Nadace Open Society Fund Praha / prosinec 2016

Samuraj se prý raduje, když nastanou problémy. Takhle my to v Nadaci Open Society Fund Praha zrovna nevidíme, ale zatím to vypadá, že naše práce smysl neztrácí. Víc otázek než odpovědí, tak se jeví rok 2016. Brexit, americké volby, Aleppo. My ale s jistotou víme, co se nám podařilo - a to i díky vám všem, co nás podporujete, spolupracujete s námi, nebo se prostě jenom zajímáte o svět kolem sebe. Jsou to naše vaše úspěchy a tady jsou.

Vzdělávání dětí a mladých lidí

Inkluze se neodložila

Dokážeme zasáhnout v případě, že se v Poslanecké sněmovně či Senátu chystá něco, co omezuje rovné šance. Konkrétní výsledky? Kampaň, kterou jsme proti odložení inkluze vedli spolu s našimi partnery, měla jednoznačný dopad a od školního roku 2016/2017 tak má každé dítě ze zákona nárok na podporu v běžné základní škole.

Fond Otakara Motejla

Vláda otvírá data

Po několikaletém úsilí se nám ve spolupráci s mnoha dalšími lidmi podařilo ukotvit otevřená data do české legislativy, včetně vládního nařízení, podle něhož se mají otevřít důležitá data veřejné správy. Úspěšná byla i iniciativa Rekonstrukce státu, u jejíhož zrodu jsme stáli a kterou dlouhodobě podporujeme. Té se podařilo prosadit již pět z devíti protikorupčních zákonů - letos přibyly zákony o financování politických stran, o střetu zájmů a o centrálním registru smluv.

 

Dejme (že)nám šanci

Neokoukaný terapeutický nástroj

Zorganizovali jsme druhou studijní cestu do Norska pro experty z ČR, kteří si odtud přivezli další zkušenosti s nevšedním terapeutickým nástrojem. Animovaný film Zuřivec upozorňuje na projevy domácího násilí a odborníci ho budou dále používat ve své práci se skupinami obětí, dětí, ale i původců domácího násilí.

Ocenění našich lidí

A k tomu všemu můžeme být hrdí na naše kolegy. Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla byl zařazen mezi 100 nejinovativnějších lidí střední a východní Evropy. Kolegyně Marie Heřmanová z programu Jsme to my - za otevřený dialog (nejen) o migraci, spolu s mnoha dalšími dobrovolníky z iniciativy Pomáháme lidem na útěku, získala cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou za přínos v oblasti lidských práv každoročně uděluje Velvyslanectví USA v Praze. A Michal Kubáň a Jakub Mráček, naši bývalí kolegové, získali speciální Křišťálovou lupu za popularizaci otevřených dat ve veřejné správě.

Dobrý rok 2017 vám všem!

Robert Basch a tým Nadace OSF

© 2016 Nadace OSF
Hradecká 18
Praha 130 00
Česká republika

osf@osf.cz / www.osf.cz / www.motejl.cz
Sledujte nás na Facebooku Sledujte nás na Twitteru Sledujte nás na Youtube Sledujte nás na Google Plus