Copy
Šis naujienlaiškis yra skirtas VšĮ Litvakų kapinių katalogas MACEVA veiklos 2013 metais apžvalgai.   
View this email in your browser

Maceva veiklos 2013 metais ataskaita

Dokumentuotos kapinės:
Gargždai - miestelio žydų kapinių teritorija yra aptverta metaline tvora, teritorija prižiūrima ir šienaujama. Kapinėse išlikę apie 70 antkapinių paminklų, didžioji dalis sunkiai įskaitomi. Dalis buvusių kapinių teritorijos sunaikinta sovietmečiu.
Vainutas - kapinės yra už miestelio, išlikę beveik 30 paminklų. Teritorija neaptverta, dalis kapinių apaugę krūmais.
Švenčionėliai - žydų kapinės sutvarkytos ir pakeista sena metalinė tvora. Švenčionėlių žydų kapinių tvarkymo darbus organizavo vietos savivaldybė, Voluntas organzacija (Franklin James Swartz). Kapinių tvarkymo darbai finansuoti Michael Lozman. "Maceva" dėkoja savanoriams, kurie prisidėjo prie šių kapinių skaitmenizavimo: Gretai Lukoševičiūtei, Karoliui Šalčiūnui, Mariui Lukoševičiui.
Pandėlys - dėkojame Pandėlio gimnazijos mokiniams ir mokytojoms, kurie sutiko prisidėti prie projekto ir dokumentavo savo miestelio žydų kapines. Eglės Butėnaitės nuotraukos.
Užpaliai - žydų kapinės ne pilnai suskaitmenintos. Išlikę daug antkapių, matomi akmeninės tvoros fragmentai. Dėkojame Sandrai Petrukonytei, Mantui Muckui, Mantautui Šulskui, Raimondui Rozluckiui ir Mariui Lukoševičiui, kurie prisidėjo prie kapinių dokumentavimo.Trumpas video iš kapinių - čia.


Aplankytos kapinės:
Vilijampolė (Slobodka) - žydų kapinės yra labai blogos būklės, tik kalno teritorijoje yra išlikusių paminklų, kurie apsupti krūmų. Priėjimas sudėtingas. Vilijampolėje buvusios kapinės yra seniausios Kauno miesto žydų kapinės. Jos sunaikintos sovietmečiu. Netoliese plytinčiame tuščiame lauke, buvusių kapinių vietoje palaidotos ir Holokausto aukos. Nuotraukos Aleksandr Avramenko ir Rūtos Anulytės.
Žaliakalnis (Radvilėnų pl.) - Kauno Žaliakalnio žydų kapinės yra vienos didžiausių išlikusių kapinių Lietuvoje (8 ha). Dalis kapinių teritorijos sunaikinta, kaip manoma teritorijoje taip pat palaidotos ir Lietūkio garažo aukos. Kita pusė kapinių pilna chaotiškai išsibarsčiusių antkapių, dalis jų nuversti, suskilę ir pan. Kapinėse palaidota daug žymių Kauno miesto žydų, tarpukario Lietuvos karių savanorių žydų kapai.  Nuotraukos Aleksandr Avramenko ir Rūtos Anulytės.
Dotnuva - miestelio žydų kapinių teritorija puikiai prižiūrėta, nors ir nėra aptverta. Teritorijoje išlikę apie 50 antkapių. Nuotraukos Rūtos Anulytės.
Nemakščiai - šio miestelio žydų kapinės yra aptvertos metaline tvora, stengiamasi teritoriją šienauti. Išlikę nemažai paminklų.  Nuotraukos Rūtos Anulytės.
Jonava - kapinių teritorija puikiai tvarkoma.Sergey Kanovich nuotraukos.
Linkmenys - kapinių teritoriją supa sena akmeninė tvora. Kapinės yra už miestelio, jas sunku rasti, trūksta nuorodų. Kapinės prastos būklės: išlikę paminklai nuvirtę, teritorija neprižiūrima. Nuotraukos R. Anulytės.
Pumpėnai - kapinės  yra greta pagrindinio kelio. Išlikusi dalis paminklų. Teritorija labai gerai tvarkoma. Nuotraukos R. Anulytės.
Pasvalys - kapinių teritorija didelė, tačiau joje praktiškai nėra jokių antkapių. Išlikę antkapių fragmentai, stovi memorialinis akmuo.  Nuotraukos R. Anulytės.
Valkininkai - kapinėse palaidoti Valkininkų, Čižiūnų ir Degsnės gyventojai. Kapinės yra miške. Išlikę tikrai daug paminklų. Nuotraukos R. Anulytės ir Rugilės Jasionytė.

