Copy
27.03

5 דברים שצריך לדעת על החרם

בימין מפמפמים כבר חודשים את אימת החרם, ובאופוזיציה מצטרפים לחגיגה כאילו ארצות הברית ומדינות אירופה – שתומכות בישראל כלכלית, מודיעינית, צבאית ודיפלומטית – הן האוייב של אזרחי ישראל. בתוך ענן ההתלהמות והדיסאינפורמציה, 5 דברים שצריך לדעת על החרם:
1) החרם הוא לא על ישראל, אלא על ההתנחלויות.
 
האיומים בחרם ובסימוני מוצרים נוגעים לשטחים שנכבשו ב-67', ולא למדינת ישראל. היחידים שטוענים שיש להחרים את ישראל כולה הם חברי קבוצה שולית וחסרת השפעה, שפועלת בעולם כבר שנים ללא הצלחה, ונקראת BDS. לא בכדי לא רשמו עד היום שום הישג משמעותי – העולם פשוט מכיר, ומעולם לא פקפק, בזכותנו להתקיים כמדינה ריבונית.
 
מה שכן, מדינות העולם מסרבות בעקביות לקבל ולהכיר בריבונותנו על השטחים. מרונלד רייגן ומרגרט תאצ'ר דרך ג'ורג' בוש האב והבן, ועד ז'אק שיראק, סילביו ברלוסקוני, ניקולא סרקוזי, דיוויד קמרון והילארי קלינטון – כבר עשרות שנים שמנהיגי העולם מצהירים בבירור על תמיכתם הבלתי מעורערת בישראל, לצד התנגדותם החד-משמעית לשליטה הישראלית בשטחים.
 
כל מה שנדרש לעשות כדי לסיים את הסכסוך ולחסל את יוזמות החרם על ההתנחלויות – הוא להגיע להסכם עם הפלסטינים. זה הצעד היחיד שיועיל לא רק לביטחון ולכלכלה, אלא גם למעמדה של ישראל בעולם. מדינות העולם שבות ומבקשות במשך שנים דבר אחד בלבד: לא חיסול מדינת ישראל, לא ביטול זכותנו על מדינת ישראל, אלא רק סיום הכיבוש. מי שבאמת מעוניין להילחם בחרם על ההתנחלויות – היה פועל במרץ לקראת משא ומתן עם הפלסטינים ופינוי השטחים, במקום לקיים עוד מסיבת עיתונאים מתלהמת בדרך לכותרת וחצי בעיתון.


2) אירופה וארה"ב לא אנטישמיות ולא נגדנו.

לראיה: על אף סרבנותה המתמשכת של ממשלת ישראל לצאת מהשטחים – העולם ממשיך לתמוך בנו ובצה"ל בסכומי עתק מדי שנה. איך הקמנו כאן את הצבא החזק במזרח התיכון? לא לבד.

דוגמאות נבחרות למעמדה הבינלאומי הבלתי מעורער של ישראל: ישראל הייתה אחת המדינות הראשונות שבהן הכירה ארצות הברית כ"בעלת ברית שאינה חברה בנאט"ו", מעמד המעניק גישה למידע ולציוד צבאי, תיאום ושיתוף פעולה עם משרד ההגנה האמריקני וקידום טכנולוגיות צבא וחלל. ישראל היא המוטבת הגדולה ביותר של סיוע החוץ האמריקני, ומקבלת למעלה משלושה מיליארד דולרים בסיוע ביטחוני מארצות-הברית כל שנה (מלבד בונוסים נוספים).

יחסי המסחר בינינו לבין מדינות מערב אירופה וארצות הברית כל כך חזקים, שהם מהווים 70 אחוז מסך הסחר של ישראל. הסכם הסחר החופשי הראשון של ארצות הברית נחתם מול ישראל. ישראל חברה בשלושת המוסדות הכלכליים הגדולים בעולם: ארגון הסחר העולמי, הבנק העולמי וקרן המטבע העולמית. ב-2010 אף צורפנו לארגון הנחשק של המדינות המפותחות (OECD). האיחוד האירופי הוא שותף הסחר המרכזי של ישראל, ומעניק לה מעמד ייחודי. במסגרת מדיניות השכנות האירופית, ישראל היא המדינה
היחידה המוגדרת כ"שכנה מועדפת". הרווח השנתי למשק מההסדרים מול האיחוד נאמד במאות מיליוני יורו בשנה. בגלל המעמד המועדף שלנו באירופה, ישראל היא המדינה היחידה מחוץ לאירופה שלה הסכם שיתוף פעולה מדעי עם האיחוד.


