Copy
Šis naujienlaiškis yra skirtas VšĮ Litvakų kapinių katalogo MACEVA veiklos 2014 metais apžvalgai.   
View this email in your browser

Maceva 2014 metų veiklos ataskaita

DOKUMENTUOTOS KAPINĖS
(Jūsų pagalba verčiant įrašus yra labai laukiama!)

Tauragnai
Gražūs metaliniai vartai veda į kapinių gilumą, kur, padedant vietiniams Utenos Dauniškio gimnazijos mokiniams, buvo dokumentuota daugiau nei 200 antkapių. Esame jiems dėkingi už pagalbą.

Žemaičių Naumiestis
Žemaičių Naumiestyje buvo dvejos žydų kapinės. Keli šimtai metrų nuo didžiosios sinagogos, dabartinėje Žemaitės gatvėje, funkcionavo senosios žydų kapinės. Deja, šių senųjų žydų kapinių teritoriją žymi tik memorialinis paminklas, jos neišliko. 
2013-2014 m. atlikta naujųjų žydų kapinių dokumentacija. Jos rėmėjas – Dr. Benjamin Lesin. Suskaitmeninta daugiau nei 350 antkapių, kuriuos 2015 m. planuojama išversti. Labai vertiname vietinės Žemaičių Naumiesčio bendruomenės paramą ir pagalbą. 

Kretinga
Kapinių teritorija taip pat yra ir Mosėdžio žydų masinių žudynių vieta, čia palaidoti Mosėdžio žydai nužudyti Holokausto metu. Teritorija aptverta betonine tvora, tvora apgriuvusi, dalis teritorijos atvira, ganosi ožkos. Kapinės taip pat yra mėgstama jaunimo susibūrimo vieta; čia girtaujama, šiukšlinama.
Nufotografuota bei dokumentuota daugiau nei 250 antkapių. Dokumentaciją parėmė Eric Feinstein, kurio šeima kilusi iš Kretingos.
Esame labai dėkingi Andrey Pshenitskiy, kuris išvertė visas senųjų Kretingos žydų kapinių epitafijas. Taip pat dėkojame Jorūnei Martinavičiūtei už atsiųstas nuotraukas.

Nemakščiai
Suskaitmeninta daugiau nei 150 antkapių. Kapinės yra aptvertos ir ganėtinai gerai prižiūrimos; dalis antkapių susmegę į žemę.

Senosiose Viduklės žydų kapinėse išliko tik keletas antkapių. Esantys paminklai datuojami XX a. pr. Šalia kapinių yra Holokausto aukų palaidojimo vieta.
Dėkojame Steve Goldberg už jo pagalbą transkribuojant ir verčiant antkapinius užrašus.

Grinkiškis
Išlikę apie 200 antkapių. Kapinių teritorija yra aptverta, tačiau seni metaliniai vartai sukrypę. Nepaisant to, kapavietė gana neblogai prižiūrima; antkapių būklė yra gera.

Rokiškis
Kapinės dalinai dokumentuotos bendradarbiaujant su Lietuvos šaulių sąjungos Alfonso Smetonos šaulių rinktinės Rokiškio 9-ąja šaulių kuopa bei jų vadovu Algiu Veikšiu.
Didelis ačiū Rokiškio krašto muziejui bei Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkui už tai, kad palaikė mūsų idėją.
Kapinių dokumentavimą pilnai parėmė Philip S. Shapiro.

Vyžuonos
Sovietmečiu Vyžuonų žydų kapinės buvo sunaikintos. Vėliau kai kurie antkapiniai paminklai buvo sugrąžinti atgal į kapinių teritoriją.
Dokumentuota kelios dešimtys antkapių. Vyžuonų seniūnija pavyzdingai tvarko ir prižiūri kapines.

Užpaliai
Kapinėse yra daugiau nei 200 antkapių, kurie pilnai dokumentuoti 2013-2014 m. Kapinių teritorijoje matomi seni akmeninės tvoros fragmentai. Į teritoriją patenkama praeinant pro gražius medinius vartus.


Labai laukiame pagalbos verčiant antkapinius įrašus iš hebrajų į anglų (arba lietuvių/rusų) kalbą!

Rokiškio šauliai kapinėse
Prisidėkite
Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie "Maceva" veiklos 2014 metais!
Dėkojame
Facebook
Facebook
Website
Website
Kretingos žydų kapinės
Darbas kapinėse
Grinkiškio kapinės
Žemaičių Naumiesčio kapinėse
Darbėnų žydų kapinės
Tauragnų žydų kapinės
Vainuto žydų kapinės

Užpalių žydų kapinės, 2013 m.