Nuotraukos atsiųstos kolegų, draugų ir savanorių 
Aleksotas - dėkojame už nuotraukas Svaigedui Stoškui ir Godai Volbikaitei.
Kamajai - dėkojame Dovilei Gasiliūnei už nuotraukas.

Pakruojis  - dėkojame už nuotraukas Dorai ir Arnold Boom.
Stakliškės - dėkojame už nuotraukas Dorai ir Arnold Boom.
Skapiškis  -nuotraukos ir dokumentacija Saul Adelman.
Dusetos - ačiū Romui Juknelevičiui už nuotraukas. Labai dėkojame Sarai Weiss-Slep, Olgai Zabludoff ir Saul Adelman, kurie pasidalino kapinių nuotraukomis bei antkapinių įrašų vertimais.
Palanga - dėkojame Donatui Gailiui.
Kupiškis - dėkojame už nuotraukas Aaron Hoffman ir Saul Adelman.
Salakas dėkojame Agnei, kuri mums atsiuntė nuotraukas. Taip pat dėkojame Saul Adelman, kuris pasidalino kapinių dokumentacija ir nuotraukomis.
Dūkštas  - dėkojame už nuotraukas ir video Astai Valinskaitei-Smalei.
Joniškis - Clare Dimyon nuotraukos.
Vilkija - dėkojame Svaigedui Stoškui už nuotraukas.
Pašvitinys -  Ishai Klawansky nuotrauka.
Zarasai - dėkojame Alexander Karnovsky už nuotraukas ir paminklinių įrašų transkribavimą.


Susiję projektai
Biržai - žydų ir karaimų kapinės dalinai dokumentuotos SEFER Maskvos žydų instituto, kartu bendradarbiaujant Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos studijų centrui. "Maceva" prisidėjo prie šio projekto suteikdama dalį priemonių, reikalingų kapinių tvarkymui ir dokumentavimui. Daugiau apie šį projektą skaitykite -čia

Prisidėkite
Ar norėtumėte sužinoti daugiau apie Lietuvos žydų kultūrą, istoriją ir tradicijas bei susipažinti su VšĮ MACEVA veikla? Jūs galite mus pasikviesti į savo klasę, mokyklą, organizaciją ar vietinę bendruomenę. Laukiame laiškų el. adresu info@litvak-cemetery.info
Nuo praėjusių metų "Maceva" yra oficiali Lietuvos žydų bendruomenės asocijuota narė.
Naujausia organizacijos brošiūra prieinama internete.
Jeigu norėtumėte gauti brošiūros popierinę versiją, susisiekite su mumis el. paštu. info@litvak-cemetery.info.
Facebook
Facebook
Website
Website
Dėkojame
Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie "Maceva" veiklos 2013 metais!
Pilnas prie projekto prisidėjusių asmenų sąrašas prieinamas organizacijos puslapyje.

 
Švenčionėliai
Užpaliai
Linkmenys
KITA VEIKLA
 
Norėtume išreikšti nuoširdžią pagarbą ir dėkingumą žmonėms, be kurių pastangų organizacijos veikla būtų neįmanoma. Dažnai nuotraukose matote kapinių vaizdus ir savanorius jose, tačiau savanorystė "Macevoje" turi kur kas platesnę sąvoką. Mūsų savanoriai yra ne tik tie, kurie padeda dokumentuoti ir patys lanko kapines, tačiau ir visi tie, be kurių laiko ir kruopščių pastangų nebūtų įmanomas virtualios litvakų kapinių duomenų bazės kūrimas.

