Copy
Ava brauseris

6 tähtsaimat uudist

TalTech Väikelaevaehituse kompetentsikeskus

12/19

 

Teadus ja arendus

1. SCC uus projekt panustab teadusse ja koolitusse

Väikelaevaehituse kompetentsikeskus taotles veesõidukite meresõiduomaduste uurimiseks ja oskusteabe ettevõtetesse siirdamiseks edukalt Euroopa regionaalarengu fondist 860 000 eurot toetust. Uue projekti rahaline maht on kokku 1 075 000 eurot ja selle raames jätkatakse aastail 2016-2019 käivitatud uuringuid ja teabetööd.
 
Projekti teadusarenduse osas uuritakse väliseid konstruktsioonielemente, pritsmeliiste, mis veesõiduki põhja all takistust vähendavad ja veesõidukid säästlikumaks muudavad. „Nende kasutamine on väikelaevaehituses levinud, ent põhineb paljuski oletustel ja praktilisel kogemusel. Meie töö pakub teaduspõhise vastuse, kas ja millistest pritsmeliistudest tegelikult kasu on,“ selgitab doktorant Mikloš Lakatoš. Leiud tõendatakse nii eksperimentaalsete basseini- ja avaveekatsete kui ka arvutuslike simulatsioonidega.
 
Projekti teadmus- ja teabesiirde tegevuste eesmärk on kompetentsikeskusse koondunud teadmuse kandmine ettevõtetesse. Tegevuste raames luuakse mehitamata veesõidukite, projekteerimise ja tugevusarvutuste teemaliste koolituste läbiviimiseks materjalid, koostatakse uudiskirja ning osaletakse rahvusvaheliste erialavõrgustike töös.
 
Projekt vältab 1. jaanuarist 2020 kuni 31. augustini 2023. Väikelaevaehituse kompetentsikeskuse partner projektis on Eesti Meretööstuse Liit, mis panustab teabe vahendamisse meretööstuse ettevõtetele ja rahvusvahelistele erialaorganisatsioonidele. Loe edasi.
 
2. Saare maakonna ettevõtlusauhind 2019
 
Saare maakonna ettevõtlusauhind 2019 uuendaja/novaatori/rohetehnoloogia rakenduse kategoorias anti Väikelaevaehituse kompetentsikeskusele töö eest iselaev NYMO projektis. Väikelaevaehituse kompetentsikeskuses uuriti väikeste, ligikaudu 5-meetriste autonoomsete tööpaatide suutlikkust iseseisvalt läbi viia erinevaid manöövreid.
 
Saare maakonna ettevõtteid tunnustati 11 erinevas kategoorias. Auhinnad anti üle 10. oktoobril Kuressaare Kultuurikeskuses pidulikul auhinnagalal. Kandidaate sai esitada 9.-20. septembrini.
 

Loe

3. Professor Mihkel Kõrgesaare meretehnoloogia ja hüdrodünaamika uurimisrühma avaldatud artiklid leiad Väikelaevaehituse kompetentsikeskuse kodulehelt (inglise keeles).
 
4. SCC iga-aastases Eesti laevaehitusettevõtete uuringus selgus, et 2018. aastal teeniti laevaehituses ligi 57 miljonit eurot müügitulu. Rekordilised 83% müügitulust saadi laevatoodangu ekspordist.
 

Haridus ja koolitus

5. Basseiniveele jõudis 36 RoBoatRoni paati
 
SCC robotpaatide valmistamise töötubade projektis RoBoatRon osales ligi 80 koolinoort ja sõiduvõimeliseks said 36 paati. Projektijuht Kaarel Koppeli sõnul oli õpilaste tehnoloogiahuvi ergutamine puhas rõõm.
 
RoBoatRon on suunatud 5.-12. klassi õpilastele ja kutsekoolis kutsekeskharidust omandavatele õpilastele. Töötubade teemaks on robotpaadi valmistamine, uudsus seisneb kooliõpilaste seas juba laialdaselt tuntud ning populaarse robootika teema ühendamises laevaehituse valdkonnaga. Esimene RoBoatRoni töötuba toimus 26. septembril Teadlaste Öö festivali raames.
 
Robotpaadid pandi kokku SCC-s kohapeal 3D-prinditud osadest ja elektroonikakomponentidest. Valminud paate katsetati 2016. aastal teaduse populariseerimise toetuse abil valminud portatiivses mudelkatsebasseinis. Sõiduvalmis paadid said proovida ka SCC 60meetrise mudelkatsebasseini vett.
 
RoBoatRon sai Eesti Teadusagentuurilt teaduse populariseerimise projektikonkursi raames toetusena 5000 eurot. Partnerina on projekti kaasatud Tallinna Tehnikaülikooli Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory.
 
6. Virtuaaltuur tutvustab tehnikaülikooli, vastuvõtt avatud
 
Vastuvõtt tehnikaülikooli on alanud! Avaldusi oodatakse 1. detsembrist 7. juulini, õpingud algavad septembris 2020.
 
TalTechi uuenenud virtuaaltuuril saab nüüd külastada ka Eesti Mereakadeemia hooneid. Vajuta siia ja oledki hetkega Kuressaares Väikelaevaehituse kompetentsikeskuses, kus saad uudistada laevade mudelkatsebasseini ja materjalilaborit.

Meretehnika ja väikelaevaehituse õppeprogrammi puudutavatele küsimustele vastab programmijuht, sama eriala vilistlane Mihhail Afanasjev. Mihhail töötas seni disainerina Baltic Workboatsi laevatehases, ent sügisel liitus taas tehnikaülikooliga.
 
TalTechi õppekavadega tutvu siin.
TalTech Väikelaevaehituse kompetentsikeskus TalTech Väikelaevaehituse kompetentsikeskus
Väikelaevaehituse kompetentsikeskus
Eesti Mereakadeemia
Tallinna Tehnikaülikool
Tallinna 19
93811 Kuressaare

Lahku uudiskirja listist.

Email Marketing Powered by Mailchimp