SPECIALI PADĖKA

Ypatingai dėkojame visiems VšĮ MACEVA Patariamosios tarybos nariams už paramą ir palaikymą.
 • Esame dėkingi Lietuvos žydų bendruomenei ir jos pirmininkei Fainai Kukliansky už projekto palaikymą.
 • Dėkojame Kultūros paveldo departamentui už nuoseklų projekto palaikymą ir suteikiamą informaciją.
 • Dėkojame LitvakSIG organizacijai bei jos prezidentei Eden Joachim už paramos MACEVAI administravimą JAV.
 • Nuoširdžiai esame dėkingi dr. Larai Lempertienei už jos nuolatinę ir neišsenkančią pagalbą redaguojant ir verčiant epitafijų įrašus bei už pasidalintas vertingas idėjas ir patarimus.
 • Dėkojame Šeduvos žydų memorialiniam fondui už finansinę paramą.
 • Dėkojame Gochin-Lyon šeimai už nuolatinę paramą.
 • Ralph Salinger esame dėkingi už besitęsiantį palaikymą įvairiose darbuose, ypač vertiname jo skirtą laiką epitafijų vertimams.
 • Dėkojame Alexander Karnovsky už jo kelerių metų pastangas ir darbą savarankiškai dokumentuojant Zarasų žydų kapinių įrašus. 
 • Dėkojame Josef Ash, jog sutiko prisidėti ir versti A. Karnovsky dokumentuotus antkapinius įrašus.
 • Esame dėkingi Jean-François Malthete už Vainuto žydų kapinių įrašų vertimus.
 • Dėkojame Steve Goldberg už išverstus ir transkribuotus Viduklės antkapių įrašus. 
 • Dėkojame žmonėms, kurie per visus 2014 metus prisidėjo verčiant ir pildant mūsų duomenų bazę: Carol Hoffman, Efrat Yakobi-Hafni, Diana Shapiro.
Alfonso Smetonos šaulių rinktinės Rokiškio 9-toji šaulių kuopos savanoriai Rokiškio senosiose žydų kapinėse

APLANKYTOS IR NUFOTOGRAFUOTOS KAPINĖS

 1. Vievis
1993 m. Odile Suganas ir Miriam Bar Shalom iniciatyva prie Vilnius-Kaunas greitkelio pastatytas memorialinis akmuo.
Kapinės yra ant kalno, įeinama pro vartelius, esančius ant šlaito. Šioje buvusių žydų kapinių teritorijoje vis dar išlikusi nedidelė dalis antkapių, nors dalis kapinių po Antrojo pasaulinio karo bei vėliau tiesiant greitkelį buvo sunaikinta.
 1. Smalininkai
Sovietmečiu kapinės buvo sunaikintos. Dauguma antkapių buvo panaudoti statant stadioną šalia kapinių. Galiausiai senosios Smalininkų žydų kapinės buvo sulygintos su žeme. Toje vietoje pastatytas memorialinis akmuo, žymintis buvusių kapinių vietą.
 1. Eržvilkas
Eržvilke nesama išlikusių žydų bendruomenę menančių ženklų, tik memorialinis akmuo žymi buvusių senųjų žydų kapinių vietą. Kapinės yra netoli katalikų kapinių. Deja, neišlikęs nė vienas antkapis. Teritorija yra prižiūrima.
 1. Baisogala
Yra žinoma, kad didelė dalis kapinių teritorijos buvo užtvindyta. Vis dėlto tarp krūmų ir medžių galima įžiūrėti keletą antkapių. Besilankant kapinėse rugsėjo pabaigoje, kiekvienas antkapis buvo pažymėtas gėlių puokšte ir žvakėmis. Greičiausiai, minint Lietuvos genocido aukų atminimo dieną, jas paliko vietiniai mokiniai. Kapinių būklė bloga.
 1. Švenčionys
Kapinių teritorija labai didelė. Daug išlikusių antkapinių paminklų.
Nacių okupacijos metu dalis kapinių buvo sunaikinta, o dauguma marmurinių paminklų išgrobstyti. 1993 m. keletas antkapių buvo sugrąžinti į senąsias Švenčionių žydų kapines.
 1. Kavarskas
Naujosios žydų kapinės yra ant skardžio, dėl šios priežasties vykstant šlaito erozijai dauguma kapaviečių buvo sunaikinta, nuslinkus šlaitui. Kapinių sklypas aptvertas betonine tvora, o įėjimą žymi arka su hebrajišku užrašu. Nors pačių paminklų nesimato, aptinkami keli hebrajiškų įrašų fragmentai ant paminklų liekanų.
 1. Ukmergė
1951 m. Sovietų valdžios iniciatyva kapinės buvo sunaikintos. Tik memorialinis akmuo ir keli pavieniai antkapiai žymi senųjų Ukmergės žydų kapinių vietą.Šioje teritorijoje įrengtas miesto parkas.
 1. Darbėnai
2014 m. vasarą grupė savanorių iš Vokietijos ir Lietuvos išvalė kapinių teritoriją. Kapinių plotas yra aptvertas, išlikusi betoninė tvora. Yra apgriuvęs ritualinis pastatas (?) - iki šių dienų išlikęs žydų kapinių įrangos elementas.
 1. Skaudvilė
Vietinių gyventojų iniciatyva praeitais metais Skaudvilės žydų kapinės buvo aptvertos nauja tvora. Kapinės dokumentuotais prieš keletą metų.
 1. Krekenava