ANTKAPINIŲ ĮRAŠŲ VERTIMAS

Dėkojame visiems žmonėms, kurie neatlygintinai aukoja savo laisvalaikį mus konsultuodami ir versdami antkapius.

Esame dėkingi Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos mokytojais Rozai Bieliauskienei už pagalbą verčiant dalį Molėtų kapinių įrašus.
 
Taip pat dėkojame Alexander Karnovsky už nuotraukas bei keik daugiau nei 100 antkapinių įrašų transkribavimą. 
 
Ypatinga padėka skiriama dr. Larai Lempert ir Ralph Salinger, kurie visuomet pasiruošę padėti kuomet reikia skubaus vertimo. Dr. Lara Lempert taip profesionaliai asistuoja redaguojant kitų savanorių vertimus.
 
Norėtume pasidalinti istorija, kuri maloniai nuteikia ir verčia tikėti savo darbų prasmingumu. Kiek daugiau nei prieš metus į mus kreipėsi Jonny Berkley, kurs ieškojo savo protėvių Utenoje. J. Berkley pasiūlė padėti išversti dokumentuotus paminklinius įrašus iš Utenos kapiniu, kol suras savo pro-pro-prosenelio kapą. Šis žmogus nesuskaičiuojamą kiekį valandų praleido versdamas kelis šimtus antkapių, kol pagaliau atrado savo giminaičio antkapkį! Tai neabejotinas atsidavimo šeimos geneologijai pavyzdys. 
"MACEVA" VEIKLOS PRISTATYMAS 

Praėjusių metų balandžio 25 dieną Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės centre vyko organizacijos pristatymo visuomenei vakaras. Nuoširdžiai dėkojame Lietuvos žydų bendruomenei, kuri parėmė šio renginio idėją. Norėtume taip pat padėkoti žydų bendruomenės primininkei - Fainai Kukliansky, kuri tarė įžanginė kalbą. 
Labai džiaugiamės, jog renginyje dalyvavo ir buvę organizacijos savanoriai; mokiniai iš Utenos ir Vilniaus gimnazijų. 
Esame labai dėkingi prof. Leonidui Donskiui, kuris kartu su Sergey Kanovich moderavo šį vakarą. Nuoširdi padėka operos solistui Rafailui Karpiui bei dabartiniam Lietuvos kultūros viceministrui Dariui Mažintui, kurie nepagailėjo savo brangaus laiko ir sutiko atlikti keletą kūrinių jidiš kalba.
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorius - Miša Jakobas viešai pasidžiaugė, turįs nuostabius mokinius, kurie savanoriškai dalyvavo Molėtų žydų kapinių tvarkyme ir prisidėjo prie Lietuvos žydų kultūros paveldo puoselėjimo. Gimnazijos mokytojos - Ela Pavinskienė ir Roza Bieliauskienė taip pat paruošė ne didelę nuotraukų parodą. 
Esame laimingi, jog turėjome oficialią progą pristatyti organizacijos veiklą platesnei Lietuvos publikai. Nuoširdžiai dėkojame visiems susirinkusiems!  Renginio akimirkos
KONFERENCIJA KROKUVOJE

Praėjusių metų balandžio mėnesį MACEVA dalyvavo konferencijoje, skirtoje Europos žydų nekilnojamojo paveldo aptarimui. Organizacija pristatė savo veiklą ir indėlį į Lietuvos žydų kapinių memorializaciją.
Esame dėkingi Jewish Heritage Europe koordinatorei - Ruth Ellen Gruber, kurios dėka buvome pakviesti dalyvauti renginyje kartu su kitų šalių nevyriausybinių ir vyriausybinių organizacijų atstovais bei žydų paveldo specialistais. 
Daugiau sužinoti ir susipažinti su šio renginio programa, dalyviais galima Jewish Heritage Europe puslapyjei. Taip pat išleista konferencijoje spręstus klausimus apibendrinanti brošiūra. Šio leidinio 6-ajame puslapyje galima rasti ištrauką iš mūsų koordinatorės Rūtos Anulytės pristatymo, kuriame ji pristatė MACEVA steigėjų - Aleksandr Avramenko ir Sergey Kanovich - pamatinius organizacijos tikslus ir veiklos kryptis. 
LIETUVOS KAPINIŲ DOKUMENTAVIMO PROJEKTŲ SEMINARAS