3) למה לא מחרימים את סוריה? דווקא כן מחרימים את סוריה.

ביבי אוהב "להוכיח" שהביקורת הבינלאומית על המדיניות שלו נובעת מאנטישמיות, בטענה ש"למה לא מחרימים את סוריה?". אז קודם כל,
ברמת העובדות, ועוד איך מחרימים את סוריה. ארה"ב, האיחוד האירופי ומדינות נוספות בעולם מטילות כבר שנים קשת רחבה של סנקציות על סוריה.

מעבר לכך, סוריה לא חברה בארגון ה-OECD, אין לה מעצמות חברות שדואגות לטרפד כל הצעה שתפגע בה, והיא לא נהנית מתמיכה בינלאומית כלכלית, צבאית, מודיעינית, טכנולוגית ודיפלומטית כמונו. ישראל זוכה כיום לכל היתרונות של מדינה מתוקנת – אך ליתרונות האלה יש מחיר, וממשלת נתניהו מסרבת לשלם אותו. כדי להישאר במועדון הנחשק של המדינות המפותחות עלינו להתחשב גם בביקורת ובסטנדרטים של בנות בריתנו, שכוללים, בין השאר, הפסקת השליטה על עם אחר. לא רוצים? האלטרנטיבה היא להפוך לסוריה: מדינה שלא נשענת על הסיוע הכלכלי של ארה"ב, שאין לה בנות ברית משפיעות במערב, וגם לא שיתופי פעולה כלכליים, ביטחוניים, דיפלומטיים ותרבותיים חמים שמהם אנחנו נהנים כיום.4) העולם לא יתרגל.

כש
כולם ×”זהירו ×‘עקביות שהשליטה בשטחים עוד תעלה לנו ביוקר, בימין המשיכו לטעון שאפשר להמשיך לבנות בהתנחלויות ולשלוט בפלסטינים – ו"העולם יתרגל", כדברי השר בנט. נתניהו ×”× ×™×— שאם יפזר הבטחות עמומות לכל עבר, יצליח לתחמן את כולם: להמשיך במדיניות שכל העולם מתנגד לה מצד אחד, ולהמשיך לחגוג על הסיוע הכלכלי, המודיעיני והביטחוני שהעולם מעניק לנו מצד שני.

אבל הסנקציות נגד ההתנחלויות הולכות ומתרבות ככל שממשלת נתניהו מקצינה. גם כאן לא מדובר בדה-לגיטימציה של ישראל – אלא של השליטה הישראלית בשטחים ובפלסטינים. ב-2013 התחולל 
משבר ×“יפלומטי סביב דרישת הממשלה להכניס גופים מיהודה ושומרון לתוכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופי. מיליארדי שקלים שהאיחוד תכנן להעביר לאוניברסיטאות ולחברות הייטק ישראליות הוקפאו, עד שהדרישה בוטלה. רומניה סירבה ×œ×—תום עם ממשלת ישראל על הסכם לייבוא עובדים זרים, כיוון שיועדו לעבוד ביהודה ושומרון. חברת האבטחה הגדולה בעולם ניתקה ×‘-2014 את החוזים שלה מול ממשלת ישראל בנוגע לאבטחת התנחלויות. באותה שנה, גרמניה ×”תנתה ×”עברת מענקים להייטק ולאקדמיה הישראלית בכך שלא יושקעו מעבר לקו הירוק, וממשלות ספרד, איטליה, צרפת בריטניה וגרמניה קראו ×œ××–רחיהן שלא להשקיע בהתנחלויות.

