עניינים מרכזיים בשבוע זה:

 • פלסטיני בן 23 נורה למוות על ידי כוחות ישראליים כשכלי הרכב שלו התקרב למחסום חמרה (נפת שכם), החולש על תנועת פלסטינים אל בקעת הירדן וממנה. לדברי הצבא הישראלי, לפני שנורה פתח האיש באש על המחסום. בעקבות התקרית ניהלו כוחות ישראליים מבצע חיפוש ומעצר באל־עוג׳ה (נפת יריחו), שם התגורר האיש. בעימותים עם תושבים שפרצו במהלך המבצע נורה נער בן 17 בתחמושת חיה. 
   
 • ארבעה מתנחלים נורו ונפצעו כשנסעו בכביש ליד מאחז באזור שכם. על פי דיווחים נורו היריות מכלי רכב בעל לוחיות רישוי פלסטיניות; אחד הקורבנות מת למחרת מפצעיו. זהו האזרח הישראלי השני שנהרג בגדה המערבית בחודש יוני. בתקרית אחרת דקרה פלסטינית ופצעה שוטרת משמר הגבול שאיישה את מחסום גילה, החולש על גישת פלסטינים מדרום הגדה המערבית לירושלים המזרחית; הפלסטינית נעצרה. לדברי אמצעי תקשורת ישראליים, תועדו שלוש תקריות נוספות שבהן נגרם נזק לרכוש, לרבות אמבולנס ישראלי שנפגע מיריות ליד ההתנחלות בית אל. 
   
 • כוחות ישראליים פצעו תשעה פלסטינים, שניים מהם ילדים, בתקריות מרובות ברחבי הגדה המערבית. הפצועים נפגעו בעימותים, בהם יידוי אבנים על כוחות ישראליים המוצבים בכניסה הצפונית לעיירה א־ראם (נפת ירושלים); במהלך ההפגנות השבועיות נגד סגירתה של אחת הכניסות הראשיות לכפר כפר קדום (נפת קלקיליה) ונגד גדר ההפרדה בנעלין (נפת רמאללה); ובמהלך מבצעי חיפוש ומעצר במחנה הפליטים עסכר (נפת שכם) ובאל־עוג׳ה (בתקרית שנזכרה לעיל). 
   
 • ברצועת עזה, בשמונה הזדמנויות לפחות פתחו כוחות ישראליים באש לעבר אזרחים בשטחים שהגישה אליהם מוגבלת ביבשה ובים, ובמקרה אחד ירו על משק זיתים בבית חנון טיל, שלא גרם לנפגעים. דווח על נזק שנגרם למספר סירות וליבולים שעלו באש כתוצאה של ירי כזה. 
   
 • אנשי ארגון חמוש בעזה ירו לעבר ישראל רקטה, וזו נחתה בשטח פתוח בלא שדווח על נפגעים או על נזק. 
   
 • תועדו חמישה אירועים שבהם מתנחלים תקפו פלסטינים או גרמו נזק לרכושם, בהם הכאת שני פלסטינים בירושלים המזרחית ובחברון; הצתת שטח אדמה בגודל עשרים דונם בכפר א־טייבה (נפת רמאללה); וחבלה בכלי רכב באמצעות יידוי אבנים ליד מג׳דל בני פאדל (נפת יריחו). 
   
 • חמש קהילות רועים בצפון בקעת הירדן נעקרו זמנית מבתיהן למשך שש שעות, כדי לפנות את האזור לתרגיל אימונים צבאי ישראלי. בשל האימונים עלה באש שטח בגודל כ־600 דונם. הקהילות ממוקמות בשטחים שהוגדרו על ידי הרשויות הישראליות כ"שטחי אש" ומתפרסים על פני כ־18% מהגדה המערבית. מאז 2012 הפכה העקירה בהקשר זה לתופעה שיטתית, הפוגעת במחייה ובתנאי החיים של התושבים הנפגעים. 
   
 • ביום שישי השני בחודש הרמדאן נכנסו לירושלים המזרחית, דרך ארבעה מחסומים שהוקצו לכך לאורך הגדר ההפרדה, כ־120 אלף פלסטינים מחלקים אחרים של הגדה המערבית, לעומת כ־9,900 ב־2014 וכ־138 אלף ב־2013. 
   
 • בתגובה למספר מתקפות שפלסטינים ביצעו לאחרונה באופן פרטני, ביטלו הרשויות הישראליות כמה מההקלות שיושמו לרגל הרמדאן. השבוע ביטלו הרשויות את כל היתרי הגישה לירושלים המזרחית שניתנו לכמה מאות פלסטינים מרצועת עזה כדי שיוכלו להשתתף בתפילות יום שישי, והודיעו על צמצום קריטריוני הגיל המגדירים אילו פלסטינים תושבי הגדה המערבית מורשים להיכנס לירושלים המזרחית ללא היתר. על תושבי העיירה סעיר (נפת חברון), שבה גר מי שביצע את המתקפה בשבוע שעבר, נאסר להיכנס לירושלים המזרחית, בהמשך להודעות בשבוע הקודם על ביטול ההיתרים שלהם בתגובה על המתקפה. 
   
 • כוחות חיל הים הישראלי יירטו ספינת פעילים שניסתה לפרוץ את המצור על רצועת עזה ולהביא פריטים הומניטריים למוטבים בעזה. הספינה נגררה לחוף הישראלי. לא דווח על עימותים אלימים. 
   
 • מעבר רפיח נפתח בשני הכיוונים בין 23 ל־25 ביוני, ואפשר ל־1,156 פלסטינים, בעיקר מטופלים וסטודנטים, לצאת את עזה ול־408 בני אדם להיכנס אליה. נתון זה מביא ל־25 את מספר הימים שבהם היה המעבר פתוח באופן חלקי מאז סגירתו, ב־24 באוקטובר 2014, בעקבות מתקפה בסיני. מאז תחילת 2015 יצאו את עזה דרך רפיח 7,504 פלסטינים, לעומת 18,225 פלסטינים במחצית הראשונה של 2014. 
 
 
 
הקישו כאן לעיון בדוח המלא, או לחלופין הקישו על אחת הכותרות בהמשך כדי לצפות בגרפים.
הקישו כאן לצפייה בארכיון הדוחות השבועיים בדבר הגנה על אזרחים.

For the most up-to-date information, including alerts, daily facts and recent publications, check out our official Facebook page at: Join us at https://www.facebook.com/ochaopt Like http://facebook.com/ochaopt?ref=ts on Facebook

You can find more information about the humanitarian situation in the occupied Palestinian territory on our official website at: http://www.ochaopt.org/

 

Do not hesitate to contact us if you have any questions.

United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs

P.O. Box 38712, East Jerusalem via Israel
Email: ochaopt@un.org
Tel.: +972 (0)2 582 9962

Copyright © 2015 UN OCHA oPt, All rights reserved.

 unsubscribe from this list | update subscription preferences