Kapinėse įrengta nauja informacinė lenta. Šio ženklo iniciatorius - Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Kapinių teritorija aptverta, gerai prižiūrima.

DUOMENŲ BAZĖ PAPILDYTA
 1. Skapiškis -  įkeltos 204 nuotraukos ir epitafijos.
 2. Zarasai - įkelti 63 epitafijų vertimai ir nuotraukos. 
 3. Vainutas - įkelti kelių epitafijų vertimai bei nuotraukos.
 4. Gargždai - įkelta 20 epitafijų vertimų ir nuotraukų. 
 5. Viduklė - įkelti 6 inskripcijų vertimai ir nuotraukos.
 6. Molėtai - 2014 metais vertimų sąrašas papildytas dar 10 inskripcijų.
KITŲ AUTORIŲ NUOTRAUKOS
 
Skapiškis – epitafijų iššifravimais, vertimais bei antkapių nuotraukomis pasidalino Saul Adelman.
Dusetos - Sara Weiss-Slep, Olga Zabludoff ir Saul Adelman nuotraukos.
Klaipėda - Benjamin Ellert šeimos nuotraukos.
Vilnius, Užupis - Dov Pikulin prieškarinė šeimos nuotrauka.
Kupiškis – nuotrauka pasidalino Aaron Hoffman.
Pašvitinys – nuotraukos Ishai Klawansky.
Kavarskas – keliomis seniausiomis žydų kapinių nuotraukomis pasidalino Tautvydas Kontrimavičius, Rimantas Vanagas ir Rimantas Varanavičius.
Kaunas, Aukštoji Panemunė – nuotraukos Algės Varnaitės.
Vabalninkas – nuotraukos Ernestos Grubinskaitės.
Valkininkai – dvejomis senomis Valkininkų žydų kapinių nuotraukomis pasidalino Jacob Isaacson. Labai dėkojame už atsiųstas nuotraukas bei suteiktą leidimą jas publikuoti.
Vilnius (Užupis) - dėkojame Dov Pikulin už Vilniaus Olandų žydų kapinių prieškarinę fotografiją.
Vievis – penkiomis pirmomis nuotraukomis pasidalino Odile Suganas.
BalbieriškisPrienai – nuotraukos Giedrės Olsevičiūtės.
Druskininkai – nuotraukos Hatte Blejer.
Pirmoje nuotraukoje - seserys Rachelė Lėja ir Sara, jos stovi greta savo senelio Josifo Prenski kapo Valkininkų žydų kapinėse.
Antroje nuotraukoje seserys stovi prie savo tėvo - Jakovo Ziskind Kot kapo Valkininkų žydų kapinėse.

Deja, šioje nuotraukoje esanti viena seserų (Sara), drauge su visa jos šeima vėliau buvo nužudyta nacių ir vietinių lietuvių.

Jacob Isaacson šeimos nuotraukos
KITA VEIKLA
 
SEMINARAS, SKIRTAS MAŽOSIOS LIETUVOS KAPINIŲ IŠSAUGOJIMUI 

Antrą kartą iš eilės MACEVA lankėsi Mažosios Lietuvos etnografiniame regione, kur buvo organizuojamas praktinis kapinių išsaugojimo seminaras. Seminaro dalyviai: Lietuvos kapinių projektų dalyviai bei pavieniai kapinių entuziastai, kurių tarpe istorikai ir paveldosaugininkai.
Visi seminaro dalyviai dokumentavo skirtingas kapines. Tarp kurių - sunaikintos Smalininkų ir Eržvilko žydų kapines.
Dėkojame už kvietimą ir suteiktą galimybę dalyvauti šiame seminare VšĮ „Augustana“ direktoriui Gintarui Šiaudiniui ir Liuteronų kapinių registro projekto vadovui Algiui Šveikauskui.