מאז
2013, בכל הסכמי הסחר שממשלת נתניהו חתמה עליהם מול האיחוד האירופי, מופיע סעיף קצר אך ברור: "הסכם ×–×” תקף בגבולותיה המוכרים של מדינת ישראל, ולא תקף בהתנחלויות". כיום, ×”-OECD מתייחס לישראל בתחומי הקו הירוק ×‘לבד, ומציין בכל הזדמנות שאין ×‘שיתוף הפעולה שלו משום הסכמה עם השליטה הישראלית בהתנחלויות. הפרלמנט האירופי כבר ×—ייב ××ª ממשלת ישראל לסמן סחורות מההתנחלויות. נשמע חמור? לא לבנימין נתניהו, שמאז 2013 בכל הסכמי הסחר שחתם עליהם מול האיחוד האירופי – מופיעות המילים "לא תקף בהתנחלויות".

אז מאיפה צץ הספין הזה על חרם חדש ואנטישמיות גלובאלית?


5) קמפיין האימים של הימין לא נועד לחזק את ישראל, אלא לטשטש את כישלונותיו.

שום דבר לא התחדש בדרישה הבינלאומית לפינוי ההתנחלויות והגעה להסכם עם הפלסטינים – חוץ מהקמפיין החדש של ממשלת הימין, שנועד להסיט את השיח הציבורי מסדרת הכישלונות המהדהדים שלה. ממשלת ימין – שאין בה ולו גורם שמאל אחד שאפשר להאשים – פוגעת בביטחון, בכלכלה וביחסי החוץ של ישראל. אזרחי ישראל לא בטוחים ברחובות, לא סוגרים את החודש, לא קונים דירות, לא עומדים ביוקר המחיה ורואים בעיניים כלות איך כספי המיסים שלהם זורמים אחר כבוד למדינת הרווחה בהתנחלויות. במצב זה, לא פלא שהימין היסטרי לדבר על משהו אחר, ואם אפשר, להגביה את הלהבות ככל הניתן: אנטישמיות, שתולים, בוגדים – הכל הולך.

לכן כל כך מטופש מצד המפלגות הגדולות באופוזיציה להצטרף לספין החרם של ביבי – בלי למצמץ ובלי לבדוק את העובדות. הרי אם אתם נגד ההתנחלויות, מה הבעיה שלכם עם אירופאים שלא רוצים לקנות מוצרים מההתנחלויות? ואם אתם בעד השליטה הישראלית בפלסטינים, למה אתם יושבים באופוזיציה?

המחנה הציוני ויש עתיד כל כך עסוקים בללכת ימינה, שהם מקדמים את האג'נדה של ביבי על בסיס כמעט שבועי. ביבי תוקף את שוברים שתיקה? גם יאיר לפיד. ביבי נגד ההסכם עם איראן? גם בוז'י הרצוג. ביבי עושה מהחרם על ההתנחלויות איום קיומי על ישראל? גם ציפי לבני. ככה גם חברי האופוזיציה משתפים פעולה עם ניסיון הימין המתנחלי להסיט את השיחה מההתנגדות הבינלאומית להתנחלויות – לקנוניית האנטישמיות הבינלאומית, שאין לה בסיס.

האמת היא שמי שמחבלים ללא לאות במעמדה הבינלאומי של ישראל הם בראש ובראשונה שרי הממשלה, וזה מה שהייתה אמורה האופוזיציה לצעוק עכשיו מעל כל במה במקום להאשים את "העולם". ישראל כץ תוקף את הבלגים אחרי פיגוע טרור רצחני כי הם אוכלים שוקולד? ציפי חוטובלי מחרימה דיפלומטים אירופאים כי הם לא מספיק ציוניים בשבילה? ביבי מתמוגג אחרי פיגועים קשים בפאריז, ובא בטענות לכל העולם לגבי מצבה של ישראל – חוץ מלראש הממשלה שמנהל אותה כבר 7 שנים ברצף? אלה הגורמים האמיתיים להתדרדרות במעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל.
 

לתחקיר מולד על היחסים הבינלאומיים של ישראל:
http://goo.gl/j0yqz5.
לעדכון ולהפרכת תזת המזרח, שלטענת נתניהו יתמוך בישראל במקום המערב:
http://goo.gl/B7TjaN.
ועוד על ההתנגדות העקבית בעולם לשליטה הישראלית בשטחים: 
http://goo.gl/1IiUSF.
 
שרון שחף, מנהלת המחלקה הציבורית במרכז מולד, 054-6738999
Copyright © 2016 מולד, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences