 

Kde najdete dřívější newslettery?

Nestihli jste dřívější newslettery, nebo se k některému chcete ještě vrátit? Žádný problém. Kompletní archiv všech vydání máte k dispozici 24 hodin denně. Ať vám dobře slouží.
Mobilita 21. století: všechno pro lidi

Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí můžeme tuto ulici zpřístupnit? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání...a kolo se roztáčí. 

O nás a tomto newsletteru

Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě, pro vás pravidelně chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi. Hlídejte si ve svých mailboxech.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat. 
Poslat dál Poslat dál
Sdílet s přáteli Sdílet s přáteli
Tweetnout Tweetnout
Email
Copyright © 2020 Kolem na kole.

Chcete newsletter odhlásit?

Email Marketing Powered by Mailchimp