 

EUROPOS ŽYDŲ KULTŪROS DIENA
 
2014-ųjų metų Europos žydų kultūros dienų tema buvo „Moteris judaizme“.  Bendradarbiaujant su Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos tyrimų centru, Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos ir Vilniaus žydų viešąja biblioteka parengta paskaita, skirta žydų moterų antkapiniams paminklams ir ne tik.
Aktyvi MACEVA mokslinė konsultantė ir hebrajų kalbos specialistė dr. Lara Lempertienė supažindino renginio dalyvius su žydiškomis laidojimo tradicijomis, simboliais, epitafijomis, paskatino patiems išbandyti jėgas skaitant ir identifikuojant hebrajiškus antkapinius įrašus.
PATARIAMĄJĄ TARYBĄ PAPILDĖ DVI NAUJOS NARĖS
Odile Suganas (Prancūzija)
Ruane gimusi poetė ir rašytoja, kurios įvairiausi darbai – knygos, eilėraščių rinktinės, straipsniai – yra išversti iš prancūzų į lietuvių ir anglų kalbas. Rašytojos tėvai gimė Lietuvoje, todėl sentimentai mūsų šaliai yra stiprūs. Be to, ji yra Dovid Umru, rašytojo ir Vilniaus žydų teatro direktoriaus, dukterėčia. Nuo 1992 m. dažnai lankosi Lietuvoje.
Olga Zabludoff (JAV)
 
Redaktorė, rašytoja, besidominti lietuvių ir žydų tarpusavio santykiais. Bendradarbiaudama su vietiniais gyventojais 2003 m. atnaujino Butrimonių žydų kapines bei dvi Holokausto aukų kapavietes.
ALEKSANDR KARNOVSKY DALIJASI SENŲJŲ ZARASŲ ŽYDŲ KAPINIŲ DOKUMENTAVIMO PATIRTIMI
 
Kiekvienais metais su savo šeima ir draugais atostogaujame Zarasų rajone, o pastaruosius trejus metus keletą dienų praleidžiu Zarasų žydų kapinėse. Kapinės yra gražioje vietoje, pusiasalyje, apsuptame Zarasų ežero.


Aleksandr Karnovsky transkribuoja antkapinius įrašus, 2014

2012 metais, mano pirmojo vizito kapinėse metu, atrodė, kad tai yra laukas su maždaug keliais šimtais antkapių, kurių dauguma siekia 1910-1930 metus. Už kapinių buvo miškas su tankiu brūzgynu.

2012 ir 2013 metais lankydamasis kapinėse, maniau, jog man pavyko dokumentuoti visus antkapius, kuriuos pavyko rasti, bet tada pastebėjau vis daugiau antkapių, besislepiančių miške... Kapinių teritoriją juosiantys brūzgynai buvo tokie tankūs, kad nebuvo įmanoma per juos prasiskverbti. Dėl to prieš 2014 metais planuojamą eilinį vasaros atostogų vizitą, susisiekiau su MACEVA projekto koordinatore Rūta Anulyte, kad ši pasiteirautų Zarasų savivaldybės dėl kapinių teritorijos išvalymo. Buvau maloniai informuotas, jog savivaldybė tai padarė dar ankstyvą pavasarį.


Iš naujo želiantys krūmynai, 2014

Kai atvykome rugpjūtį, iš tikrųjų pamatėme, kad krūmai iškirsti, ir koks siurprizas: tai, kuo laikėme esant visomis kapinėmis pastaruosius porą metų, pasirodo, buvo tik maža dalis viso to, kas laukia ateityje. Pavyko dokumentuoti dalį naujai atrastų antkapių, datuojamų XIX a.

Taigi, nors tai jau buvo mano trečiasis vizitas Zarasų žydų kapinėse, manęs laukia dar daug darbo. Tikiuosi, jog ateinančią vasarą vėl čia atvykus, savivaldybė ir toliau stengsis puoselėti šių kapinių aplinką.  Būtų malonu, jeigu jie tai padarytų liepą (prieš man atvykstant), o ne ankstyvą pavasarį, nes iki rugpjūčio mėnesio augalija užauga taip stipriai, jog kai kurie antkapiai vėl tampa nebeprieinami, sunkiai pastebimi. 

