עניינים מרכזיים בשבוע זה:

 • 13 פלסטינים, בהם שני ילדים וחמישה עיתונאים, נפצעו מידי כוחות ישראליים במהלך עימותים שונים ברחבי הגדה המערבית, בהקשר של הפגנות לציון יום חופש העיתונות העולמי; ההפגנה השבועית נגד הסגירה הממושכת של אחת הכניסות הראשיות לכפר קדום (נפת קלקיליה); מבצע חיפוש ומעצר בעיר שכם; בנוסף על פצוע פלסטיני שנפגע מתחמושת חיה שירו מאבטחי הרכבת הקלה בירושלים אחרי ניסיון לכאורה לדקור ישראלים בתחנה. זהו מספר הנפגעים הנמוך ביותר בשבוע שלם מאז תחילת 2015. 
   
 • לפחות 25 תקריות שבהן פתחו כוחות ישראליים באש על אזרחים פלסטינים בשטחים שהגישה אליהם מוגבלת ביבשה וביםברצועת עזה תועדו השבוע, אף שלא גרמו לנפגעים. בהזדמנות אחת לפחות, על פי דיווחים, ירו אנשי ארגונים חמושים בעזה לעבר ישראל רקטה שהחטיאה את מטרתה ונחתה בתוך עזה, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. 
   
 • 320 פלסטינים, מחציתם ילדים, משש קהילות רועים קטנות בצפון בקעת הירדן, נעקרו זמנית לשעות אחדות במשך יומיים, בהקשר של תרגיל אימונים צבאי ישראלי נרחב. בשנים האחרונות הפכה עקירה זמנית בנסיבות כאלה לתופעה שיטתית – מאז תחילת 2012 תועדו 98 תקריות כאלה. הנוהג יוצר סביבת כפייה התורמת ללחצים המופעלים על תושבים פלסטינים לעזוב אחת ולתמיד את השטחים הללו. קצין בכיר בצה״ל אמר כי תרגילים כאלה תורמים למניעת בנייה בלתי חוקית בשטח C. 
   
 • הרשויות הישראליות הרסו שלושה מבנים פלסטיניים בשתי קהילות בשטחC בגין היעדר היתרי בנייה ישראליים, הריסות שפגעו בשתי משפחות לפחות. נתון זה מביא את המספר הכולל של מבנים שנהרסו בנימוקים אלה בשטחC מאז תחילת 2015 ל־189, לעומת 216 בתקופה המקבילה ב־2014. 
   
 • ב־4 במאי דחה בג״ץ את בקשתם של תושבי הכפר הפלסטיני סוסיא, שמדרום לחברון, לצו ביניים להקפאת הריסות מתוכננות בכפר עד שתתקבל החלטה בעתירתם העיקרית של התושבים לבית המשפט לשקול תכנון חלופי באזור. ההחלטה סוללת את דרכן של הרשויות הישראליות ליישם בכל רגע את צווי ההריסה התלויים ועומדים נגד רובם ככולם של המבנים בכפר. התפתחות זו מעוררת חששות בדבר העברה בכפייה של 450 תושבי הכפר סוסיא, בהם 120 ילדים. 
   
 • כוחות ישראליים ניהלו בגדה המערבית 95 מבצעי חיפוש ומעצר ועצרו 106 פלסטינים; שיעור המבצעים הגבוה ביותר היה בנפות שכם וחברון (23), ואילו מספר המעצרים הגבוה ביותר (41) תועד בירושלים. בתקרית נוספת עצרו כוחות ישראליים ברצועת עזה תשעה פלסטינים שניסו לחצות את הגבול לישראל בלא היתר. 
   
 • דווח על ארבע מתקפות מתנחלים שבהן נפגעו פלסטינים או נגרם נזק לרכושם, לרבות שתי תקריות של הכאה שבהן נפצעו שלושה גברים פלסטינים. התקריות שבהן ניזוק רכוש כללו השחתה של שבעה עצים בכפר חוסאן (נפת בית לחם) ונזק לרשת מים המשרתת לפחות ארבעים משקי בית פלסטיניים בשטח H2 של העיר חברון, הנתון לשליטת ישראל. בתקרית נוספת (שלא נכללה בתקריות שנמנו לעיל), בא־רפאעיה (נפת חברון) דווח על תקרית "פגע וברח" מכוונת לכאורה, שבה פצע מתנחל ילד בן חמש. 
   
 • אמצעי התקשורת הישראליים דיווחו על שלוש תקריות שבהן יידו פלסטינים אבנים על כלי רכב ישראליים שנסעו בגדה המערבית. בתקריות אלה נפצעו שני ישראלים ונגרם נזק לאוטובוס ישראלי. 
   
 • במהלך תקופת הדיווח נכנסו לעזה דרך מעבר כרם שלום 997 מטענים של חומרי בניין, שיא שבועי מאז פברואר 2013. עלייה זו באה בעקבות שדרוגה, לאחרונה, של קיבולת המסוף, לצד ההסכם שהושג בספטמבר 2014 בדבר הכנסתם של חומרי בניין מוגבלים לתיקון ולשיקום של בתים ותשתיות שניזוקו במעשי האיבה בקיץ (המנגנון לשיקום עזה). עם זאת, אף שהתיקונים בבתים שספגו נזק קל עד בינוני כבר בוצעו, הרי שבשל אילוצים מרובים, לרבות היעדר מימון, טרם החל שיקומם של בתים שנהרסו כליל וכ־100 אלף בני אדם עדיין עקורים- 
   
 • במהלך השבוע הותירו הרשויות המצריות את מעבר רפיח סגור בשני הכיוונים. המעבר היה סגור ברציפות מאז 24 באוקטובר 2014, לאחר מתקפה בסיני, מלבד 12 ימים שבהם נפתח, אף כי בכפוף להגבלות. בפעם האחרונה נפתח המעבר באופן יוצא מן הכלל ב־10 במרס 2015. צעד זה פוגע ב־30 אלף בני אדם לפחות הרשומים לעבור את הגבול בשני הכיוונים. 
 
הקישו כאן לעיון בדוח המלא, או לחלופין הקישו על אחת הכותרות בהמשך כדי לצפות בגרפים.
הקישו כאן לצפייה בארכיון הדוחות השבועיים בדבר הגנה על אזרחים.

For the most up-to-date information, including alerts, daily facts and recent publications, check out our official Facebook page at: Join us at https://www.facebook.com/ochaopt Like http://facebook.com/ochaopt?ref=ts on Facebook

You can find more information about the humanitarian situation in the occupied Palestinian territory on our official website at: http://www.ochaopt.org/

 

Do not hesitate to contact us if you have any questions.

United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs

P.O. Box 38712, East Jerusalem via Israel
Email: ochaopt@un.org
Tel.: +972 (0)2 582 9962

Copyright © 2015 UN OCHA oPt, All rights reserved.

 unsubscribe from this list | update subscription preferences