Praėjusią vasarą, birželio 11-14 dienomis, kartu su kitais Lietuvoje veikiančiais kapinių dokumentavimo projektais, rajonų paveldo specialistais bei Kultūros paveldo departamento atstovais  dalyvavome seminare Ketvergiuose (Klaipėdos raj.).
Seminaras surengtas Lietuvos Evangelikų liuteronų bažnyčios konsistorijos VšĮ Augustana  ir Algirdo Šveikausko iniciatyva. Daug dėmesio skirta Mažosios Lietuvos neveikiančioms evangelikų liuteronų kapinėms, jų apsaugai ir inventorizacijai. Ši įstaiga kuria ir pildo Evangelikų kapinių registrą.
Su kitais seminaro dalyviais buvo apsikeista patirtimi, apsvarstytos bendradarbiavimo gairės bei aptartos visiems projektams iškylančios bendros problemos. Šio projekto dalyviai kartu dokumentavo keletą Klaipėdos regione esančių senųjų kapinaičių, įskaitant ir Gargždų žydų kapines
 MACEVA TARPTAUTINĖJE ŽYDŲ GENEOLOGŲ KONFERENCIJOJE

Rugpjūčio mėnesį, organizacijos projektų koordinatorė Rūta Anulytė, atstovavo įstaigą 33-ojoje Tarptautinėje konferencijoje skirtoje žydų geneologijos specialistams ir entuziastams.
Ypatingai dėkojame Eden Joachim ir Litvak SIG organizacijai, kuri pakvietė MACEVA pristatyti savo veiklą konferencijoje Bostone, JAV. Buvo parengti ir pristatyti net keturi  pranešimai. 
Šis kvietimas bei dalyvavimas tarptautinėje konferencijoje mums, kaip mažai organizacijai, yra didelis įvertinimas ir postūmis tobulėti.
Dėkojame Eden Joachim, Marla Raucher Osborn ir Carol Hoffman už nuotraukas. 
EUROPOS ŽYDŲ PAVELDO KULTŪROS DIENA ŽEMAIČIŲ NAUMIESTYJE