Norėčiau nuoširdžiai padėkoti savo draugei Olgai Sinitsky, kuri nubraižė pirminį kapinių planą.
 
Kitas naujas ir malonus dalykas -  memorialinis akmuo, pastatytas prie įėjimo į kapines su įrašais lietuvių ir hebrajų kalbomis, žymintis, jog čia yra senosios Zarasų žydų kapinės.  Kas tai padarė?*

* Dėkojame Kultūros paveldo departamentui ir Zarasų miesto savivaldybei, kurie pasirūpino, jog žydų kapinės būtų deramai sutvarkytos ir paženklintos.

 
REKOMENDUOJAME PASKAITYTI
RALPH SALINGER: ,,BEIRUTAS, BERLYNAS IR MAŽAS MIESTELIS LIETUVOJE
MACEVA Patariamosios tarybos narys Ralph Salinger dalijasi savo asmenine patirtimi, bandant atsekti savo šeimos šaknis Lietuvoje. Ralph šias sukauptas žinias pateikia savo Facebook puslapyje Jewish Vilkaviskis ir internetinėje svetainėje www.jewishvilkaviskis.org.
KODĖL ŽYDAI KAPINES PUOŠIA TIK AKMENĖLIAIS?
Į šį klausimą interviu www.lzinios.lt naujienų portalui atsako žydų kultūros istorijos tyrinėtoja dr. Lara Lempertienė. Mokslininkė pabrėžia, jog žydams kapinės nebuvo ta vieta, kurią reikia puošti. Daugiau apie tai ir žydų laidojimo papročius, mirties sampratą skaitykite straipsnyje.
V. TOLEIKIS: „TOLERANCIJA PAS MUS VIS DAR SUPRANTAMA PERNELYG SIAURAI“
 
Publicistas, mokytojas, MACEVA patariamosios tarybos narys kalba apie tai, kodėl žodis tolerancija gana dažnai iškraipomas ir suprantamas itin siaurai. V. Toleikis tvirtina, kad tolerancija, kuri rašytojo traktuojama kaip empatija ir gebėjimas įsijausti į kito žmogaus situaciją, gali būti ugdoma, ypač aktyviai komunikuojant ir dirbant su jaunais žmonėmis. Tam reikalingi įvairūs projektai, prisidedantys prie visuomenės konsolidacijos ir kartu tolerantiškumo ugdymo ne per kalbas, bet per konkrečius darbus ir veiklą. 
SERGEJUS KANOVIČIUS: HOLOKAUSTO MUZIEJUS IR ATMINTIES HOLOKAUSTAS
Aušvico išlaisvinimo 70-ųjų metų išvakarėse Sergejus Kanovičius – vienas iš MACEVA steigėjų – pateikia savo pamąstymus apie liūdną, kartais gana problematišką Holokausto aukų atminimo  ir atminties santykį Lietuvos visuomenėje.
Sergejaus Kanovičiaus interviu - apie poeziją, žydų kapines bei atminties problemas, su kuriomis susiduriama, bandant įprasminti Lietuvos žydų istoriją.

2015 M. NUMATYTA DOKUMENTUOTI

 1. Kauno Vilijampolės žydų kapines
 2. Žagarės antrąsias žydų kapines
 3. Žagarės pirmąsias žydų kapines   
 4. Vištyčio antrąsias žydų kapines
 5. Valkininkų žydų kapines
 6. Naujamiesčio (Panevėžio raj.) žydų kapines
 
Mes esame ne pelno siekianti organizacija, todėl mūsų planuojami darbai didžiąja dalimi priklauso nuo lėšų kiekio, savanorių skaičiaus ir kitų žmonių geranoriškumo. Organizacijoje šiuo metu dirba tik keli žmonės, kurie koordinuoja visą "Macevos" veiklą Lietuvoje. Visos organizacijos gautos lėšos skiriamos darbo priemonių įsigijimui, logistikai ir kitoms būtinoms išlaidoms. Jeigu Jūs manote, jog tai, ką mes darome, yra verta dėmesio, galite prisidėti prie projekto įvairomis formomis.

 
Sekite mūsų veiklą Facebook
Copyright © 2015 Litvakų kapinių katalogas MACEVA, All rights reserved.

Adresas:
VšĮ Litvakų kapinių katalogas MACEVA
Dominikonu g. 5
Vilnius LT-01131

Kontaktai:
el. paštas info@litvak-cemetery.info
Tel. +37060014396

Jeigu nenorite daugiau gauti MACEVA naujienlaiškių spauskite čia