עדכונים מהרגע האחרון

 • ב־19 באוקטובר ירו כוחות ישראליים למוות בפלסטינית מעסירה א־שמאליה, במהלך ניסיון דקירה לכאורה במחסום זעתרה (נפת שכם).

דגשים דו־שבועיים

 • ב־9 באוקטובר ביצע פלסטיני בן 40 מסילוואן (ירושלים המזרחית) פיגוע ירי, הרג ישראלית בת 60 ושוטר ישראלי ופצע חמישה בני אדם נוספים בשכונת שייח׳ ג׳ראח שבירושלים המזרחית. מבצע המתקפה נורה למוות בידי כוחות ישראליים במהלך התקרית. המתאם המיוחד מטעם האו״ם לתהליך השלום במזרח התיכון גינה את המתקפה(link is external). כן התרחשו שתי תקריות נפרדות נוספות: באחת מהן נפצע שוטר משמר הגבול הישראלי, על פי דיווחים לאחר שפלסטיני דקר אותו ליד המחסום בכפר בית סוריכ (נפת ירושלים); מבצע המתקפה נמלט מהמקום. כן נפצע פלסטיני בן 26, שנדקר והוכה על ידי ישראלי בירושלים המערבית. מאז תחילת 2016 נהרגו 68 פלסטינים, 20 מהם ילדים, ו־16 ישראלים במתקפות ובמתקפות לכאורה שביצעו פלסטינים נגד ישראלים. בתדריך למועצת הביטחון ב־19 באוקטובר אמר תת־מזכ״ל האו״ם לעניינים הומניטריים, סטיבן אובריאן כי הוא עדיין "נחרד ממתקפות של פלסטינים נגד אזרחים ישראלים ומן התגובות המרובות מצד כוחות ישראליים על מתקפות או מתקפות לכאורה כאלה, שרבות מהן עוררו חששות בדבר שימוש מופרז בכוח."
   
 • ב־11 באוקטובר ירו כוחות ישראליים למוות בפלסטיני בן 20 ופצעו תשעה פלסטינים נוספים, בעימותים שפרצו במהלך מבצע חיפוש ומעצר בסילוואן (ירושלים המזרחית) והתמקדו בביתו של הפלסטיני שביצע את פיגוע הירי ב־9 באוקטובר (ראו לעיל). לדברי מקורות רפואיים פלסטיניים, האיש הושאר לדמם בשטח למשך יותר משעתיים לפני שצוות רפואי הורשה לטפל בו.
   
 • 115 פלסטינים בסך הכול, בהם 22 ילדים ושלוש נשים, נפצעו במהלך תקופת הדיווח בת השבועיים בעימותים עם כוחות ישראליים ברחבי השטח הפלסטיני הכבוש. שניים מהפצועים נפגעו במהלך עימותים בהפגנות ליד גדר המערכת ברצועת עזה, ליד מעבר נחל עוז הסגור. יתר הפצועים (113) תועדו בגדה המערבית. מספר הנפגעים הגבוה ביותר תועד בנפת ירושלים (76) במהלך מבצעי חיפוש ומעצר. המספר הגדול ביותר של מבצעים אלה התקיימו בקרבת אוניברסיטת אל־קודס בעיירה אבו־דיס, ונפצעו בהם 52 בני אדם. עימותים אחרים דווחו במהלך הריסה לשם ענישה בעיר שכם, שבהם נפצעו תשעה בני אדם. שלושה חיילים ישראליים נפצעו במהלך התקופה מאבנים שיידו פלסטינים.
   
 • בסך הכול ניהלו כוחות ישראליים בגדה המערבית 178 מבצעי חיפוש ומעצר ועצרו 295 פלסטינים. המספר הגדול ביותר של מבצעים (70) ומעצרים (136) תועד בנפת ירושלים; במהלך פשיטה על בית הספר דאר אל־אייטם בעיר העתיקה של ירושלים, שבה נעצרו 14 תלמידים ומנהל בית הספר, וכן מנהלו של בית הספר של הווקף המוסלמי בירושלים. בנוסף על כך חילקו שוטרים ישראליים בירושלים צווים שאסרו על 15 פלסטינים להיכנס למתחם חרם א־שריף / הר הבית, שניים למשך שלושה חודשים והיתר לשבועיים לפחות. ובינתיים ברצועת עזה, בשתי הזדמנויות לפחות יישרו כוחות ישראליים אדמה וחפרו בקרבת גדר המערכת.
   
 • תועדו לפחות עשר תקריות שבהן פתחו כוחות ישראליים באש על אזרחים פלסטיניים ששהו בשטחים שהגישה אליהם מוגבלת ביבשה ובים ברצועת עזה. לא דווח על נפגעים, אך שני דייגים, בהם נער בן 17, אולצו להתפשט ולשחות לספינות של חיל הים הישראלי, שם נעצרו וסירתם ורשתות הדיג שלהם הוחרמו. כמו כן, סוחר פלסטיני נעצר על פי דיווחים במחסום ארז. בשתי הזדמנויות לפחות ירו על פי דיווחים אנשי ארגון חמוש בעזה לעבר ישראל מספר רקטות, ששתיים מהן נחתו בדרום ישראל; לא דווח על נפגעים. בתגובה פתחו הרשויות הישראליות ב־5 באוקטובר בתקיפות אוויריות ובהפגזות, שגרמו לנזק אך לא לנפגעים.
   