Praėjusį rudenį MACEVA, kartu su Žemaičių Naumiesčio bendruomene, muziejumi, organizavo Žydų kultūros dienos paminėjimą Žemaičių Naumiesčio miestelyje. Europos Žydų kultūros paveldo renginiai kasmet vyksta įvairiuose Lietuvos miestuose. Rugsėjį primą kartą Europos Žydų kultūros dienos paminėjimas vyko ir Žemaičių Naumiestyje.
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos dalinį finansavimą skyrė net dviems 2013 metais MACEVA vykdytiems projektams, tarp jų ir Žydų kultūros dienos organizavimui Žemaičių Naumiestyje. Tai pirmoji valstybinė parama skirta MACEVA organizacijai.
Žemaičių Naumiesčio miestelis turtingas ne tik savo istorija, bet ir žydiškuoju paveldu: miestelyje tebestovi nors ir apnykusi mūrinė sinagoga, medinis Beit Midraš pastatas, netoli miestelio centro buvusios senosios žydų kapinės (Žemaitės g.), gana neblogai išlikusios naujosios žydų kapinės, dalis miestelyje veikusių žydų krautuvių, gyvenamųjų namų pastatų. Iš šių apylinkių kilę nemažai garsių litvakų. 
Žydų kultūros dienos renginiuose dalyvavo gana daug miestelio gyventojų ir svečių. Rūta Anulytė apie miestelio žydų istoriją, paveldą bei papročius daugiau papasakojo ekskursijos dalyviams. Vėliau visi norintys daugiau sužinoti apie miestelio žydiškąją istoriją ir palikimą rinkosi krašto muziejuje, kur vyko specialus kraštiečių draugijos narių susitikimas tikslingai skirtas krašto žydams.
Ypatingai norime padėkoti Žemaičių Naumiesčio bendruomenės pirmininkei ir pavaduotojai Nijolei Rimkienei, muziejininkei Nijolei Stanelienei, kurios įdėjo daug pastangų ir laiko Žydų kultūros dienos paminėjimui miestelyje. 
Kraštiečių draugijos susitikimo metu surengta mini-konferencija: kraštiečių draugijos pirmininkas dr. Zigmas Malinauskas pristatė demografinę gyventojų kaitą bei žydų gyventojų skaičiaus kitimą miestelyje; istorijos mokytojas Marytė Lidžiuvienė susirinkusiems daugiau papasakojo apie Hermaną Kalenbachą, Mahatmos Gandžio bendražygį, kilusį iš šio krašto; Rūta Anulytė papasakojo apie žydų bendruomenės įsikūrimą miestelyje bei daugiau papasakojo apie miestelyje esantį žydų kultūros paveldą; dr. Janina Janavičienė perteikė Benjamino Gordono, gyvenusio Žemaičių Naumiestyje, patirtį ir prisiminimus; viešnia iš JAV, Johana Ross, susirinkusiems papasakojo apie  savo šeimos patirtį ir atsiminimus.
Norime pasidžiaugti, jog ši graži tradicija, aktualizuoti žydiškąjį miestelio aspektą, buvo ir bus tęsiama ateityje. Miestelio kultūros darbuotojų iniciatyva parengtas projektas ,,Lietuvininkų ir žydų kultūros pėdsakai Žemaitijos pasienyje“, kuris buvo pateiktas Lietuvos kultūros tarybai. Gegužės 22-23 dienomis planuojamas 2 dienų renginys, numatyta švietėjiška, edukacinė veikla. 
Taigi, visi besidomintys arba norintys susipažinti su miestelio turtinga žydiškąja istorija yra maloniai vėl kviečiami į Žemaičių Naumiestį ir apsilankyti Žemaičių krašto etnokultūros centro organizuojamuose renginiuose!
 
HOLOKAUSTO AUKŲ VARDŲ SKAITYMAI

Keletą metų iš eilės rugsėjo 23 d. vykstantis Holokausto aukų vardų skaitymas yra puikus atminimo projektas. MACEVA dalyvauja šiame projekte kiekvienais metais. Mes nuoširdžiai remiame šią gražią iniciatyvą ir norime pakviesti visus mūsų draugus, kurie gyvena Lietuvoje, dalyvauti Holokausto aukų vardų skaitymuose iš šiais metais. Juk atmintis neturi būti bevardė.
 
 EDUKACINĖ VEIKLA 

MACEVA IR ŽYDŲ PAVELDAS MOKYKLOSE

Praėjusiais metais  8 klasės Abraham Joshua Heschel mokyklos moksleiviai iš Los Angel (JAV) vertė Utenos žydų kapinių paminklinius įrašus. Utenos kapinių paminklus dokumentavo vietinės mokyklos mokiniai, o jų darbą pratęsė JAV jaunimas - tai gražus dvišalis bendradarbiavimo pavyzdys.
Dauguma išverstų paminklinių įrašų galima rasti mūsų tinklapyje (Utenos žydų kapinės).
Daugiau apie šį projektą: Resurrecting Lithuania’s Jewish past.
Taip pat nuoširdžiai dėkojame Utenos Dauniškio  gimnazijos mokytojai Violetai Develienei už straipsnį rajono spaudoje (straipsnis lietuvių kalba).
 
