עניינים מרכזיים בשבוע זה:

 • ב־31 ביולי נשרף למוות תינוק פלסטיני בן 18 חודשים, והוריו ואחיו נפצעו אנושות, בכפר דומא (נפת שכם), אחרי שפצצות תבערה הושלכו לתוך הבית, על פי החשד על ידי מתנחלים, בעת שהמשפחה ישנה בו. כתובת "נקמה" שרוססה במקום פורשה באמצעי תקשורת רבים כאות לכך שהמתקפה בוצעה "בתגובה" על כך שהרשויות הישראליות הרסו בהתנחלות בית אל שני מבנים שנבנו על אדמה פלסטינית פרטית בלי היתר בנייה מישראל. ההתקפה גונתה בחריפות על ידי בכירים ישראלים, בהם נשיא המדינה וראש ממשלתה, וכן על ידי בכירים באו״םמזכ״ל האו״ם הצהיר ביחס לכך כי "כשלים מתמשכים בטיפול יעיל בפטור מעונש בגין אלימות מתנחלים חוזרת ונשנית הובילו לעוד תקרית מחרידה, שבה קיפחו חפים מפשע את חייהם. מצב זה חייב להיפסק." 
   
 • הצתת הבית עוררה הפגנות מחאה מרובות ברחבי הגדה המערבית. חלק מן ההפגנות התפתחו לעימותים עם חיילים ישראלים, שהביאו להריגתו של נער פלסטיני בן 17 במחסום עטרה (נפת רמאללה) ב־31 ביולי, ולפציעתם של 93 פלסטינים, בהם 26 ילדים. 13 פלסטינים נוספים, שניים מהם ילדים, נפצעו בשורה של עימותים אחרים, לרבות בהקשר של הפגנות נגד ההגבלות שמטילה ישראל על כניסת פלסטינים למתחם אל־אקצא / הר הבית בירושלים המזרחית, שבמקרים אחדים הוטלו במקביל לכניסת קבוצות מתנחלים וישראלים אחרים למתחם; מבצעי חיפוש ומעצר; והתערבויות של כוחות ישראליים בעימותים בין מתנחלים לפלסטינים. 
   
 • בשטחים שהגישה אליהם מוגבלת ליד גדר המערכת בעזה ירו כוחות ישראליים למוות בנער פלסטיני לא חמוש בן 17, על פי דיווחים לאחר שניסה לחבל במצלמת אבטחה ישראלית. בתקרית נפרדת ירו כוחות ישראליים על קבוצת אזרחים, רובם ילדים, ששיחקו ליד הגדר, ופצעו אזרח פלסטיני לא חמוש בן 19. ב־13 הזדמנויות אחרות לפחות פתחו כוחות ישראליים באש לעבר אזרחים בשטחים שהגישה אליהם מוגבלת ביבשה ובים, ירי שלא גרם לנפגעים, ובשתי הזדמנויות נכנסו לשטח עזה ויישרו אדמה. בהזדמנות אחת ירה ארגון חמוש פלסטיני רקטה שנחתה בעברה הישראלי של גדר המערכת; לא דווח על נפגעים או על נזק. 
   
 • בנוסף על הצתת הבית תועדו חמישה מקרים שבהם מתנחלים פצעו פלסטינים או גרמו נזק לרכושם, לרבות אירוע שבו על פי דיווחים דרס מתנחל דרס בכלי רכבו כבאי פלסטיני שכיבה שריפה ליד ההתנחלות בית חגי (נפת חברון) ופצע אותו; שתי תקריות יידוי אבנים על כלי רכב ליד הכפרים ג;בע (נפת ג׳נין) ותורמוסעיא (נפת רמאללה); ובשתי הזדמנויות נפרדות הצתת אדמה פלסטינית בתורמוסעיאובאל־מר׳ייר. 
   
 • אמצעי התקשורת הישראליים דיווחו על שבעה מקרים שבהם פלסטינים פצעו מתנחלים או ישראלים אחרים או פגעו ברכושם. המתקפות כללו יידוי אבנים, ובחמישה מקרים השלכת בקבוקי תבערה על בתים ועל כלי רכב של מתנחלים שנסעו בגדה המערבית. בתקרית אחת, בקבוק תבערה שהושלך על כלי רכב נוסע בבית חנינא (ירושלים המזרחית) הצית את הרכב וגרם לפציעתה של מתנחלת בת 27. 
   
 • הרשויות הישראליות הרסו עשרה מבנים, רובם מסחריים, בשכונות סילואן ובית חנינא שבירושלים המזרחית בגין היעדר היתרי בנייה מישראל, הריסות שפגעו ב־43 פלסטינים. בנימוקים דומים מסרו רשויות ישראליות צווי הפסקת עבודה נגד לפחות 26 מבנים, בעיקר מבני מגורים, בקהילות הממוקמות במסאפר יטא, בשטח שהצבא הישראלי סגר לצורך אימונים, "שטח אש" (נפת חברון); בכפר אל־פארסייה; בכפר כרדלה (נפת טובאס), שבו נהרס בור מים שנבנה במימון תורמים; ובקהילת ג׳בל אל־באבא (נפת ירושלים). זו האחרונה היא אחת מ־46 קהילות בדואיות במרכז הגדה המערבית המצויות בסכנת העברה בכפייה בשל תוכנית "העברה" ישראלית רשמית. 
   
 • במשך השבוע הותירו הרשויות המצריות את מעבר רפיח סגור בשני הכיוונים. מאז תחילת 2015 יצאו את עזה דרך מעבר רפיח 7,504 פלסטינים, לעומת 19,806 פלסטינים בתקופה המקבילה בשנת 2014.
 
 
 
הקישו כאן לעיון בדוח המלא, או לחלופין הקישו על אחת הכותרות בהמשך כדי לצפות בגרפים.
הקישו כאן לצפייה בארכיון הדוחות השבועיים בדבר הגנה על אזרחים.

For the most up-to-date information, including alerts, daily facts and recent publications, check out our official Facebook page at: Join us at https://www.facebook.com/ochaopt Like http://facebook.com/ochaopt?ref=ts on Facebook

You can find more information about the humanitarian situation in the occupied Palestinian territory on our official website at: http://www.ochaopt.org/

 

Do not hesitate to contact us if you have any questions.

United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs

P.O. Box 38712, East Jerusalem via Israel
Email: ochaopt@un.org
Tel.: +972 (0)2 582 9962

Copyright © 2015 UN OCHA oPt, All rights reserved.

 unsubscribe from this list | update subscription preferences