 • הרשויות הישראליות הרסו או החרימו שבעים מבנים בתשע קהילות פלסטיניות בשטח C, בנימוק של היעדר היתרי בנייה. ההריסות גרמו לעקירתם של 91 בני אדם, ארבעים מהם ילדים, ופגעו במחייתם של יותר מ־88 בני אדם נוספים. חמש מהתקריות התרחשו בקהילות בדואים ורועים פלסטיניות המצויות בסכנת העברה בכפייה, והחריפו את הסביבה הכופה הדוחקת את רגלי התושבים. 27 מהמבנים שנבחרו להריסה, בהם מחסים המשמשים למגורים, בתי שימוש ובור מים, ניתנו כסיוע הומניטרי במענה על הריסות קודמות. נתון זה מביא את המספר הכולל של פריטים במימון תורמים שנהרסו או הוחרמו מאז תחילת 2016 ל־273, פי שניים ויותר מהנתון לכל שנת 2015.
   
 • ב־11 באוקטובר, בעיר שכם, הרסו כוחות ישראליים את בית משפחתו של פלסטיני שהואשם כי באוקטובר 2015 השתתף בפיגוע ליד ההתנחלות איתמר שבו נהרגו שני מתנחלים. ההריסה הביאה לעקירתם של שמונה בני אדם, בהם חמישה ילדים. מאז חידושו של נוהג זה ביולי 2014 הרסו הרשויות הישראליות או אטמו לשם ענישה 58 בתים, צעדים שגרמו לעקירתם של 345 בני אדם, 153 מהם ילדים. בנובמבר 2015 קרא המתאם ההומניטרי לשטח הפלסטיני הכבוש, רוברט פּייפּר, לרשויות הישראליות לחדול מנוהג זה, המהווה צורה של ענישה קולקטיבית שהמשפט הבינלאומי אוסר עליה.
   
 • ב־10 באוקטובר התחשמל פלסטיני למוות בעת שעבד במנהרה מתחת לגבול בין עזה למצרים. פעילות ההברחה לאורך הגבול עם מצרים פסקה ברובה מאז אמצע 2013, לאחר שהרשויות המצריות הרסו או חסמו את רובן הגדול של המנהרות באזור זה. על פי דיווחים, רק מנהרות מועטות עדיין פועלות באופן חלקי.
   
 • במהלך תקופת הדיווח בת השבועיים תועדו חמש מתקפות מתנחלים שגרמו לנזק לרכוש פלסטיני, בהן השחתת 47 עצים בבעלות פלסטינית בכפרים א־סאוויה (נפת שכם) – על פי דיווחים על ידי מתנחלים מההתנחלות רחלים; ובכפר קדום (נפת קלקיליה), על פי דיווחים על ידי מתנחלים מההתנחלות קדומים; שלושה כלי רכב בעלי לוחיות רישוי פלסטיניות ניזוקו אחרי שמתנחלים יידו עליהם אבנים בשלוש תקריות נפרדות בנפות בית לחם, ירושלים ושכם. בתקרית נוספת (שלא נכלל במניין שלעיל) נפצע פלסטיני בעזון (נפת קלקיליה) כשרכב בעל לוחיות רישוי ישראליות פגע בו ונמלט מהמקום.
   
 • על פי דיווחים באמצעי תקשורת ישראליים, שלושה ישראלים נפצעו, בהם נער בן 17, ודווח על נזק לכמה כלי רכב בעלי לוחיות רישוי ישראליות מבקבוקי תבערה ואבנים שיידו פלסטינים בנפות חברון ובית לחם. בתקרית נוספת ניזוק קרון של הרכבת הקלה בשכונת שועפאט (ירושלים המזרחית) מאבנים שיידו פלסטינים.
   
 • אספקת החשמל בעזה הידרדרה שוב, ובכמה מקרים במהלך תקופת הדיווח התארך משכן של הפסקות החשמל היזומות מ־16-12 שעות ביום ל־20-18 שעות ביום, זאת בשל מחסור בדלק בעקבות הסגרים החוזרים ונשנים במהלך תקופת החגים, וכן בשל הסכסוכים המתמשכים בין הרשויות ברמאללה ובעזה סביב הפטור ממיסים לדלק הנרכש עבור התחנה. מצב זה אילץ את תחנת הכוח בעזה להשבית את אחת הטורבינות הפועלות שלה, צעד שפגע במתן שירותים בסיסיים, וכן במקורות מחיה ובתנאי חיים פגיעים ממילא.
   
 • מעבר רפיח הנתון לשליטת מצרים נפתח במהלך תקופת הדיווח באופן יוצא מן הכלל בשני הכיוונים למשך יומיים (15 ו־16 באוקטובר); על פי דיווחים, 1,368 בני אדם יצאו את עזה למצרים, ו־1,296 בני אדם נכנסו אליה. לדברי הרשויות הפלסטיניות בעזה, מאז תחילת 2016 נרשמו כ־27 אלף בני אדם הממתינים לצאת את עזה דרך רפיח.
 הקישו כאן לעיון בדוח המלא, או לחלופין הקישו על אחת הכותרות בהמשך כדי לצפות בגרפים.
הקישו כאן לצפייה בארכיון הדוחות השבועיים בדבר הגנה על אזרחים.

For the most up-to-date information, including alerts, daily facts and recent publications, check out our official Facebook page at: Join us at https://www.facebook.com/ochaopt Like http://facebook.com/ochaopt?ref=ts on Facebook

You can find more information about the humanitarian situation in the occupied Palestinian territory on our official website at: http://www.ochaopt.org/

 

Do not hesitate to contact us if you have any questions.

United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs

P.O. Box 38712, East Jerusalem via Israel
Email: ochaopt@un.org
Tel.: +972 (0)2 582 9962

Copyright © 2016 UN OCHA oPt, All rights reserved.

 unsubscribe from this list | update subscription preferences