ŠEDUVA

Šeduvos gimnazistai ir mokytojai paruošė informatyvią ir nuostabią parodą apie miestelyje gyvenusius žydus. Šią parodą aplankėme ir mes. 
Mokiniams pristatėme virtualaus litvakų kapinių katalogo idėją, daugiau papasakojome apie MACEVA projektą, žydų paveldo svarbą lietuvių bendruomenei. Po šio pristatymo, dalis mokinių išreiškė norą prisijungti prie projekto ir dokumentuoti žydų kapines savo krašte. Tikimės, jog šis užmegztas ryšys tarp Šeduvos gimnazistų ir mūsų projekto toliau bus plėtojamas netolimoje ateityje. 
 
PANDĖLYS

Praėjusį rugsėjį Pandėlio miestelyje buvo paminėta Europos žydų kultūros diena. Vietinės mokyklos bendruomenė intensyviai įsitraukė ir domėjosi žydiškąją krašto istorija: mokiniai rinko informaciją apie čia gyvenusius žydus, ruošė stendus, mokėsi žydiškų papročių ir šokių. Daug pastangų ir laiko mokiniai skyrė Pandėlio žydų kapinių tvarkymui ir dokumentavimui, taip prisidėdami prie virtualios žydų kapinių bazės kūrimo. Visi dokumentuoti antkapiai bus išversti ir patalpinti mūsų internetinėje svetainėje  www.litvak-cemetery.info. 
Mokytojos Violeta Karaliūnienė ir Eglė Glemžienė parengė seminarą tema "Mūsų kaimynai žydai", kuriame dalyvavome ir mes. Mokiniai pristatė savo surinktų ir darbų rezultatus, paruošė stendus, būrelis mergaičių šoko išmoktus žydiškus tradicinius šokius.
Seminare dalyvavo ir Pandėlio klebonas Kostas Balsys, kuris savo kalboje pabrėžė judaizmo religijos svarbą katalikams. Klebonas taip pat akcentavo vidinės tolerancijos svarbą gyvenime.  Seminaro metu aplankytos žydų kapinės, esančios netoli mokyklos, šaulių sąjungai priklausantys moksleiviai uždegė atminimo žvakutę, klebonas kartu su susirinkusiais sukalbėjo atminimo maldą už mirusius Pandėlio gyventojus.
Džiaugiamės galėję sudalyvauti šiame renginyje. Didžiuojamės šiais jaunais žmonėmis, kurie yra savo miestelio, praeities kaimynų, žydų atminties saugotojai.
 
SALDUTIŠKIS

Praėjusį rudenį dalyvavome susitikime su Saldutiškio mokyklos mokiniais, inicijuotame mokytojos Dianos Žvirblienės. Esame sužavėti, jog daug jaunų žmonių atėjo į susitikimą su mumis, kuriems įdomi ne tik mūsų organizacijos veikla, bet ir Lietuvos žydų istorija ir kultūra. 
Tikimės greitai vėl susitikti su šio miestelio mokiniais ir kartu dokumentuoti Linkmenyse esančias žydų kapines.

PLANUOJAMA VEIKLA 2014 METAIS

Dokumentuoti kapines:


Rokiškyje                Žemaičių Naumiestyje
Nemakščiuose      Linkmenyse
Tauragnuose         Kretingoje
Mes esame ne pelno siekianti organizacija, todėl mūsų planuojami darbai didžiąja dalimi priklauso nuo lėšų kiekio, savanorių skaičiaus ir kitų žmonių geranoriškumo. Organizacijoje šiuo metu dirba vienas žmogus, kuris koordinuoja visą "Macevos" veiklą Lietuvoje. Visos organizacijos gautos lėšos skiriamos darbo priemonių įsigijimui, logistikai ir kitoms būtinoms išlaidoms. Jeigu Jūs manote, jog tai, ką mes darome yra verta dėmesio, galite prisidėti prie projekto įvairomis formomis.

 
Naujausią mūsų veiklą sekite Facebook
Copyright © 2014 Litvakų kapinių katalogas MACEVA, All rights reserved.

Adresas:
VšĮ Litvakų kapinių katalogas MACEVA
Dominikonu g. 5
Vilnius LT-01131


Kontaktai:
el. paštas info@litvak-cemetery.info
Tel. +37060014396

Jeigu nenorite daugiau gauti MACEVA naujienlaiškių sauskite čia